Склад гірських порід

Як вже мовилося, відомо понад дві тисячі мінералів, та, в основному, гірські породи складаються з кварцу, польових шпатів, слюди, рогової обманки, піроксена і деяких інших. Ці мінерали прийнято називати породоутворюючими. Залежно від вмісту в породоутворюючих мінералах окислу кремнію або оксидів кальцію, магнію, калія, заліза, алюмінію, породи розрізняються по кислотності і кольору. Чим кисліша порода, тим вона світліша. Розрізняють кислі, середні, основні і ультраосновні породи. Оскільки мінерали з великим змістом двоокису кремнію (кремнезему) мають світлі тони, то за кольором можна приблизно зрозуміти, з якими породами ми маємо справу.

До кислих порід відноситься інтрузивний граніт і його еффузивний аналог - ліпарит. Тут темнокольорових мінералів менше 10%. До середніх порід відносять діорит і його аналог-андезит, що містять близько 30% темнокольорових мінералів. До основних - габбро і базальт - 50% темнокольорових мінералів. Ультраосновні породи достатньо рідкісні. Вони містять до 90% темнокольорових мінералів. До них відносяться піроксенит, перидотит і, добре відомий по синіх іскрах на чорному фоні в облицьовуванні пам'ятників і станцій метро-лабрадорит.

Залежно від виду обробки природні кам'яні матеріали бувають: подрібнені (щебінь, висівки), колоті (бутовий камінь, шашка), пиляні (блоки, плити) та штучні вироби різного ступеня обробки (рис. 1).

Рис 1. Види кам'яних матеріалів і виробів:

1 - бутовий камінь; 2 - стіновий камінь; 3 - бруківка; 4 - облицювальна плитка; 5 - бордюр; 6 - підвіконна плита; 7 - сходинка; 8 - стіновий блок

Основні напрями використання кам'яних матеріалів у будівництві (Додаток А):

- штучне каміння та вироби для зведення стін будівель, улаштування підлог, сходів тощо;

- облицювальні (декоративні) вироби - плити, каміння, профільовані вироби;

- каміння та вироби для дорожнього будівництва - бруківка, шашка для мостіння, плити, бордюрний камінь;

- каміння та вироби різних типів для гідротехнічних та інших споруд;

- нерудні матеріали - бутовий камінь, заповнювачі для бетону (щебінь, гравій, пісок).

Гірські широко застосовують як сировину для одержання мінеральних в'яжучих речовин, керамічних, скляних та інших плавлених матеріалів.