Практичне заняття

Мета заняття: поглибити та закріпити знання студентів про організаційні аспекти діяльності адвоката при розгляді судових справ в порядку позовного, наказного та окремого провадження, а також у третейському суді, набути вміння складати правові документи, пов’язані з належним оформленням повноважень на представництво інтересів довірителя у цивільному процесі.

Обладнання: бланки та зразки процесуальних і організаційно-розпорядчих документів, матеріали адвокатської та судової практики.

Опорні поняття: “адвокатське досьє", "позовне провадження", "наказне провадження", "окреме провадження", "довіреність", "третейський суд", "витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи".

План практичного заняття

v Розгляд теоретичного питання “Представництво адвокатом інтересів клієнта при розгляді цивільних справ судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій”

v Складання правової документації, пов’язаної з належним оформленням повноважень адвоката на представництво інтересів довірителя у цивільному процесі.

Теми рефератів, докладів

1. Адвокатське досьє у цивільній справі.

2. Правовий статус адвоката при розгляді справ третейським судом.

3. Правові можливості адвоката-представника на стадії касаційного розгляду цивільної справи

4.Адвокат у виконавчому провадженні

 

Питання для самоконтролю та самоперевірки:

1) Назвіть права представника сторони у цивільному процесі

2) У чому полягає відмінність позовного від окремого провадження

3) Які документи посвідчують повноваження представників третіх осіб у цивільному судочинстві

4) Якими повноваженнями наділений адвокат при третейському розгляді справи

Методичні рекомендації

На відміну від законодавства багатьох західних країн (США, Англія, Франція та ін.), де передбачається можливість здійснення договірного представництва виключно адвокатами, наше законодавство визначає досить широке коло осіб, які можуть виступати як представники в суді.

У справах позовного провадження особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб. У справах наказного та окремого провадження особами, які беруть участь у справі, є заявники, інші заінтересовані особи, їхні представники.

Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника. Одна й та сама особа не може бути одночасно представником іншої сторони, третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору або беруть участь у справі на другій стороні.
Повноваження представників сторін можуть бути посвідчені довіреністю фізичної особи, яка повинна бути посвідчена нотаріально або посадовою особою організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на службі, стаціонарному лікуванні чи за рішенням суду, або за місцем його проживання. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом посадової особи, уповноваженої на це законом, статутом або положенням, з прикладенням печатки юридичної особи.
Повноваження адвоката як представника можуть також посвідчуватись ордером, дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором. До ордера обов'язково додається витяг із договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Витяг засвідчується підписом сторін договору.

Представник, який має повноваження на ведення справи в суді, може вчиняти від імені особи, яку він представляє, усі процесуальні дії, що їх має право вчиняти ця особа. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності. У разі відмови представника від наданих йому повноважень представник не може бути у цій самій справі представником іншої сторони.

При розгляді питань участі адвоката у третейському судочинстві необхідно виходити з того, що третейський суд як юрисдикційний орган не входить до судової системи, яка покликана здійснювати правосуддя в Україні, розглядає спори, що виникають між суб’єктами цивільних та господарських правовідносин виключно за наявності їх згоди, що об’єктивується в третейській угоді.

В процесі практичного заняття викладач роздає тим, хто навчається, практичне завдання, що містить фабулу практичної ситуації, за результатами аналізу якої студенти мають скласти текст письмової (не нотаріальної) довіреності на представництво адвокатом інтересів довірительки у цивільній справі, яка має бути засвідчена за місцем проживання позивачки, з урахуванням її небажання надати представнику право відмови від позову (до фабули завдання додаються зразки довіреностей з інших питань).