ВІННИЦЯ - 2012

УДК: 504:371.214.114

Шкатула Ю.М., Шерепітко В.В. Агроекологія. Методичні вказівки для практичних занять з дисципліни «Агроекологія» для студентів агрономічного факультету денної форми навчання зі спеціальності 7.04010601 «Екологія та охорона навколишнього середовища». – Вінниця: ОЦ ВНАУ, 2012. – 64 с.

 

 

Рецензенти: доктор сільськогосподарських наук, професор, завідуючий кафедрою екології та охорони навколишнього середовища Вінницького національного аграрного університету Разанов С.Ф.; кандидат с.-г. наук, завідуючий лабораторією технології вирощування зернобобових культур, заступник директора Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААНУ, Колісник С.І.

 

Рекомендовано методичною радою Вінницького національного аграрного університету

 

(протокол № від 2012 року).

 

 

Передмова

Методичні вказівки для практичних робіт з «Агроекології» написаний для студентів агрономічного факультету зі спеціальності 7.04010601 «Екологія та охорона навколишнього середовища» і вивчається на п’ятому курсі першого семестру в обсязі 90 год. (14 год., лекційних занять, 28 год., практичних і 48 год., самостійного вивчення дисципліни). Методичні вказівки відповідають навчальній програмі «Агроекологія».

Структура методичних вказівок побудована у відповідності з вимогами модульно-рейтингової системи навчання, що впроваджується у навчальний процес закладів освіти четвертого рівня акредитації. У відповідності з цією системою дисципліна «Агроекологія» поділена на 2 модулі:

1.Теоретичні основи агроекології

2. Практичні аспекти агроекології

Виникнення і розвиток агроекології обумовлені всім соціально-економічним розвитком людства, необхідністю розробки науково-обгрунтованих методів екологічного управління сільськогосподарською діяльністю, яка стає одним з найпотужніших факторів впливу на функціонування агросфери та в цілому біосфери.

Практичні роботи з цих дисциплін мають на меті надання студентам первинних знань з сільськогосподарської екології. Дати студентам уяву про сутність, мету, завдання,складові елементи і значення цієї науки для розвитку агросфери і суспільства, навчити їх новим підходам і методам екологізації АПК, ознайомити із засобами відтворення продуктивності сучасних агроландшафтів і забезпечення виробництва для суспільства кількості екологічно безпечної продукції

Основним завданням агроекології є розвиток агроекологiчної свiдомостi i культури населення, розробка наукових основ вiдтворення i розвитку агроландшафтiв шляхом екологiзацiї, розробка методiв екологiчного контролю вcix видiв сiльськогосподарської дiяльностi, методiв екологiчного управлiння агропромисловим виробництвом, створення ефективних моделей продуктивних агроекосистем, розробка методiв екологiчно безпечної утилiзацiї вiдходiв АПК. У сферу завдань агроекології входять тaкi питання, як формування концепції екологiчно-збалансованого розвитку агросфери, розвитку агроекологiчної освiти, управлiння енерго- i ресурсоспоживанням в агросферi, комплексний i спецiальний агроекологiчний монiторинг рiзних piвнів, розробка теоретичних основ агроекологiчного аудиту, контролю, менеджменту i бiзнесу, формування наукових основ екологiчної полiтики в сферi агропромислового комплексу України.

Об’єктивну важкість у вивченні дисципліни становить відсутність належних агроекологічних знань. В зв’язку з цим, велике навантаження лягає на самостійне вивчення тем дисципліни з консультативною допомогою викладача.

Зміст

 

Практичне заняття №1

Тема: Ознайомлення з аналітичними методами визначення різних забруднюючих речовин в грунтах та продуктами їх розкладу 5

Практичне заняття № 2

Тема: Загальна оцінка негативного впливу на довкілля сільськогосподарської діяльності 10

Практичне заняття № 3

Тема: Визначення екологічної стабільності та оптимізації структури сільськогосподарських ландшафтів 14

Практичне заняття № 4

Тема: Енергетичний аналіз агроекосистем (поле, лісовий масив, рибне господарство) 19

Практичне заняття №5

Тема: Ознайомлення з основними типами грунтів та їх властивостями …………….. 22

Практичне заняття №6

Тема: Основні чинники деградації грунтів та їх екологічна характеристика. 25

Практичне заняття №7

Тема: Розрахунок втрат грунту внаслідок водної ерозії 32Ошибка! Закладка не определена.

Практичне заняття №8

Тема: Основи комлексного окультурення та екологічної оцінки грунтів. 39

Практичне заняття №9

Тема: Класифікація мінеральних добрив за впливом на агроекосиситему. 44

Практичне заняття №10

Тема: Вивчення ГДК нітратів у грунтах, водах, продуктах харчування. Використання розрахунків надходження нітратів у довкілля та в організм людини. 47

Практичне заняття №11

Тема: Еколого агрохімічна оцінка грунту та розроблення його екологічного паспорту. 49

Практичне заняття №12

Тема: Визначення фітотоксичності пестицидів, які застосовують в агроекосистемі 55

Практичне заняття №13

Тема: Альтернативне землеробство: переваги і недоліки, можливості його реалізації в Україні 58

Практичне заняття №14

Тема: Роль агроекологічного моніторингу для діагностики стану агроекосистем.. 60