ІІІ.1.1 Класифікація промислових будівель

 

Промисловими називають такі будівлі, що розраховані для розміщення промислових виробництв. В таких будівлях, оснащених необхідним обладнанням, перероблювана сировина перетворюється в готову продукцію або напівфабрикат.

Об’ємно-планувальна структура виробничих промислових будівель, як правило, обумовлюється технологічним процесом. Інколи вплив технології настільки значний, що будівля приймає специфічний зовнішній вигляд, характерний для даної галузі виробництва (цементні заводи, цехи металургійних заводів і т. ін.).

Всі виробничі будівлі за ознакою об’ємно-планувального рішення розподіляють на одноповерхова і багатоповерхові. В свою чергу одноповерхові будівлі розрізняють за числом і величиною прогонів, планувальному типу будівлі, а також за характером профілю покриття.

В будівництві широко використовують одно- і багатопрогінні будівлі. В залежності від величини прогону і співвідношення розмірів прогону і кроку вертикальних несучих конструкцій внутрішній простір і планувальна структура цеху виявляються різними. ЗА цією ознакою розрізняють промислові будівлі прогінного, чарункового і зального типів.

До прогінних відносять будівлі з перевагами розміру прогону над розміром кроку колон з постійним напрямком технологічного процесу, до чарункових – з квадратною (або близькою до квадрату) сіткою осей та організацією технологічного процесу за двома взаємно перпендикулярними напрямками. Чарункові будівлі з квадратною сіткою осей (12х12, 18х18, 24х24, 30х30 і 36х36 м) і однаковою висотою прогонів називають будівлями з гнучким плануванням (гнучкі цехи) або універсальними. Вини забезпечують високу технологічну маневр овість виробництва без реконструкції будівлі і є найбільш перспективним типом одноповерхової промислової будівлі. Зальними називають великопрогінні будівлі, що зводяться в тих випадках, коли технологічний процес вимагає створення великого внутрішнього простору, вільного від внутрішніх опор.

В залежності від технологічних вимог покриття будівель може бути різним: з ліхтарними надбудовами на покритті (світловими, аераційними і світло-аераційними) або без ліхтарним.

Особливостями технологічного процесу визначається також класифікація промислових будівель за типом підйомно-транспортного обладнання на без кранові і кранові

мостовими і підвісними підйомними кранами); за системами інженерного обладнання – на опалювані і неопалювані, на підприємства з надлишковим виділенням тепла – «гарячі цехи» (ливарні і ін.) або такі, що не мають потреби в опаленні – «холодні» (сховища і ін.); за параметрами повітряного середовища і системи повітрообміну - на підприємства з природною і штучною вентиляцією або кондиціюванням повітря.