Методичні рекомендації до складання графічної частини дипломних робіт

Графічна частина є обов'язковою частиною дипломних робіт. Її матеріали повинні бути безпосередньо пов'язані з технологічним розділом роботи і наочно характеризувати сутність технологічних процесів і розроблювальних студентами-дипломниками технологічних заходів.

Графічну частину виконують на аркушах твердого паперу форматом A1. Обсяг графічної частини залежить від характеру виробництва, по якому здійснюються технологічні заходи, цілей дипломних робіт і складає 3-4 аркуша форматом А1.

Підготовку графічної частини починають під час переддипломної практики. Вивчаючи виробничий і технологічний процеси, студенти-дипломники повинні взяти на підприємстві копії технологічних схем, планувань цехів, заводів, креслень апаратів, реакторів, верстатів, пристроїв, інструментів, заготовок, деталей, виробів, тобто необхідні графічні матеріали для їх аналізу і розробки технологічної частини проектів.

У процесі проектування матеріали графічної частини коректуються, переробляються, або складаються нові схеми, креслення з обліком пропонованих технологічних заходів.

Спочатку всі матеріали графічної частини виконуються олівцем у тонких лініях. Після перегляду консультантом за технологією схем, планувань цехів, заводів, креслень устаткування, виконаних на аркушах форматом A1, студенти-дипломники одержують дозвіл на виконання графічних матеріалів, або їх виконання (після підпису консультантом по технології чорновида креслення) в системі „КОМПАС-ГРАФІК”.

Графічна частина дипломних проектів, робіт, виконуваних за даними металургійних, вугілля, нафтопереробних, деревообробних, хімічних виробництв, виробництв будівельних матеріалів може включати:

а) планування цехів, заводів;

б) технологічні схеми виробництва продукції;

в) креслення основного устаткування;

г) креслення апаратів, вузлів, механізмів, машин та контрольно-вимірювальних приладів відповідно до технологічних заходів.

У плануваннях цехів, заводів і технологічних схем прийнятими умовними позначками вказують машини, апарати, механізми, підйомно-транспортні засоби, реактори, що беруть участь у технологічних процесах. Нумерація устаткування здійснюється ліворуч (праворуч) за годинниковою стрілкою. Устаткування однієї моделі позначають однойменними буквами, цифрами. На плануваннях указують габаритні розміри виробничих приміщень, розміри ширини проїздів, проходів, відстань між колонами, розміри, пов'язані з прив'язкою устаткування. На технологічних схемах умовними позначками показують підведення електроенергії, води, стиснутого повітря, інших енергоносіїв і речовин.

Перелік устаткування в технологічних схемах указують за формою згідно з табл. 9, що розташовують на аркуші форматом A1 у правому кутку над штампом.

Таблиця 9