ІУ.2.1 Зовнішні стіни та їх елементи

Вертикальні зовнішні огорожі промислових будівель компонують із глухих і світлопрозорих конструкцій, воріт, дверей, сонцезахисних пристроїв і вентиляційних решіток.

Конструкції зовнішніх стін повинні відповідати загальним естетичним та економічним вимогам поряд з технічними вимогами міцності, жорсткості, довговічності, водо- та повітронепроникності.

Конструкції зовнішніх стін проектують несучими, самонесучими та ненесучими. Неутеплені стіни частіше всього ненесучі. Конструкції зовнішніх стін виконують із негорючих матеріалів. Несучі і самонесучі – із бетонних панелей, блоків, цегли, ненесучі – із бетонних чи цегляних панелей.

Найбільш поширеною є конструкція ненесучих, самонесучих стін із бетонних панелей горизонтальної розрізки. Панелі виконуються із важкого, легкого чи ніздрюватого бетону.

Панелі із важкого бетону використовують для стін неопалювальних будівель, панелі із легкого чи ніздрюватого бетону – для опалювальних. Панелі із ніздрюватого бетону використовують тільки для стін будівель з нормальним температурно-вологісним режимом при вологості внутрішнього повітря до 60%, легкобетонні панелі – при відносній вологості в приміщеннях до 75%.

Залізобетонні панелі проектують у вигляді площинних чи ребристих попередньо напружених плит. Крім того, використовують також тришарові залізобетонні панелі з ефективним утеплювачем і ін.

Розміри панелей всіх видів типізовані: довжина – 15; 3; 6; 1 м, висота – 0,9; 1,2; 1,5; 1,8 м, товщина – 0,16; 0,2; 0,24; 0,3 м.

Для влаштування торцевих стін, що мають велику площу, використовують фахверкові колони з кроком 6 м.

Перший (нижній) ряд панелей зовнішніх стін завжди виконують із несучих панелей висотою 1,8 м, на них влаштовують стрічкове засклення. Віконні рами шириною 6 м, а висотою до 3,6 м виконують у металі (сталь, алюміній) і їх прикріплюють (приварюють) з боків до колон.

Конструкції заповнення прорізів у зовнішніх стінах. Прорізи в зовнішніх стінах промислових будівель передбачають для влаштування світло прозорих огорож, дверей, воріт і повітрозабірних отворів приточних вентиляційних камер.

Світлопрорізи. Світло прорізи проектують і вигляді окремих вікон або вітражів. Розміри і розташування прорізів визначають світлотехнічним розрахунком, корегують за вимогами архітектурної композиції та уніфікації: висота прорізів призначається кратною 0,6 м, а ширина – 0,5 м. Світлопропускаюче заповнення прорізів виконують із листового скла або склопакетів, профільного скла (стеклопрофіліту), стеклоблоків, світлопрозорого пластику або стеклозалізобетонних панелей.

Використовують два конструктивних типи заповнення прорізів – стулкове і безстулкове. У стулковому в якості світлопропускаючого заповнювача використовують скло, у безстулковому - інші світло прозорі матеріали.

Двері і ворота. Ворота передбачають для пропуску у виробничі будівлі засобів напільного транспорту. Прорізи (типові) для воріт для автотранспорту ; ; м; для залізничного - м. Найбільш широко використовують ворота розкривні та розсувні. Полотно таких воріт – стальний каркас з дерев'яною або тонколистовою обшивкою.

Проріз для воріт обрамляється стальною чи залізобетонною рамою.

Двері промислових будівель складаються із коробки та полотна. Кріплення коробки аналогічне використовуваному в цивільних будівлях. В залежності від призначення двері проектують дерев’яними, стальними чи скляними з алюмінієвою обв’язкою та в алюмінієвій коробці.