Загальні положення

Навчальний посібник призначений для виконання курсового проекту студентами з дисциплін: «Архітектура будівель і споруд», які навчаються за напрямом підготовки «Будівництво» спеціальностей ПЦБ, ТВ, ТБКВМ та «Будівельні конструкції будівель і споруд», які навчаються за напрямом підготовки «Архітектура» спеціальностей АБС, ДАС і МБ. В ній розглядаються об’ємно-планувальні та конструктивні рішення багатоквартирних панельних житлових будинків стінової конструктивної системи із індустріальних будівельних конструкцій.

За призначенням багатоповерхові панельні житлові будинки відносяться до класу «будинки з трьома та більше квартирами» та підкласу «будинки багатоквартирні масової забудови» [11].

За ступенем розповсюдження такі будинки відносяться до будинків масового будівництва, які тиражуються при забудові за типовими проектами або проектами, що багатократно використовуються.

За формою фінансування будівництва, рівнем комфорту і соціальної спрямованості такі будинки відносяться до ІІ категорії (соціальні) [8].

За умовною висотою, що визначається висотою розташування верхнього поверху, без урахування верхнього технічного, житлові будинки із висотою 15,0 м < h < 26,5 м (до 9-ти поверхів включно) відносяться до багатоповерхових [7].

За об’ємно-планувальними рішеннями, які безпосередньо зв’язані з умовною висотою, такі житлові будинки відносяться до ліфтових із секційними об’ємно-планувальними схемами, в яких квартири групуються навколо єдиного стовбура вертикальних комунікацій – ліфтів, ліфтових холів, евакуаційних сходів.

За способом зведення багатоповерхові панельні житлові будинки відносяться до будівель із збірних великорозмірних елементів (великих стінових панелей, плит перекриттів і покриттів, об’ємних блоків тощо), які виготовляють на будівельних комбінатах. Для їх транспортування та монтажу використовують спеціальні засоби механізації. Зведення таких будівель ведуть індустріальними методами.

Будівництво панельних житлових будинків здійснюють індустріальними методами, що ґрунтуються на механізації виробничих процесів. Збірні конструкції виготовляють на будівельних комбінатах, а потім монтують на будівельних майданчиках. Основою масового житлового будівництва є типове проектування, система серійної розробки архітектурно-конструктивних проектів на основі типізації будівель, їх фрагментів або окремих елементів з метою багаторазового повторення в будівництві.

В колишньому Радянському Союзі була створена методика типового проектування, в основу якої покладені дві системи типізації – закрита та відкрита.

Закрита система типізації спрямована на розробку серій декількох типів будівель та комплексний випуск збірних залізобетонних конструкцій для них. Вона була покладена в основу створення вітчизняних будівельних комбінатів, які задовольняли потреби житлового будівництва. Але формування житлової забудови тільки типовими будинками естетично збіднило її.

Для ліквідації недоліків закритої системи був розроблений варіант блок-секційного проектування, основні принципи якого ґрунтуються на:

• проектуванні окремих секцій, які у різних комбінаціях поєднуються в житлових будинках;

• базуванні на одній конструктивній системі та в єдиній системі геометричних параметрів;

• можливості влаштування нежитлових приміщень на перших поверхах;

• уніфікації вузлів стикування конструктивних елементів.

Об’єктом типізації відкритої системи є сортамент індустріальних виробів, із набору яких в різних комбінаціях проектують будівлі.

Відкрита система типізації основана на проектуванні житлових будинків із використанням розгалуженої номенклатури типових індустріальних виробів, передбачених відповідними каталогами підприємств будівельної індустрії.

Номенклатуру таких виробів формують:

• за розмірами (відповідно до прийнятих правил модульної координації розмірів у будівництві);

• за перерізами несучих конструкцій (згідно уніфікованого ряду розрахункових навантажень);

• за перерізами та конструктивними рішеннями теплоізоляції зовнішніх стін (відповідно до теплотехнічних розрахунків).

Всі збірні елементи номенклатури об’єднані у Єдиному каталозі уніфікованих виробів для будівництва багатоповерхових житлових будинків.

Ідея Єдиного каталогу допускає використання та розвиток блок-секційного і блок-квартирного методів типового проектування, стимулює створення індивідуальних проектних рішень будівель. Типове проектування будівель за блок-секційним методом і відкритою системою здійснюють серійно у вигляді взаємопов’язаного комплекту проектної документації для будинків-представників серії та набору блок-секцій будинків для будівництва в регіонах із різними природно-кліматичними особливостями.

Основні положення Єдиного каталогу:

• всі розміри будинків підлягають правилам модульної координації розмірів у будівництві (МКРБ). В якості основного прийнятий модуль 6М = 600 мм, додатковий 3М = 300 мм;

• регламентовані правила прив’язки вертикальних конструкцій до координаційних осей: для зовнішніх несучих стін – матеріальна 100 мм; для зовнішніх самонесучих стін – нульова; для внутрішніх несучих стін – центральна; заведення панелей внутрішніх стін у стик зовнішніх – 30 мм;

• уніфіковані ряди геометричних розмірів прогонів, кроків, виступаючих ризалітів і висот поверхів. Для житлових будинків: висоти поверхів – 2,8 і 3,0 м, розміри у плані – 1,2; 1,8; 2,4; 3,0; 3,3; 3,6; 4,2; 4,5; 4,8; 5,4; 6,0; 6,6 м.

Креслення курсового проекту «Багатоквартирний панельний житловий будинок» студенти розробляють за відкритою системою типізації, як будинок-представник серії, відповідно до завдання, в якому задаються: схематичні рішення плану типового поверху, місто будівництва, конструкції будинку, склад проекту, термін виконання тощо.

Мета виконання проекту – формування і розвиток у студентів практичних навичок по комплексній розробці архітектурно-планувального, композиційного і конструктивного рішення будівлі, закріплення та поглиблення теоретичних знань, отриманих студентами при вивченні відповідної частини курсу дисципліни.

У процесі роботи над проектом повинні бути вирішені наступні задачі:

• вибрати раціональну конструктивну схему будинку;

• розробити оптимальне планування будинку;

• використати сучасні повнозбірні несучі та огороджувальні конструкції;

• розробити архітектурно-художнє рішення багатоповерхового панельного будинку з використанням композиційних прийомів характерних для повнозбірного будівництва.