рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Класифікація мінералів

Класифікація мінералів - раздел Строительство, Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт по курсу "Будівельне матеріалознавство" 1. Мінерали Підрозділяються На Дві Групи - Що Містять І Що Не Містять Металів...

1. Мінерали підрозділяються на дві групи - що містять і що не містять металів. Аргеніт, наприклад, відноситься до першої групи, бо є з'єднанням срібла (металу) і сірки. Кварц - мінерал, що не містить металу, оскільки він складається з кремнію і кисню, а кожна з цих складових частин не є металом.

2. Кристали мінералів утворюють системи. Існує шість систем - шість геометричних форм кристалів. Кожна з цих систем має свої варіації, ніж і пояснюється різноманітність кристалів.

3. Мінерали мають різну твердість. За шкалою твердості вони розташовуються від найм’якішого, тальку, до найтвердішого - алмазу. Ця властивість має важливе значення для класифікації мінералів.

4. Істотною особливістю є також колір межі від що містять мінерали. Якщо таким мінералом поскребти шматочок фарфору, то колір межі, що утворилася, може відрізнятися від кольору мінералу.

5. Блиск поверхні мінералу у відображеному світлі; шаруватість (специфічні особливості розколювання мінералу по площинах, визначуваних його структурою); питома вага (відношення ваги мінералу до ваги рівного об'єму води) і колір (природне забарвлення поверхні) - важливі характеристики мінералів, про яких ще піде розмова.

Мінерали, що містяться в розплавленій магмі, при її охолодженні виявляються у складі вулканічних порід. В результаті ерозії вони розчиняються у воді (наприклад, кальцит), переносяться нею в зваженому стані (наприклад, глина) або механічно виносяться водою (пісок і гравій). Виділені мінерали відкладаються на дні морів, озер, в дельтах річок або просто на суші. Тут вони беруть участь в утворенні нових порід, спочатку осадкових, а потім і метаморфічних, якщо тиск і температура середовища достатньо високі. Розглянемо, наприклад, процес формування пісковику. Зерна піску, які утворюються при руйнуванні граніту, що розпадається на кварц і польовий шпат, виносяться річкою в морі; кристали цементуються розчиненими в морській воді мінералами - силікатами, кальцитами, залізистими і глинистими добавками - і, ущільнюючись під тиском, перетворюються на пісковик. З часом під дією температури і тиск ці мінерали можуть видозмінитися, утворивши метаморфічний кварцит, в якому зерна пісковику частково сплавляються один з одним і кристалізуються. Якщо температура продовжує підвищуватися, гірська порода знов переходить в магму, і, таким чином, цикл перетворень завершується.

До породоутворюючих мінералів відносять кварц, польові шпати, слюди, глинисті мінерали, карбонати, сульфати, залізисто-магнезіальні силікати.

Кварц SiO2 - кристалічна форма діоксиду кремнію (кремнезему) - є одним з найпоширеніших мінералів земної кори. Міцний, твердий і стійкий мінерал: міцність при стиску - до 2000 МПа, твердість 7, добре чинить опір стиранню та хімічним впливам (при звичайній температурі взаємодіє лише з плавиковою кислотою), густина 2,65 г/см3. Кварц буває безбарвним, білим, а також сірим, димчастим, рожевим тощо, залежно від домішок.

Крім кристалічного кварцу, існує аморфний кремнезем, хімічна формула якого може бути такою самою, як і кварцу – SiO2.

Аморфний кремнезем відрізняється від кварцу великою хімічною активністю. Характерні представники - опал і халцедон.

Опал SiО2 має аморфну структуру. Густина 1,9...2,5 г/см3, твердість 5...6, крихкий. Колір білий, залежно від домішок - блакитний, бурий, зелений, чорний. Халцедон SiO2 ховано кристалічний щільний різновид кварцу, продукт кристалізації опалу. Густина 2,6 г/см3; твердість 6. Халцедон шаруватої структури називається агатом. Кремінь -халцедон, забруднений домішками глини.

Польові шпати - алюмосилікати калію, натрію, кальцію або їхні суміші. Це найпоширеніші мінерали, що становлять до 60 % земної кори. Характерна особливість - яскраво виражена спайність за двома напрямами. Розрізняють ортоклаз (пряморозколюваний) - калієвий польовий шпат К2ОА12О3-6SiO2 та плагіоклази (косорозколювані) - натрієвий та кальцієві польові шпати, альбіт Na2O Al2O3анортит СаОА12О3*2SiO2, а їхні суміші (наприклад, лабрадор містить 51 ...70 % альбіту, решта - анортит).

Істинна густина польових шпатів становить 2,55...2,70 г/см3, твердість - 6, міцність на стиск 120...170 МПа, температура плавлення 1170... 1550°С. Колір білий, сірий, жовтий, від рожевого до темно-червоного. Стійкість значно нижча, ніж у кварцу.

Слюди - водні алюмосилікати різноманітного складу. Легко розщеплюються на тонкі та пружні пластинки. Твердість 2...3.

Мусковіт - калієва слюда, безбарвна, стійка, тугоплавка, густина становить 2,7...3,0 г/см3. Біотит - магнезіально-залізиста слюда, колір чорний. Густина 2,8... 3,2 г/см3. Вермикуліт - також магнезіально-залізиста слюда, колір бронзово-жовтий. При прожарюванні втрачає воду, лусочки розщеплюються й збільшуються в об'ємі до 25 разів.

Темнозабарвлені мінерали - складні залізисто-магнезіальні силікати. Мають темний колір, велику густину -3,0... 3,6 г/см3, твердість 5,5...7,5, високу міцність і значну ударну в'язкість. Це авгіти (глиноземисті піроксени), рогова обманка (група амфіболів), олівін (перидот).

Глинисті мінерали А12Оз*mSіО2*пН2О характеризуються високою дисперсністю. Це каолініт А12Оз*2SiO2*2Н2О, істинна густина майже 2,6 г/см3, твердість 1...2, колір білий, може бути буруватий; іліт і монтморилоніт - складні водні, алюмосилікати, густина 2,0... 2,6 г/см3, твердість 1...2, колір зеленуватий, світло-коричневий.

Представниками карбонатів є кальцит, магнезит, доломіт. Кальцит або вапняковий шпат, СаСО3 має істинну густину 2,7 г/см3, твердість З, колір білий, сірий.

Магнезит МgСО3 - важчий і твердіший мінерал, але хімічна ак­тивність його менша; істинна густина 3 г/см3, твердість 4,0...4,5, колір жовтий, сірий, коричневий.

Доломіт СаСО3*МgСО3 за своїми властивостями займає проміжне положення між кальцитом і магнезитом.

Сульфати - гіпс, ангідрит, барит.

Гіпс СаSО4*2Н2О - мінерал пластинчастої, волокнистої або зернистої будови, істинна густина 2,2...2,3 г/см3, м'який (твердість 2). Колір гіпсу білий, сірий, жовтуватий або червонуватий. Різновиди - селеніт (волокниста будова), алебастр (дрібнокристалічна структура, сніжно-білий колір).

Ангідрит СаSО4 - густина 2,8...3,0 г/см3, твердість 3,0...3,4, колір сірий, блакитнуватий. При тривалій дії води переходить у гіпс з незначним збільшенням в об'ємі.

Барит (важкий шпат) ВаSО4 - густина 4,3...4,7 г/см3; твердість 3,0...3,5, колір білий, рідше жовтий, червонуватий. Хімічно стійкий.

За твердістю гірські породи поділяють на:

- тверді, до складу яких входять мінерали з твердістю 6...7 - кварцит, граніт, сієніт, діорит, габро;

- середні, які мають твердість не більше 5 - мармур, щільні вапняки, доломіти, деякі види туфу;

- м'які, що мають твердість 2...З - гіпс, ангідрит, вапняк-черепашник.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт по курсу "Будівельне матеріалознавство"

На сайте allrefs.net читайте: "ФЕДЕРАЛЬНОЕ АГЕНТСТВО ПО ОБРАЗОВАНИЮ"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Класифікація мінералів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Современном мире
Международный терроризм — терроризм, осуществляемый под руководством зарубежных лиц, организаций или государств. Это специфическая форма терроризма, зародившаяся в конце 1960-х годов и пол

Зміст методичних вказівок
  1. Теоретичні відомості 4 2. Класифікація гірських порід та мінералів.. 6 3. ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ І ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ГІРСЬКИХ ПОРІД.. 13 4. Матеріали і в

Склад гірських порід
Як вже мовилося, відомо понад дві тисячі мінералів, та, в основному, гірські породи складаються з кварцу, польових шпатів, слюди, рогової обманки, піроксена і деяких інших. Ці мінерали прийнято наз

Класифікація гірських порід та мінералів
За походженням всі гірські породи поділяють на три групи (Додаток Б): - вивержені, або магматичні (первинні), які утворилися внаслідок охолодження й затвердіння магми; - осадові (

ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ І ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ГІРСЬКИХ ПОРІД
Властивості гірських порід залежать від їх мінералогічного складу (Додаток В, табл. 1). Таблиця 1. Набір мінералів та гірських порід Шкала Мооса П

Матеріали і вироби з природного каменю
Грубооброблені матеріали. Бутовий камінь (бут) - це куски каменю неправильної форми розміром 150...500 мм, масою 20...40 кг. Бутовий камінь може бути рваним (неправильної форми

Матеріали і вироби з природного каменю
Грубооброблені матеріали. Бутовий камінь (бут) - це куски каменю неправильної форми розміром 150...500 мм, масою 20...40 кг. Бутовий камінь може бути рваним (неправильної форми

Визначення істинної густини гірської породи
Істинна густина (або густина) ρ - це маса одиниці об'єму матеріалу в абсолютно щільному стані. Для визначення істинної густини відбирають пробу не менше, ніж і

Визначення істинної густини гірської породи
Гірська порода___________________ Показники Значення Початкова маса гірської породи, m1г  

Визначення середньої густини гірської породи
Середня густина ρсер, г/см3 - маса матеріалу в одиниці його об'єму в природному стані з порами і мікро тріщинами. Гірські породи, що вико

Визначення середньої густини гірської породи
Гірська порода___________________ Показники Значення маса зразка у сухому стані на повітрі т, г  

Визначення пористості гірської породи
Пористість Ппор, % - це об'єм пор у гірській породі, виражений у відсотках від взятого об'єму проби гірської породи. Пористість в кам'яному матеріалі або виробі може бути відкри

Визначення водопоглинання гірської породи
Водопоглинання W,% - здатність матеріалів поглинати й утримувати в собі воду, характеризується кількістю води, яку може поглинути і утримати матеріал за рахунок молекулярних і капілярних сил при ат

Контрольні запитання
1. Які мінерали входять в групу кварцу, їх властивості? 2. Охарактеризуйте основні властивості мінералів групи алюмосилікатів і їх вплив на властивості гірських порід. 3. Які міне

Література
1. Минералы и горные породы СССР (Справочники-определители географа и путешественника). Отв. ред. А. И. Гинзбург. М., «Мысль», 1970. 439 с.Фролов В. Т. 2. Руководство к лабораторным заняти

ЗАСТОСУВАННЯ ГІРСЬКИХ ПОРІД
  Галузь застосування Матеріали та вироби з природного каменю Рекомендовані гірські породи Фундаменти Бут

ОСНОВНІ ФІЗИКО-МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ДЕЯКИХ ГІРСЬКИХ ПОРІД
  Порода Густина, кг/м3 Границя міцності при стиску, МПа Водо-поглинання, % Пористість, %

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги