ІІ.3.1 Будівельні системи будівель та області їх використання

Будівельна система будівлі визначається матеріалом, конструкцією і технологією зведення несучих елементів будівлі. В залежності від матеріалу вертикальних несучих конструкцій розрізняють будівлі із дерева, каменю та бетону. З урахуванням технології зведення визначається не тільки матеріал, але і будівельна система. Назва будівельної системи визначається за назвою найбільш часто повторюваного конструктивного елементу: панельна, крупноблочна, об’ємно-блочна.

Будівельні системи будівель з несучими конструкціями із дерева і пластмас використовуються для зведення житлових і громадських будівель висотою в 1 – 2 поверхи. Несуча здатність дерев’яних конструкцій, як показала практика їх довготривалого використання, дозволяє споруджувати будівлі суттєво більшої висоти.

Будівельні системи будівель із несучими стінами із цегли, керамічних блоків або природного каменю розділяються на традиційну та повнозбірну.

Традиційна система базується на зведенні стін із цегли вручну і використовується для будівель різної поверховості в межах до 16 поверхів. Конструкції будівель з кам’яними стінами ручного мурування надійні в експлуатації, вогнетривкі та довговічні.

Будівельна система будівель зі стінами із цегляних (кам’яних, керамічних) панелей полягає в попередньому виготовленні несучих панелей висотою в один поверх і довжиною в 1 – 2 конструктивно-планувальних кроки з наступним їх монтажем з допомогою будівельних кранів необхідної вантажопідйомності.

Повнозбірні будівлі з несучими конструкціями із бетонних і залізобетонних елементів зводяться на основі крупноблочної, панельної, каркасно-панельної та об’ємно-блочної будівельних систем.

Крупноблочна будівельна система використовується в будівництві будівель висотою до 16 поверхів. Допустима маса збірних елементів 5 т. Установка крупних блоків здійснюється за основним принципом зведення кам’яних стін – горизонтальними рядами на розчині з взаємною перев’язкою швів.

Переваги крупноблочного будівництва:

- простота техніки зведення;

- гнучкість номенклатури блоків зовнішніх і внутрішніх стін;

- суттєве зменшення капіталовкладень у виробничу базу;

- обмежена вага збірних виробів.

Панельна система використовується для будівництва будівель висотою до 30 поверхів у звичайних умовах і до 9 – 12 поверхів у сейсмостійкому будівництві. Панелі несучих стін таких будівель виконуються висотою в один поверх і довжиною в 1 – 2 конструктивних кроки при масі елемента до 8 – 10 т. Стійкість панелей при монтажі забезпечується за допомогою спеціальних монтажних пристроїв.

Каркасно-панельна система з несучим залізобетонним каркасом і зовнішніми стінами із бетонних або не бетонних панелей використовується для будівництва будівель висотою від 1 до 30 поверхів.

Об’ємно-блочна система полягає в будівництві будівель із крупних об’ємно-просторових елементів масою до 25 т, що включає в собі житлову кімнату або інший фрагмент будівлі.

Монолітна і збірно-монолітна системи використовуються в основному для зведення багатоповерхових будівель із несучими стінами. Монолітні і збірно-монолітні будівлі за жорсткістю переважають панельні і тому вони є особливо доцільними при багатоповерховому будівництві в сейсмонебезпечних районах.