Приклади технологічних заходів, спрямованих на раціональне використання енергоресурсів і удосконалення технологічних процесів

Важливим завданням є раціональне використання енергетичних ресурсів. У зв'язку з цим набувають важливого значення технологічні заходи, що сприяють формуванню енергозберігаючих технологій. Серед таких заходів можна виділити наступні:

а) раціоналізацію операцій технологічних процесів і удосконалення конструкції агрегатів. Такі заходи пов'язані з поліпшенням проведення теплових процесів – регенерації, рекуперації тепла, інтенсифікації процесів теплообміну в технологічних агрегатах, установках.

У технологічних процесах приховані великі можливості економії палива. Наприклад, підвищення нагрівання доменного дуття на 1000С призводить до скорочення питомої витрати коксу на 15 – 20 кг на кожну тонну чавуну. Витрата коксу скорочується і при вдмухуванні в доменну піч природного газу в кількості 1 кг на кожен 1 м3 природного газу.

Використання кисню при виробництві сталі мартенівським методом теж сприяє зниженню питомої витрати палива.

Удосконалювання режимів роботи печей у виробництвах будівельних матеріалів, вогнетривів теж веде до зменшення витрат палива;

б) використання фізичного тепла пальних газів, що утворяться при технологічних процесах. Так, наприклад, на металургійних підприємствах за рахунок доменного та коксового газів покривають майже 40% потреби в паливі. У феросплавному виробництві для технологічних і енергетичних цілей використовують пальні гази, що містять 80 – 85% оксиду вуглецю. За рахунок проведення таких заходів у чорній металургії може бути зекономлено до 5 млн. умовного палива в рік.

На підприємствах металургії сумарний вихід придатних для використання вторинних енергетичних ресурсів складає 4 млн. умовного палива в рік.

Серед труднощів використання фізичного тепла супутніх газів, слід зазначити забруднення поверхні нагрівання тепло ізолюючих установок, що веде до зниження паро знімання. Тому технологічні заходи в металургійних виробництвах можуть бути спрямовані на раціоналізацію конструкцій тепло ізолюючих установок;

в) використання фізичного тепла продуктів виробництва, оскільки багато енергії приносять рідкі та тверді види продукції. На металургійних підприємствах з рідким чавуном, сталлю щорічно приноситься тепло, еквівалентне 1,5÷2,0 млн. умовного палива. Використання цієї теплоти вирішується шляхом безперервного розливання сталі через кристалізатори.

У кольоровій металургії велика кількість тепла іде з рідкими шлаками. Повернення теплової енергії в технологічні процеси дозволило б скоротити на 40% витрати первинного палива в енергетичному балансі виробництва.

На підприємствах, що випускають будівельні матеріали, доцільно використовувати фізичне тепло, минулий випал матеріалів. У коксохімічних виробництвах при вивантаженні коксу щорічно губиться тепло, еквівалентне 3,0 млн. умовного палива в рік. Частина теплоти утилізується в установках сухого гасіння коксу.

г) використання фізичного тепла матеріалів в установках випарного охолодження металургійних печей, при цьому поряд з використанням теплоти забезпечується надійна робота агрегатів. При виробництві чорних металів за рахунок випарного охолодження заощаджується до 1,5млн. умовного палива.

Технологічні заходи, пов'язані з використанням фізичного тепла газів, що відходять, реалізуються шляхом установки казанів-утилізаторів, нагрівальних печей, рекуператорів, економайзерів.

Можуть бути рекомендовані заходи щодо захисту технологічного устаткування від нагрівання, введення раціонального графіка розливання металів, установки парових, водяних акумуляторів.

В останні десятиліття велика увага приділяється реконструкції окремих діючих цехів, виробництв, модернізації машин, апаратів.

Під реконструкцією розуміють технологічні заходи, що ведуть до перебудови відділу, ділянки, цеху, виробництва. Реконструкція дозволяє нарощувати виробничі потужності, знаходити внутрішні резерви підприємства без збільшення виробничих площ.

Модернізація включає технологічні заходи, пов'язані з заміною окремих вузлів, механізмів устаткування з метою наближення експлуатованого устаткування до технічного рівня сучасних видів машин, апаратів, реакторів, теплообмінної апаратури.

У результаті модернізації устаткування можуть бути вирішені наступні питання:

а) підвищення продуктивності машин, апаратів;

б) розширення технологічних можливостей устаткування;

в) підвищення якості продукції;

г) збільшення терміну служби устаткування;

д) збільшення міжремонтного пробігу устаткування, а також зменшення тривалості ремонту і його вартості;

ж) зменшення маси, енергоємності та вартості устаткування;

з) поліпшення умов праці і підвищення загальної культури виробництва.

При описі заходів, присвячених реконструкції виробництва і модернізації устаткування, приводять планування цехів, ескізи, схеми устаткування. Ілюстраційний матеріал у пояснювальній записці розташовують безпосередньо в описі технологічної частини, або виносять у додатки дипломної роботи.