Вісбрекінг.

 

Вісбрекінг проводять за менш тяжких умов, чим термокрекінг, унаслідок того, що по - перше, перероблять важче, отже, сировина, що легше крекінгується; по - друге, глибина крекінгу, що допускається, обмежується початком коксоутворенням ( температура 440 - 500оС, тиск 1,4 - 3,5 МПа ).

При відносно невисоких температурах і протіканні реакцій в рідкій фазі крупні радикали, що утворюються, переважно стабілізуються і процес протікає у напрямі зменшення середнього розміру молекул:

R1R2 R1* + R2

R1( R2 )+ RH R1H + R2H + R

внаслідок чого, після відділення газоподібних продуктів і бензинових фракцій, залишок має меншу в'язкість, чим вихідна сировина.

Дослідженнями встановлено, що у міру збільшення тривалості (тобто поглиблення) крекінгу, в'язкість крекинг-залишку на початку інтенсивно знижується, досягає мінімуму, а потім зростає. Екстремальний характер зміни залежності в'язкості залишку від глибини крекінгу можна пояснити таким чином. У вихідній сировині (гудроні) основним носієм в'язкості є нотивні асфальтени “рихлої” структури. При малих глибинах перетворення зниження в'язкості обумовлюеться перетворенням в результаті термо - декструктивного розпаду бічних аліфатичних структур молекул сировини на компактніших рухливих вторинних асфальтенів меншої молекулярної маси. Подальше зростання в'язкості крекінг - залишку пояснюється утворенням продуктів ущільнення - карбенів і карбоїдів, що також є носіями в'язкості. Вважається, що інтенсивнішому зниженню в'язкості крекінг - залишку сприяє підвищення температури при відповідному скороченні тривалості вісбрекінга.

До переваг вісбрекінга перед іншими процесами відносяться: гнучкість процесу, що дозволяє безпосередньо переробляти важкі нафтові залишки, відносна простота технології, низькі капітальні і експлуатаційні витрати. Вісбрекінг характеризується невисокою конверсією нафтових залишків, але дозволяє в 10 і більше разів понизити в'язкість вихідної сировини з метою здобуття стандартного котельного палива, що дає можливість вивільнити велику частину прямогінного вакуумного газойля для продажу.

Процес вісбрекінга гудрону в технологічній схемі НПЗ грає важливу роль, оскільки робить дуже сильний вплив на глибину переробки нафти і на загальні економічні показники виробництва нафтопродуктів. Дозволяє коректувати структуру виходу продуктів, для повнішої відповідності потребам ринку, і досягти наступних цілей:

збільшити глибину переробки нафти на 16 - 18% і досягти рівня 70 - 72%

вивільнити додатковий об'єм вакуумного газойля для продажу.

збільшити виробництво коштовнішого топкового мазуту.

підвищити вироблення автомобільного бензину на 1,4-2% мас на нафту.

Впровадження процесу вісбрекінга гудрону дозволяє значно поліпшити економічні показники підприємства.