Визначення водопоглинання гірської породи

Водопоглинання W,% - здатність матеріалів поглинати й утримувати в собі воду, характеризується кількістю води, яку може поглинути і утримати матеріал за рахунок молекулярних і капілярних сил при атмосферному тиску, знаходячись у воді.

Водопоглинання визначають шляхом порівняння маси зразків гірської породи у насиченому водою стані і після висушування. Водопоглинання значно впливає на міцнісні показники природних кам'яних матеріалів і морозостійкість.

Для визначення водопоглинання гірської породи відбирають п'ять зразків розміром від 40 до 70 (80) мм. Зразки очищають металевою щіткою від крихких часток та пилу, висушують до постійної маси та зважують на повітрі m1. Висушені зразки вкладають на ґратки в посудину з водою температурою 20±5°С в один ряд за висотою із щілинами між ними не меншими 20 мм так, щоб рівень води був вищий за верх зразків на (20... 100) мм. Тривалість витримування у воді 48±1 год. Насичені зразки виймають із води, обтирають вологою губкою або м'якою тканиною і зважують повторно. Масу води, яка витекла на шальку терезів, включають у масу зразка, насиченого водою m2. Водопоглинання зразка у відсотках за масою обчислюють за формулою:

Wm = m2 – m1/ m1*100 %

де: m1, m2- відповідно маса сухого і насиченого водою матеріалу, г.

Результати випробувань заносять у таблицю.