Товарна продукція.

Товарна продукція НПЗ являє собою до десятка найменувань нафтопродуктів. Асортимент залежить від схеми переробки нафти і глибини переробки. Найбільш традиційними продуктами , одержуваними на НПЗ є:

- бензини; дизельне паливо; гас; різні олії; зріджені чи газоподібні індивідуальні вуглеводні; ароматичні продукти(бензол, толуол, ксилол); мазути; гудрон; бітуми.

Товарні продукти одержують як шляхом виділення на окремих технологічних установках, так і змішанням окремих компонентів. Безпосередньо на технологічних установках одержують бензол, толуол, пропан, бутан. Методом змішання компонентів - бензини, мазути, окремі види олій. Товарна продукція заводу з окремих технологічних установок лив з вузлів змішання поступає резервуари товарно-сировинних баз (ТСБ) заводу. Тип резервуара залежить від властивостей продуктів, що надходять, і кліматичних умов, у яких розташовується завод. При виборі резервуара для збереження дотримують наступних рекомендацій:

- нафта(у сировинних парках)-резервуар з дахом, що плаває, чи понтоном.

- бензин(у товарних парках)-резервуар з понтоном чи дахом, що плаває.

- газ, Дт-резервуар із щитовою покрівлею під Р=2КПа.

- мазут, гудрон, олія-резервуар вертикальний сталевої з щитовою покрівлею під Р=200 Па.

- мазут - залізобетонний циліндричний резервуар.

- легкі фракції бензину, зріджені чи гази індивідуальні легкі вуглеводен -горизонтальні ємності по ОСТ-26-02-2080-84 чи кульові.

Звичайно для збереження товарної продукції використовують не менш трьох резервуарів. У перший резервуар продукт надходить, у другому він піддається аналізу, із третього резервуара продукт може подаватися на відвантаження. Час збереження продуктів у товарних резервуарах приймається по нормах технологічного проектування. Резервуари повинні бути розташовані на більш низькій оцінці стосовно іншої частини НПЗ і відділені від НПЗ протипожежним розривом. Товарна база зріджених газів розташовується на відстані не менш 500м від основної площадки. Продукт, що надходить у резервуарний парк, зберігається в резервуарах, що оснащені визначеним устаткуванням. З резервуарів товарні продукти откачивають насосом на ж/д естакаду. Насоси вибираються в залежності від необхідного часу наливу продукту в ж/д цистерни. Відповідно до норм воно не повино перевищувати 1,2-1,5ч для наливу в цистерни ж/д сполуки. Швидкість руху рідини в наливному стояку, опущеному в цистерну, не повинна бути більш 7м/с.Якщо ця величина більше, те можливо виникнення статичної електрики, утворення електричного розряду, що може бути причиною пожежі. Для різних по властивостях продуктам передбачають самостійні насоси. Число резервуарних насосів приймають по нормах технологічного проектування.

Близькі по властивостях продукти (бензин А-72 і А-76) можуть откачувать тими самими насосами і по одному трубопроводі, але при цьому варто передбачати зачищення трубопроводу. Зачистні насоси використовують також для спорожнювання трубопроводу перед ремонтом.

Світлі нафтопродукти(ДТ, бензин)-НПМ 2500-74.

Темні нафтопродукти: топковий мазут - нмп 2500-74, зріджені гази - Нк 560/335-120.

Зріджені гази - НК 560/335-120

Насоси можуть установлюватися як у закритому опалювальному приміщенні, так і під навісом у залежності від технічної характеристики насоса, властивостей продукту і кліматичних умов місця будівництва. Керування насосами здійснюють або з центрального диспетчерського пункту заводу, або з оператроних, що як правило, сблокировані з насосними. У резервуарів і насосів установлюють електрозадвижки, що як і самі насоси, мають дистанційне керування.

Товарна продукція заводу може відправлятися на далекі відстані по продуктопроводах. Для відвантаження продукції за допомогою нафтопроводів будуються спеціальні бази з високонапорними насосами. Потім нафтопродукти подаються по продуктопроводах на спеціальні роздавальні блоки для наливу їх в атомобільні чи цистерни на товарні бази при річкових чи морських причалах.

Налив продуктів у ж/д цистерни здійснюються на ж/д естакадах, що можуть бути однобічними чи двосторонніми, відкритими, закритими чи розташованими під навісом. У випадку наливу незначної кількості нафтопродуктів передбачаються окремі стояки.

Тип ж/д естакади і її довжина вибирається в залежності від кількості продуктів, що відвантажуються, і їхніх властивостей, вагової норми потяга, обумовлений станом і пропускною здатністю ж/д шляху. Як правило, на сучасних НПЗ споруджують двосторонні естакади довжиною 384м.Налив одного продукту здійснюється на обох сторін естакади. Усі ж/д естакади побудовані по індивідуальних проектах, тому що типові проекти відсутні. Налив олій і реактивних палив роблять на ж/д естакадах, що мають навіс. Звичайно в ТСБ включена також ж/д естакада для зливу технічно несправних цистерн. Вона розрахована на одночасний злив 2-3 цистерн.

Послідовність операцій наливу:

- відкривають кришки цистерн;

- опускають наливний пристрій (гнучкий чи шланг телескопічний пристрій) у горловину цистерн;

- відкривають засувки на трубопроводах наливу;

- по телефоні повідомляють оператору про можливість і небходності включення наливних насосів.

При досягненні визначеного рівня продукту в цистерні наливши автоматично припиняється за допомогою приладів обмеження наливу: пневматичний обмежник ПОУН-1 для світлих нафтопродуктів,ПОУН-2 універсальний.

Найбільш трудомісткими є операції по заправленню в цистерну і підйому наливних пристроїв. Використовують автоматизовані пункти наливу «КВАНТ»,АПНС-6,АПНС-115.

Їхнї переваги:

- досягається герметичність наливу;

- зменшується чисельність обслуговуючого персоналу;

- скорочується довжина трубопроводу;

- поліпшуються умови роботи обслуговуючого персоналу;

- всі операції(крім відкриття і закриття люків) автоматизуються.

Пункт наливу містить у собі:

- наливні спорудження;

- будинок операторної;

- маневрові пристрої;

- технологічні комунікації;

-ж/д шляхи.

Підготовлені під налив цистерни з відкритими люками в зчепах по 12 штук за допомогою маневрових пристроїв переміщаються уздовж ж/д шляхи. Керування здійснюється з операторной. Після досягнення цистерною пункту наливу оператор з поміччю гідропровідних механізмів заправляє в горловину наливний стояк. Герметизированна кришка щільно закриває горловину і з'єднує газовий простір цистерни з газосбірної мережею заводу. Компонування і конструкція посад наливу дозволяє наповняти ж/д потяга, що складаються з цистерн різної вантажопідйомності(50,60,90 і 120т).Налив зріджених чи газів індивідуальних легких вуглеводнів виробляється в спеціальні герметичні цистерни.

Зріджені гази являють собою киплячі при температурі перекачування продукти, тому особливе значення при їхньому транспортуванні має забезпечення герметичності.

Цистерни,що надходять під налив, попередньо проходять ретельний зовнішній огляд, у ході якого перевіряють справність запірної і запобіжної арматури, наявність надлишкового тиску в цистерні. Ці операції проводяться на спеціальній естакаді.

Для забезпечення бескавитаційної роботи насосів, резервуари зі зрідженим газом споруджуються на опорах висотою 6м, що забезпечує створення необхідного підпору на прийомі насоса при відсутності компресора. У кожнім конкретному випадку висота розташованих ємностей розрахована і залежить від технічної характеристики насоса і фізико-хімічних властивостей продукту.

Затока кожного продукту виробляється по самостійному колекторі після сполуки патрубка з засувкою і гнучким шлангом з цистерною. При наливі цистерна з'єднується зрівняльною лінією з газовим простором резервуара, тим самим зрівнюється тиск у цистерні й у резервуарі, запобігаючи втрати продукту. Естакади обладнаються також колекторами інертного газу, пари і лінією скидання газу на смолоскип. Час наливу всіх цистерн ,поставлених під одночасний налив, не повинне перевищувати 6 годин.

Контрольні питання до лекції:

1.Що включає в собі:

а)резевуарне господарство НПЗ

б)сировинний парк

в)товарний парк

2.Які речовини належатьдо товарних продуктів НПЗ ?

3.Яка послідовність операцій наливу резервуарів ?