ІІІ.2.1 Одноповерхові будівлі

Переваги одноповерхових будівель:

- простота організації технологічного процесу та можливість передачі великих (і динамічних) навантажень від обладнання безпосередньо на грунт;

- простота конструктивного рішення, що легко піддається уніфікації та типізації, менша вартість (на 10%) в порівнянні з багатоповерховими будівлями;

- найбільш просто здійснюється блокування;

- можливість рівномірного природного освітлення через ліхтарі та природного повітрообміну через аерацію.

Недоліки: необхідність великої території забудови з паралельним збільшенням площі покриття, витрат на інженерні мережі, дороги, благоустрій, ремонт покриття.

За конструктивним рішенням одноповерхові промислові будівлі бувають: каркасні, безкаркасні, з неповним каркасом, шатрові (не мають вертикальних опор і зовнішніх стін). Покриття в таких будівлях спираються безпосередньо на фундамент.

За організацією внутрішнього об’єму одноповерхові будівлі зводять у вигляді суцільної або павільйонної забудови з прогінною, чарунковою або зональною організацією внутрішнього простору. Інколи (у відповідності з технологічними вимогами) використовують і комбіновані об’ємно-планувальні схеми будівель, що ґрунтуються на поєднанні прогінної і чарункової, зальної та чарункової, зальної та прогінної схем.

Будівлі суцільної забудови являють собою зблокований корпус з простою квадратною або прямокутною формою плану без прибудов. Використовують два різновиди суцільної забудови – ліхтарні або без ліхтарні.

Будівлі павільйонної забудови з відносно невеликим числом прогонів зводять для підприємств з виробничими процесами, що мають потребу в активній аерації, природному освітленні, з вертикальним технологічним потоком і обладнанням, розміщеним на різних позначках, а також для «гарячих цехів».

Прогінні будівлі використовують для підприємств з постійною і єдиною направленістю технологічного потоку. Їх компонують у вигляді груп паралельних прогонів, інколи доповнюваних за технологічними вимогами поперечними прогонами з одного або обох торців.

Чарункові будівлі з квадратною або близькою до квадратної сіткою колон скоріше всього проектують у вигляді будівель суцільної забудови. В будівлях чарункового типу використовують крупні сітки колон 11х18 і 24х24 м, що забезпечує економію виробничих площ на 4 – 7% в порівнянні з рішеннями, основаними на мілких сітках (6х6, 6х9 м).

Будівлі зального типу з прогонами до 100 м і більше не є масовими і їх об’ємно-планувальну або конструктивні рішення не піддаються жорсткій уніфікації. Як правило, такі будівлі призначають для виробництв із крупногабаритною продукцією (літакобуду- вання і ін.).