Визначення середньої густини гірської породи

Середня густина ρсер, г/см3 - маса матеріалу в одиниці його об'єму в природному стані з порами і мікро тріщинами.

Гірські породи, що використовуються в будівництві, за середньою густиною поділяються на легкі (ρ сср<1,8 г/см3) та важкі (ρ сер>1,8 г/см3).

Середню густину гірської породи визначають шляхом вимірювання маси одиниці об'єму шматків гірської породи на вагах для гідростатичного зважування.

Для визначення середньої густини гірської породи відбирають п'ять кусків довільної форми розміром понад 40 до 70 (80) мм. Кожний зразок очищають металевою щіткою від крихких часток, пилу, висушують до постійної маси та зважують на повітрі т.

Зразки гірської породи довільної форми насичують водою, занурюючи їх у воду кімнатної температури на 2 год так, щоб рівень води у посудині був вище поверхні зразків не менше ніж на 20 мм. Насичені зразки породи виймають з води видаляють вологу з їх поверхні м'якою вологою тканиною і зразу ж зважують на настільних гирьових або циферблатних вагах (m1), а потім на гідростатичних вагах (m2), поміщаючи пробу в сітчасту (перфоровану) склянку занурену в воду.

Середню густину зразків гірської породи ρсер, довільної форми визначають за формулою

ρсер = (m/(m1 –m2)) ρв

де m - маса зразка у сухому стані на повітрі, г,

m1- маса зразка у насиченому водою стані на повітрі, г;

m2 - маса зразка у насиченому водою стані у воді, г;

ρв - густина води, яку приймають рівною 1 г/см3.

За результат приймають середньоарифметичне значення результатів випробування п'яти зразків гірської породи. При цьому розбіжність між результатами визначень середньої щільності не повинна перевищувати 0,02 г/см3. При більших розбіжностях проводять шосте, якщо потрібно і більше вимірювань, і визначають середньоарифметичне п'яти найближчих значень. Результати випробувань заносять у таблицю.