ІУ.1.1.2 Стальні несучі конструкції

 

Універсальним рішенням стальних несучих конструкцій одноповерхових будівель

є каркас поперечних рам, об’єднаних в’язами в єдину просторову стійку систему.

Колони. В залежності від висоти та величини кранових навантажень використовують колони суцільної, наскрізної та роздільної конструкції (рис.ІУ.11).

Рис.ІУ.9 – Вертикальні поздовжні в’язі колон каркасу:

а – хрестові; б – портальні в’язі; в – деталь кріплення стальних в’язей до колони;

1 – колона; 2 – в’язь; 3 – зварний шов; L т.б. довжина температурного блоку

 

Рис.ІУ.10 – Розташування в’язей у покритті:

а – вертикальні; б – горизонтальні по нижньому поясу ферм або балок покриття; 1 – в’язева ферма; 2 – розпірка; l – крок колон

Суцільні колони зазвичай мають двотавровий переріз, постійне або «ступінчасте» за висотою. В першому випадку спирання підкранових балок здійснюється на зварні консолі колон, в іншому - на уступ колони в місці зміни перетину. Колони наскрізної або роздільної конструкції мають гілки швелерного або двотаврового перетину.

З'єднання колони з фундаментом (як правило, залізобетонним) жорстке з влаштуванням бази («башмака»), яка завершується привареною в торець до ствола колони горизонтальною опорною стальною плитою (рис.ІУ.12).

Шарнірне з’єднання кроквяних конструкцій з колоною здійснюється на анкерних болтах аналогічно в’язям в рамах залізобетонного каркасу.

 

 

Рис.ІУ.11 – Стальні колони:

а– суцільні постійного перерізу;б – суцільні ступінчасті;

в – наскрізні; г - роздільні

 

Ригелі поперечних рам каркасу виконують у вигляді кроквяних конструкцій із балок двотаврового перетину або ферм. Балки використовуються для перекриття прогонів 12 і 18 м. Вони мають прокатний або складений поперечний перетин.

Стальні ферми типізовані для прогонів 18, 24, 30, 36 м і кроків колон 6 і 12 м, але використовуються і при більш крупних параметрах конструктивної сітки будівлі. Типізовані три окреслення ферм: полігональне, з паралельними поясами і трикутне. Трикутні ферми використовують при покрівлі із стальних або азбестоцементних листів, полігональні і з паралельними поясами – при рулонних покриттях.

Підкрокв’яні ферми виготовляють з паралельними поясами для прогонів 12, 18 і 24 м. Їх аналогічні конструкціям кроквяних ферм.

Підкранові балки проектують, як правило, розрізними суцільними чи наскрізними. При кроці колон 6 м підкранові балки суцільні із прокатного чи складеного двотавра. При кроці колон 12 і 18 м підкранові балки виконують у вигляді ферм з розкісною решіткою.

 

Рис.ІУ.12 – Башмаки стальних колон (фасади і плани):

а – суцільний; б – наскрізний із загальною базою гілок; 1 – опорна плита; 2 - анкерний болт; 3 - траверса