І.1.2 Загальні відомості про конструкції будівель

 

Кожна будівля складається із сукупності взаємопов'язаних конструктивних елементів, що виконують в ньому різні функції: фундаменти, стіни, каркаси, перекриття, дах, перегородки.

Фундаменти – підземні несучі конструкції, які передають силові впливи від будівлі на грунт. Вони влаштовуються під вертикальними несучими конструкціями – стінами або стовпами (стійками каркасу). Нижня горизонтальна площина фундаментної конструкції називається підошвою фундаменту; товща поверхневих геологічних порід ґрунтів, на яку передається навантаження від будівлі через його фундаменти, - основа будівлі чи споруди.

Стіни – розділяють на зовнішні і внутрішні за їх розташуванням у плані і на несучі і ненесучі за статичною функцією. Зовнішні – огороджувальні, захищають приміщення від негативних зовнішніх впливів. Стіна одночасно може бути несучою і огороджувальною. Несучі стіни сприймають вертикальні і горизонтальні навантаження і передають їх на фундамент, ненесучі стіни передають свою вагу поповерхово на інші несучі конструкції будівель. Внутрішні ненесучі стіни, що виконують тільки огороджувальні функції, називаються перегородками.

Каркас складається із вертикальних (стійки і колони) і горизонтальних (ригелі) стержневих систем, концентровано сприймаючих зовнішні навантаження і впливи і концентровано їх передаючих на основу через фундаменти колон. Каркас використовується замість несучих стін або в поєднанні з ними при необхідності розкриття великого внутрішнього простору.

Перекриття – горизонтальні несучі й огороджувальні конструкції. Вони сприймають вертикальні й горизонтальні силові впливи та передають їх на несучі стіни чи каркас.

Перекриття розділяють внутрішній простір будівлі по горизонталі. Залежно від їх розташування розрізняють перекриття:

-міжповерхові – між двома суміжними по висоті поверхами;

-дахові – між верхнім поверхом і горищним простором;

-цокольні – між першим поверхом і підвалом чи технічним підпіллям;

- перекриття над проїздами – між поверхом і простором проїзду під будівлею.

Функції перекриттів як огороджувальних конструкцій залежать від їх розташування в будівлі. Міжповерхові перекриття є внутрішні огорожі, їх основна функція - звукоізоляція. Горищні перекриття та перекриття над проїздами та підпіллями являють собою зовнішні огорожі. Їх основна функція – теплоізоляція огороджуваних приміщень.

Дах – зовнішня несуча і огороджувальна конструкція будівлі, що сприймає вертикальні (включаючи сніг) і горизонтальні навантаження та впливи. В якості огороджувальної конструкції дах має основну функцію – гідроізоляцію внутрішнього простору від атмосферних опадів. Площини даху називають скатами, вони розташовуються під кутом (нахилом) до горизонту для відведення дощових і талих вод. Для освітлення та вентиляції даху влаштовують «слухові вікна».

У відповідності до природно – кліматичних та інженерно-геологічних умов у будівлях можуть влаштуватись вертикальні шви: температурно-усадкові, осадкові (деформаційні) та антисейсмічні (рис І.1).

 

Рис.І.1 - Вертикальні шви в будівлях:

а – температурно-усадковий; б – осадковий І (зверху) і ІІ типу;в - антисейсмічний

 

Температурно-усадкові шви влаштовують щоб уникнути утворення тріщин і перекосів у стінах будівель, що викликаються концентрацією температурних зусиль.

Осадкові шви І типу передбачають в місцях різких перепадів поверховості будівлі для компенсації різниці вертикальних деформацій наземних конструкцій високої і низької її частин. Осадкові шви ІІ типу слугують для компенсації значних нерівномірних деформацій основи під будівлею, викликаних специфікою геологічної будови основи.

Антисейсмічні шви влаштовують для зменшення зусиль від сейсмічного впливу в конструкціях. Ці шви розділяють будівлю на відсіки елементарної форми (при складній конфігурації будівлі) та по її довжині.

Температурно-усадочні та осадочні шви І типу влаштовують тільки в наземній частині будівлі, осадочні ІІ типу й антисейсмічні – по всій висоті від підошви фундаменту до верха покрівлі. При необхідності влаштування в будівлі швів різного призначення їх по можливості суміщають.