Загальна характеристика термічних процесів переробки нафти

План лекції

13.1.Основні умови проведення процесу

13.2.Процес термічного крекінгу під тиском

13.3.Коксування важкої нафтової сировини

13.4.Піроліз нафтової сировини

 

 

Термічний крекінг є складним процесом паралельно-послідовних реакцій розпаду і ущільнення різних молекул нафтової сировини, що протікають за участю вільних радикалів. В процесі крекінгу алкани розпадаються з утворенням низькомолекулярних алканів і олефінів і можуть дегідруватися. Олефіни, що утворюються, вступають в реакції полімеризації, алкилировання і циклізації. Нафтенові вуглеводні під впливом високої температури дегідруються, перетворюючись на ароматичні вуглеводні. Можливий розрив нафтенових кілець з утворенням алкенів. Алкілциклани розпадаються, даючи алкани, олефині і нафтенові вуглеводні з укороченим алькильним ланцюгом. Розрив зв'язків відбувається переважно посередині алкільного ланцюгу.

Ароматичні вуглеводні, що містять короткі олефінові ланцюги, вступають в реакції поліконденсації, внаслідок чого утворюються високомолекулярні продукти ущільнення, у тому числі карбени і карбоїди.

При крекінгу суміші різних вуглеводнів в рідкій фазі на кінетику утворення продуктів ущільнення істотний вплив робить розчинювальна здатність середовища по відношенню до асфальтенів і високомолекулярним поліциклічним вуглеводнем, що є основними коксоутворюючими компонентами. Чим більше розчинювальна здатність середовища, тим довший

індукційний період утворення твердої фази. У початковий період крекінгу протікають реакції розпаду високов'язких парафино-нафтенових вуглеводнів з утворенням ароматичних з'єднань з короткими алкільними ланцюгами і низькою в'язкістю.

Надалі переважають реакції поліконденсації проміжних продуктів, які дають високомолекулярні ароматичні вуглеводні, що підвищують в'язкість крекинга- залишку.