Термічний риформінг

 

Термічний риформінг є особливим виглядом крекінг-процесу, у котрого є метою перетворення низькооктанового лігроїну на високооктанові бензини. Підвищуючи октанове число бензинів, цей процес також сильно збільшує їх випаровуваність. Риформінг особливо корисний для здобуття бензинів з пружністю пари, що змінюється в широкому інтервалі, що особливо важно в умовах сезонних коливань температури.

Термічний риформінг проводиться у відносно тяжких умовах - в інтервалі температур від 510° до 565° З і тисків від 18 до 70 атм.

При риформінге відбувається зміна хімічного складу вихідної сировини. В результаті утворення вуглеводнів з нижчою молекулярною вагою продукт, що виходить, збагачений низькокиплячими фракціями порівняно до вихідної сировини. Значна кількість метанових вуглеводнів вихідної фракції перетворюється на олефіни, а нафтени дегідруються до

ароматичних вуглеводнів. Така зміна хімічного складу має велике значення і багато в чому обумовлює високі октанові числа риформінг-бензинів. Окрім цього, термічний риформінг дає значні виходи пропан-пропиленовой і бутиленовій для бутану фракції. З останніх можна полімеризацією отримати високооктановий полімерний бензин, який є відмінною добавкою для поліпшення якості інших бензинів.

Каталітичний риформінг бензинів прямої гонки є об'єктом глибокого вивчення і широко упроваджується в промисловість протягом останніх 20 років. До розвитку цього процесу основний упор робився на термічну переробку нафтової сировини, аналогічну процесам добре розробленого термічного крекінгу. Перехід до використання каталізаторів для поліпшення якості бензинів прямої гонки був обумовлений рядом причин. Використання в процесі термічного риформінга високих температур і тиску пов'язане із значними втратами вихідної сировини, що випаровується з газоподібними продуктами. Граничні октанові числа бензинів термічного риформінга є відносно низькими, окрім тих випадків, коли близько половини рідкої сировини перетворюється на газоподібні продукти. Правда, в цих випадках каталітичною полімеризацією нефтезаводських газів можна перетворити частину газоподібних продуктів термічного риформінга на рідке паливо, що частково компенсує втрати процесу. Навіть в той час, коли термічний риформінг мав широке поширення, він розглядався в кращому разі як допоміжний процес, за допомогою якого можна декілька покращувати якість низькооктанового бензину прямої гонки.

У багатьох випадках термічний риформінг був нерентабельним, оскільки різниця між ціною продуктів прямої гонки і ціною товарного бензину не компенсувала значні втрати продукту при термічному риформінге.