Вимоги до розміщення оповіщувачів та гучномовців

8.4.1 При проектуванні СО необхідно користуватись даними про акустичні та планувальні характеристики приміщень будинку, акустичні та світлові характеристики оповіщувачів, що плануються для використання.

8.4.2 Необхідно враховувати, що правильний вибір оповіщувачів, їх кількість та правильність розміщення є надзвичайно важливими для досягнення якісного та своєчасного сприйняття переданої СО інформації людьми, що знаходяться в будинку.

8.4.3 При проведенні акустичних розрахунків приміщень слід користуватись відповідними методичними вказівками виробника мовленнєвої СО або комп'ютерним моделюванням, що являється більш точним та економічно доцільним.

8.4.4 Монтування оповіщувачів необхідно виконувати згідно з проектною документацією та інструкціями виробника (постачальника).

8.4.5 Настінні звукові оповіщувачі та гучномовці необхідно встановлювати таким чином, щоб відстань між верхньою частиною оповіщувача і рівнем підлоги була не менше 2,2 м, а відстань між верхньою частиною оповіщувача та рівнем стелі була не менше 0,15 м. У разі неможливості виконання цих вимог, допускається встановлювати оповіщувачі на відстані більше ніж 0,15 м від стелі, при цьому обладнання і кабелі, що знаходяться на відстані нижче ніж 2.2 м від підлоги, необхідно захистити від механічних пошкоджень.

8.4.6 Оповіщувачі, які встановлені з урахуванням п. 8.4.5, але при експлуатуванні можуть бути механічно пошкодженими, повинні бути захищені.

8.4.7 У випадку використання захисних коробок чи кришок, характеристики створюваного сповіщувачами звукового поля повинні знаходитись у межах, встановлених нормативними документами для цих оповіщувачів.

8.4.8 Допускається використовувати оповіщувачі та гучномовці, що встановлюються на стелі.

8.4.9 Оповіщувачі та гучномовці, призначені для використання у спеціальних умовах (відкрите повітря, температура, вологість, небезпечне середовище) повинні бути (атестовані) сертифіковані для використання в цих умовах.

8.4.10 При проектуванні СО з використанням гучномовців зони з великою сумарною потужністю слід розділяти на декілька кабельних ліній із сумарною потужністю підімкнених до однієї лінії гучномовців не більше 700 Вт з метою зменшення втрат в лінії та підвищення надійності оповіщування у разі пошкодження однієї із кабельних ліній. При цьому перевагу слід надавати «шаховому» порядку підімкнення гучномовців до кожної лінії із обов'язковим збереженням синфазної роботи усіх гучномовців в межах однієї зони, користуючись маркуванням кабельних ліній та гучномовців.

8.4.11 Забороняється використовувати одночасно звукові оповіщувачі та гучномовці в одному приміщенні.

8.4.12 Строби, які виконують функції світлових оповіщувачів (далі – строби) повинні розміщатися таким чином, щоб в будь-якій частині приміщення, що захищається, в поле зору людей попадали прямі світлові сигнали від строба, або світлові сигнали, відбиті від стін або інших площин.

Якщо в поле зору людини можуть попасти світлові сигнали від двох, або більше стробів, їх робота повинна синхронізуватись.

8.4.13 При настінному розміщенні стробів, вони повинні встановлюватись в середній точці довшої стіни на висоті 2,2 ÷ 2,4 м від рівня підлоги.

8.4.14 Рекомендації до розміщення настінних стробів в залежності від розміру приміщення наведених в таблиці 8.1.

Таблиця 8.1

№ п/п Розмір приміщення, м Інтенсивність джерела світла, кд
1 строб 2 строба 4 строба
6х6 - -
12х12
24х24
40х40

 

8.4.15 Рекомендації до розміщення стробів в центрі стелі в залежності від розмірів та висоти приміщення наведених в таблиці 8.2.

8.4.16 Розміщення стробів в коридорах шириною більше 6 м слід виконувати аналогічно приміщенню 6х6 м.

 

Таблиця 8.2

№ п/п Розмір приміщення, м Інтенсивність джерела світла, кд
Висота стелі,м 1 строб
6х6
12х12
6х6
12х12
6х6
Продовження таблиці 8.2  
12х12

 

8.4.17 Якщо одним стробом неможливо забезпечити весь коридор, то необхідно враховувати наступне:

- в будь-якій точці коридору повинен бути видимий принаймні один строб інтенсивністю не менше 15 кд;

- строб повинен встановлюватись не далі 4,5 м від торця коридору;

- відстань між стробами по коридору не більше ніж 70 м;

- якщо в коридорі наявні перегородки, то вони повинні прийматись як торець коридору.

8.4.18 В спальних кімнатах строби настінного розміщення повинні встановлюватись таким чином, щоб відстань між головою людини, що спить, та стробом була не більше 4,8 м. Висота розміщення строба повинна бути не менше 0,6 м від стелі, а інтенсивність світлового потоку цього стробу не менше 110 кд, враховуючи можливість скупчення диму під стелею у випадку пожежі.

8.4.19 При використанні в спальних приміщеннях стробів з розміщенням їх на стелі, інтенсивність його світлового потоку повинна бути не менше 170 кд.

8.4.20 У всіх випадках при розрахунку кількості та розміщення стробів в кожному окремому приміщенні необхідно враховувати їх діаграми розсіювання світла.