Відходи НПЗ

1. Викиди в атмосферне повітря.

Самим великим джерелом забруднення атмосферного повітря є заводські резервуари для нафти і нафтопродуктів. Викид здійснюється через спеціальні дихальні клапани, через відкриті люки можливі нещільності в покрівлі резервуарів і при заповненні резервуарів чи нафтою нафтопродуктами. Забруднення атмосфери відбувається в результаті випару нафти нафтопродуктів з відкритих поверхонь очисних споруджень. Забруднюють атмосферу й оборотні води – при віднесенні і випарі.

 

 
 

 


Рис. 17.1.Втрати бензину від “малого подиху” для резервуара 5000м3

 

Стічні H2О від барометричних конденсаторів скидання охолодженої H2О з конденсаторів змішання пар є джерелом забруднення атмосфери H2S.

 

Джерела викидів Речовини, що викидаються
- атмосферний вакуум і вакуумні установки - конденсати після атмосферної установки АВТ і установок каталітичного крекінгу - насоси, компресори - димові гази трубчастих печей - очищення парафіну, олії, процеси сульфування - виробництво бітуму - коксування - смолоскипові системи - заливання й опорожнення ж/д цистерн Вуглеводні   H2S, пил каталізатора   Вуглеводні SO2, CO, CO2, NO2 Сполука сіри   CO2, H2О, канцентрогенні речовини пил SO2, CO, CO2 вуглеводні

 

Вентиляційні гази, що виділяються від устаткування, встановлені в закритих приміщеннях об'єкти загальнозаводського господарства (дренажі колон і апаратів, лотки і каналізація, колодязі) – теж є серйозними джерелами забруднення атмосфери.

Забрудненність стічних H2О НПЗ залежить від сполуки переробної нафти, профілю заводу, стану технологічного устаткування, правильності підключення установок до систем каналізації.

У процесі експлуатації систем водопостачання і каналізації на НПЗ із H2ПРО виділяють нафта і нафтопродукти, що містить шлам і надлишковий активний іл біологічних очисних споруджень.

Кількість обводненихнафтопродуктів (м3), що надходять з кожної системи визначають по формулі

W = 24QA/ r(100 - П)104

 

Q - витрата оборотної чи стічний H2ПРО, м3/ м;

А – зміст нафтопродуктів, що уловлюються, у H2ПРО, г/м3;

П – обводненність нафтопродуктів, % (50 -70%).

Кількість нафтопродуктів, що вловлюються, складає 0,6 – 1,5% від переробленої нафти, незалежно від профілю заводу.

На 1 тонну переробленої нафти утвориться 0.005 – 0.007т нафтового шламу.

Сполука нафтового шламу: нафтопродукти - до 20%

механічні домішки - 5 - 10%

H2О - 50 – 70%

Нафтовий шлам, що збирається з усіх крапок його утворення, направляється в шлаконакопителі. На біологічних очисних спорудженнях (БОС) стічних вод НПЗ утвориться надлишковий активний іл. На кожні 1000 м3/м очищених вод утвориться 2 м3/м надлишкові активні мули вологістю 98%. Активний іл являє собою суспензію з аморфними хлоп'ями, що включають аеробні бактерії і найпростіші мікроорганізми, а також дрібні й атсорбірованні забруднення зі стічних вод. При збереженні й ущільненні іл швидко загниває. Він забруднений патогенними мікроорганізмами (коки, палички збудники шлунково-кишкових захворювань яйця гельмінтів). Велика частина вологи мулу знаходиться в зв'язаному стані, тому він має погану водовіддачу.

Сполука сухого мулу: С – 44 – 75.8%

Н - 5 – 8.2%

О - 12.5 – 43.2%

N – 3.3 – 9.8%

S – 0.9 – 2.7%

Мінеральна частина мулу містить сполуки Si, Al, Fe, Ca, Mg, K, Na, Zn, Ni, Cr.

Тверді отходи – кислі гідрони. Це смолообразні високов'язкі маси різного ступеня рухливості, що містять H2SO4, H2О и різні органічні речовини (від 10 до 93%). У залежності від змісту основних речовин гідрони поділяються на 2 види:

- с великим змістом H2SO4 (>50%)

- с високим змістом органічної маси (>50%)

Кількість кислих гідронова на НПЗ дуже значні, однак ступінь їх використання не перевищує 25%.