Деасфальтизація пропаном.

Призначення процесу: деасфальтизація залишкової сировини (гудрону) призначена для видалення асфальтсмолистих речовин і поліциклічних ароматичних вуглеводнів з метою підготовки сировини до очищення і депарафінізації. У результаті даного процесу знижується коксівність, в'язкість, щільність, показник переломлення, зміст нікелю і вольфрама.

У процесі деасфальтизації трапляється одночасно два процеси:

1) коагуляція й осадження асфальтсмолистих речовин, що ідуть з асфальтом;

2) екстракція вуглеводнів, що ідуть у деасфальтизат.

При цьому з ростом молекулярної маси розчинників росте їхній розчинююча здатність і зменшується селективність. Зміст у пропані більш 2-3% чи метану пропану веде до зниження добору деасфальтизата, підвищує тиск у екстракціонной колоні і системі регенерації. Небажана наявність у пропані пропиляна, бутилену, бутану - вони знижують його селективність.

Сировина: гудрон - залишок вакуумної перегонки мазуту.

Продукти:деасфальтизати, використовувані для вироблення залишкових олій і асфальти, що служать сировиною для виробництва чи бітумів компонентами казанового палива.

Технологічний режим:температура - 50-90 0 С. Умови деасфальтизації гудронів з різних нафт підбираються досвідченим шляхом. Чим більше зміст асфальтосмолистих речовин у гудроні, тим при більш низькій кратності пропан: сировина виходить деасфальтизат необхідної якості. При відсутності досвідчених даних вихід деасфальтизата в залежності від якості сировини можна розрахувати по формулі Бондаренко:

Y= 94-4X + 0,1 ( X – 10 ) 2

Y- вихід ( у % ) деасфальтизата з коксуемостю 1,1- 1,2 %.

Х- коксівність сировини ( Х=4-18 % )

 

Технологічна схема:При одноступінчатої деасфальтизації гудрон через підігрівник подають у верхню частину екстракційнної колони. Зріджений пропан через підігрівник 2 подається в нижню частину экстракційнної колони. З верха колони виводиться розчин деасфальтизата, проходить через випарники пропану, де відганяється основна частина пропану. Деасфальтизат з випарників, що містять до 6 % пропану, надходить в отпарную колону, з верхньої частини якої ідуть пари пропану і води, а з нижньої – деасфальтизат, що після охолодження відкачується з установки.

 

Контрольні питання до лекції:

1.Які умови протікання процесу каталітичного крекінгу?

2.Які апарати приймають участь у цьому процесі?

3.В чому заклечається хімізм процесу ізомеризації?