Основні апарати процесів первинної перегонки нафти

План лекції

6.1.Ректифікаційні колони

6.2.Теплообмінні апарати

6.3.Трубчасті печі

6.4.Апарати, що зменшують тиск

 

Устаткування першої групи широко застосовується на НПЗ, устаткування другої і третьої груп є спеціальним, характерно для установок уповільненого коксування.

Печі – на діючих установках уповільненого коксування застосовують радиантно-конвекційні трубчасті печі шатрового типу, а також типу ГС для термообробки вторинної сировини і типу ГН для нагрівання сировини і теплоносія.

Узкокамерні печі ГС і ГН мають верхній відвід димових газів; ГС – вертикально-смолоскипового спалювання палива з однією камерою радіації; ГН – об'ємно-настильного спалювання палива з двома камерами радіації. Камера конвекції в печей обох типів розташована над камерою радіації. На установках уповільненого коксування застосовують двухпоточну конвекційну камеру, розділену поперечною металевою перегородкою.

Коксові камери – основний реакційний агрегат установок уповільненого коксування. Ендотермічний процес коксування протікає в камерах за рахунок акумульованої енергії, що вторинна сировина поглинає в трубчастій печі. Камери працюють періодично, при цьому циклічні зміни температури складають близько 500 °С. Конструктивно коксова камера являє собою зварений циліндричний у вертикально встановлену пустотілу судину з верхніми і нижніми днищами.

На діючих установках уповільненого коксування реакторний бак включає від двох до чотирьох камер.

Ректифікаційна колона призначена для поділу продуктів коксування, що надходить з коксових камер, на окремі фракції: газ, бензин, легкий і важкий газойль. Крім того в колоні проводять нагрівання вихідної сировини і його розведення газойлевими фракціями шляхом прямого контакту з гарячими продуктами з коксових камер.

Потужність установок – 300 ¸ 600 тис. тонн/рік.