ІУ.1.2 Несучі конструкції багатоповерхових будівель

Багатоповерхові будівлі проектують, як правило, в каркасній конструктивній системі з повним каркасом. Комбінована система з неповним каркасом і несучими зовнішніми стінами використовується рідко.

Матеріал каркаса повинен бути високоміцним та довговічним – залізобетонним чи металевим. Найбільш розповсюдженим сьогодні є залізобетонний каркас і збірному варіанті. Використання стального каркасу обмежувалось економічними міркуваннями, тому що його вартість перевищує вартість залізобетонного на 10%, а витрати сталі на 30 – 50%.

Стальний каркас використовують у випадках, коли збірний залізобетон не може бути використаний з причини наявності агресивного по відношенню до бетону середовища, не уніфікованих геометричних параметрів будівлі, великих розрахункових навантажень.

Збірний залізобетонний каркас використовують з балковими та безбалковими перекриттями, а також в поєднанні з фермами перекриттів в будівлях з міжфермовими поверхами.

Збірний балочний каркас використовують для двох – п’ятиповерхових виробничих будівель легкої, хімічної, електрохімічної і приладобудівної промисловості.

Каркас складається з плоских рам (переважно поперечних), плит міжповерхових перекриттів і покриттів та в’язевих конструкцій.

Колони виконують висотою в 2-3 поверхи з трапецієподібними консолями для спирання ригелів. Бетон колон В15 – В45, армування зварними каркасами. Перетини колон уніфіковані – 0,4х0,4 і 0,4х0,6 м. Стики колон розташовують на висоті 0,6 – 1 м над перекриттями.

Ригелі із бетону В15 – В прогонів 6 і 9 м мають уніфіковану висоту 0,8 м прямокутної чи таврової форми поперечного перетину.

Плити перекриттів переважно ребристі мають уніфіковані габарити і перетини: номінальні прогони 6 9 м, ширину 1,5 і 0,75 м, висоту ребер 0,4 м, товщину полички 50 мм. Зміна несучої здатності плит забезпечується зміною кількості арматури і класу бетону.

Збірний безбалковий каркас використовується для будівель із сіткою колон 6х6 м і висотою поверхів 4,8 і 6 м. Його проектують рамним і двох напрямках, він складається із колон, жорстко защемлених у фундаментах, капітелей, надколонних та прогінних плит.