Технологічний опис і режим роботи установки

 

У промисловій практиці застосовують наступні різновиди термічного крекінгу : глибокий крекінг дистилятної сировини, легкий крекінг гудронів і мазуту (висбрекінг), термічний риформінг прямогінного бензину і комбіновані процеси, що поєднують в собі глибокий і легкий крекінг.

Глибокий, або жорсткий крекінг, здійснюваний при 530-550 °С, призначений для деструктивної переробки первинних і вторинних газойлей із здобуттям як цільові продукти термічного газойля - сировини для виробництва технічного вуглецю і дистиляту крекінг - залишку - сировини для виробництва голчаного коксу. У цьому процесі реакції розпаду протікають глибоко і супроводяться утворенням великої кількості поліциклічних ароматичних вуглеводнів.

Перспективною сировиною для здобуття голчаного коксу є малосірчисті важкі газойли каталітичного і термічного крекінгу і коксування, екстракти селективного очищення масел, смоли піролізу. Ці види сировини містять від 31 до 74 % (мас.) поліциклічних ароматичних вуглеводнів і менше 1,0 % (мас.) асфальтенів і відрізняються зниженою зольністю. Вторинні газойли після глибокого термічного крекінгу і відгону легких фракцій дають дистилят крекинг-залишок з коксованістю 20-25%(мас.), який є високоякісною сировиною установки сповільненого коксування для здобуття голчаного коксу.

При термічному риформинге сировиною служать прямогінні бензини. Для такого процесу характерним є дигидрирування нафтенових вуглеводнів і перетворення алканів в алкени. Призначення процесу - підвищити октанове число бензину, а також отримати неграничні гази - пропилен і бутилен. Октанове число бензинів в процесі термічного риформинга підвищується з 50 до 70 пунктів по моторному методу. Процес здійснюють при температурі до 550-570 °С і тиск до 7МПа.

Вісбрекинг призначений для поглиблення переробки нафти. Як правило вискбрекингу піддають сірчисті, що обважнюють, і високосірчисті гудрони з температурою початку кипіння 500-540 °С .В такій сировині багато асфальтено-смолистих речовин, молекули яких володіють довгими алкільними ланцюгами, підвищеною в'язкістю і схильністю до коксування.

Інтенсивність закоксования змійовика печі може бути понижена додаванням в сировині високоароматизованих продуктів, наприклад, екстрактів селективного очищення масел, важкої смоли піролізу, а також вживанням миючих силиксанових присадок або подачею в змійовик водяної пари - турболізатора .