МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ з дисципліни «Будівельні матеріали»

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

Кафедра «Будівельні матеріали, конструкції та споруди»

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

з дисципліни «Будівельні матеріали»   Частина 1

ВИЗНАЧЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ ГУСТИНИ

Середню густина ρсер обчислюють за формулою (1.3), як відношення маси сухого матеріалу до його загального об’єму: , г/см3, кг/м3 (1.3) де: m - маса сухого матеріалу, г;

ВИЗНАЧЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ ГУСТИНИ ЗРАЗКІВ

НЕПРАВИЛЬНОЇ ГЕОМЕТРИЧНОЇ ФОРМИ

Для визначення об’єму зразка неправильної геометричної форми застосовують метод, заснований на витисненні зразком із ємності рідини, у яку його… Цей прилад являє собою металевий циліндр 2 (рис. 1.2) із внутрішнім діаметром… Об’ємомір наповняють водою трохи вище трубки й очікують, поки надлишок води стече. Потім під трубку підставляють…

Рис. 2.1. Стандартна лійка для визначення насипної густини

Стандартна лійка (рис. 2.1) являє собою усічений конус 1. Унизу конус переходить у трубку діаметром 20 мм із засувкою 2. Під трубкою встановлюють заздалегідь зважену мірну ємність 3 об’ємом 1 л (1000 см3).

Відстань між верхнім обрізом мірної ємності і засувкою повинна бути 50 мм.

У лійку насипають попередньо висушений матеріал. Потім відкривають засувку 2 і заповнюють мірну ємність цим матеріалом з надлишком, закривають засувку і металевою лінійкою зрізують від середини в обидва боки надлишок матеріалу урівень із краями ємності. Потім ємність з матеріалом зважують на технічних вагах.

Знаючи масу матеріалу і його об’єм, за формулою (2.1) визначають насипну густина сипучого матеріалу:

, г/см3, кг/м3 (2.1)

де: m1 - маса ємності із сухим матеріалом, г;

m2 - маса ємності, г;

m - маса сухого матеріалу, г;

V - об’єм, зайнятий сухим сипучим матеріалом, см3.

ВИЗНАЧЕННЯ ПОРИСТОСТІ

(2.2) або у відсотках за формулою (2.3)

ВИЗНАЧЕННЯ ВОДОПОГЛИНЕННЯ

Однак часто прийнято виражати водопоглинення стосовно маси матеріалу в сухому стані. Для обчислення водопоглинення у % за об’ємом і за масою користуються… (2.6)

ЦЕГЛА ТА КАМЕНІ КЕРАМІЧНІ

Цегла має такі розміри: одинарна - 250×120×65 мм; потовщена - 250×120×88 мм; модульна - 288×138×63 мм, модульна… Камені виготовляють таких розмірів: звичайний - 250×120×138 мм;… Цеглу виготовляють повнотілою (без пустот або з технологічними пустотами об'ємом до 13% для запобігання структурному…

ПОКРІВЕЛЬНІ КЕРАМІЧНІ МАТЕРІАЛИ

Обпалюють черепицю при температурі 950÷1000·ºС. Черепиця, у залежності від конструкції, повинна витримувати руйнівне навантаження на…

ДРЕНАЖНІ ТРУБИ І КАНАЛІЗАЦІЙНА КЕРАМІКА

Дренажні труби виготовляють з цегельних високо пластичних глин. Застосовують них при меліоративних роботах, а також при осушенні ґрунтової основи… Каналізаційні труби виготовляють із пластичних вогнетривких або тугоплавких… Поверхня каналізаційних труб зовні й усередині покрита кислотостійкою глазур'ю. Водопоглинення черепка труб…

ВОГНЕТРИВКІ ВИРОБИ

По вогнетривкості вироби можуть бути вогнетривкими (1580÷1700ºС), високовогнетривкими (1700÷2000ºС), вищої вогнетривкості… Найбільше поширення в будівництві і промисловості будівельних матеріалів… Кремнеземисті вогнетриви застосовують двох типів: кварцове скло і динасові.

ЦЕГЛА ГЛИНЯНА ОДИНАРНА ЗВИЧАЙНА

Якість цегли встановлюють оглядом, обмірюванням, механічними випробуваннями, визначенням водопоглинення і морозостійкості. 3.2.1 ЗОВНІШНІ ОЗНАКИ Приготовлені зразки цегли піддають зовнішньому огляду, у процесі якого встановлюють якість випалу цегли: наявність…

Рис. 3.1. Вимірювання відхилення геометричних розмірів цегли керамічної

Відхилення від номінальних розмірів та показників зовнішнього вигляду виробів не повинні перевищувати на одному виробі величин, вказаних у табл. 3.1.


Таблиця 3.1

№ п/п Найменування показників Значення відхилень
Для рядових виробів і не лицевих поверхонь лицевих виробів Для лицевих поверхонь лицевих виробів
Для виробів пластичного формування з лесів, трепелів, діатомітів Для виробів пластичного формування і напівсухого пресування
Відхилення від розмірів, мм, не більш:  
по довжині ± 7 ± 5 ± 4
по ширині ± 5 ± 4 ± 3
по товщині ± 3 ± 3 + 3
Відхилення від прямолінійності ребер і площинності граней, мм, не більш:  
по постели --
по ложку
по тичку Не нормується
Не перпендикулярність граней і ребер, віднесена до довжини 120 мм, мм, не більш: Не нормується
Відколи кутів глибиною від 10 до 15 мм, шт., не більш Не припускаються
Відколи і притупленість ребер глибиною не більш 10 мм і довжиною від 10 до 15 мм, шт., не більш Не припускаються
Тріщини шириною більш 0,5 мм, протяжністю до 30 мм по постели повнотілої цегли та порожнистих виробів не більш ніж до першого рядка пустот (глибиною на всю товщину цегли або на 1/2 товщини тичкової або ложкової грані каменів), шт., не більш:  
на ложкових гранях Не припускаються
на тичкових гранях Не припускаються
Окремі посічи шириною не більш 0,5 і довжиною до 40 мм на 1 дм2 лицевої поверхні, шт., не більш Не нормується

ВИЗНАЧЕННЯ МАРКИ ЦЕГЛИ

Марку цегли визначають за границею міцності на стиск і вигін як середнє арифметичне результатів випробувань п'яти зразків.

ГРАНИЦЯ МІЦНОСТІ ПРИ СТИСКУ

Границю міцності цегли при стиску визначають у такий спосіб. Цеглу розпилюють на дві рівні половинки, накладають їх постелями одну на іншу (площинами розпила в протилежні боки) і скріплюють між собою цементним тістом шаром 5 мм. Тим же тістом, шаром не більш 3 мм, покривають обидві поверхні рівнобіжні швові, як показано на рис. 3.2.

Рис. 3.2. Випробування цегли на стиск

З'єднання половинок цегли роблять на столі. Поверхню цегли попередньо змочують водою. Цементне тісто кладуть на скло, покрите змоченим папером, з таким розрахунком, щоб товщина шару не перевищувала 3 мм. Потім одну половинку цегли укладають на цементне тісто і злегка притискають, після чого верхню поверхню половинки цегли покривають тим же тістом, товщина шару не більш 5 мм і на нього укладають другу половинку цегли, злегка притискаючи. Верхню поверхню другої половинки цегли також покривають цементним тістом, товщина шару не більш 3 мм і притискають склом, покритим змоченим папером.

Скріплення половинок цегли і вирівнювання робочих поверхонь зразків необхідно для рівномірного розподілу навантаження по всій поверхні цегли, при нерівній поверхні - тиск концентрується на окремих виступаючих ділянках і отриманий результат буде менше дійсного.

Для затвердіння цементу зразки витримують до випробувань на повітрі 3÷4 доби при температурі 15÷20°С.

Перед випробуванням вимірюють робочу площу граней зразків. Випробування проводять на гідравлічному пресі.

Границя міцності при стиску цегли Rст обчислюється як частка від розподілу руйнівного навантаження Р (кг) на площу робочої грані зразка F (см2):

кг/см2. (3.1)

ГРАНИЦЯ МІЦНОСТІ ПРИ ВИГИНІ

Рис. 3.3. Схема випробування цегли на вигін Опори являють собою циліндричні катки діаметром 20 мм. Навантаження на зразок передається посередині також через…