Садово-паркове мистецтво Франції, Англії, Німеччини

Садова архітектура Німеччини, Англії, Франції, Росії багато в чому зазнала італійський вплив.

Садово-паркове мистецтво Франції асоціюється з ім’ям ландшафтного архітектора XVII ст. Л. Ленотра (1613-1700 рр.) (Версаль та ін.).

Основними положеннями творчості Ленотра є:

- в основі рішення лежить підпорядкування деталей цілому;

- застосовуються довгі й широкі перспективи (на відміну від корот

ких перспектив у садах італійського Відродження);

- будуються невисокі сходи з широкими сходами й парапетами;

- декоративні водойми вирішуються головним чином гладкими по

верхнями (без гучних водойм італійського бароко);

- широко застосовуються рослини в діжках.

Наприкінці XVIII ст. регулярні прийоми планування садів почали зазнавати критики в зв’язку із значним зміненням природного середовища. У цей період у садово-парковому мистецтві з’являється пейзажний стиль.

Об'єкти садово-паркового мистецтва Франції XVI—ХVІІст. були в основному двох типів: великі парки мисливських замків і палаців та невеликі сади біля будинків. Регулярна планувальна композиція парків створювалась за такими принципами: пропорційність, чіткість, композиції , сувора ієрархія головного і другорядного. Будівничі парків цього періоду намагались максимально розкрити простір, що було передумовою створення великих рівнинних парків. До характерних прийомів композиції також відносять порушення симетрії у внутрішніх деталях партерів і боскетів, застосування суцільних масивів рослинності, боскетів, великих узорчастих партерів, лабіринтів, обводнення парків за допомогою каналів. Скульптура як елемент композиції використовувалася мало. Високого рівня досягли топіарне і трельяжне мистецтво (рис. 25-27.).

Основоположником ландшафтних (пейзажних) парків Англії був В. Кент. Основою пейзажного парку стає наслідування натуральній природі. На зміну лінійним посадкам приходять групові, з’являються галявини, галявини вільних обрисів, водойми в звивистих берегах, криволінійні доріжки. У той же час у парках розміщуються павільйони, альтанки, трельяжі, іноді влаштовують фонтани.

Значний вплив на паркове будівництво Англії цього періоду зробив Х. Рентон (1752-1817 рр.). Характерною рисою його парків є великі простори, відведені під газони, з одиничними розкиданими деревами. Характерною рисою англійського ландшафтного парку і тепер залишаються смарагдові газони і пишно розкинуті липи, дуби і в’язи.

Творчість англійських архітекторів вплинула на розвиток паркового ландшафту багатьох європейських країн, особливо Німеччини.

Англійський вплив зазнала і Франція. Приклади тому Малий Тріанон у Версалі, парк Монсо і сад Богатель в районі Булонського лісу в Парижі.