Теоретичні відомості

Пестициди - біологічно-активні речовини, які застосовують для знищення шкідливих організмів сільськогосподарських культур у період вегетації та зберігання продукції урожаю. Оскільки стан популяцій шкідливих організмів, їх активність, інтенсивність розмноження, стійкість щодо дії негативних чинників залежить від цілої низки екологічних факторів, які прямо чи опосередковано впливають на токсичність та тривалість захисної дії пестицидів, звідси і ефективної дії препаратів.

За токсичністю пестициди поділяють на високотоксичні - ЛД50 від 50 до 200 мг/кг; середньотоксичні - ЛД5о від 300 до 1000 мг/кг; малотоксичні - ЛД5о понад 1000 мг/кг. За ступенем стійкості пестициди поділяють на дуже стійкі - період розпаду до нетоксичної речовини більше 2 років; стійкі - від 0,5 до 2 років, помірно-стійкі - від 1 до 6 міс, малостійкі - 1 міс.

Фітотоксичність - негативна дія пестицидів, які застосовують для захисту рослин від шкідливих організмів і пригнічують їх ріст та розвиток, при опіках вегетативних і генеративних органів, зниженні їх продуктивності. Дія пестицидів може бути як позитивною (стимулюючою), так і негативною (фітотоксичною). Тому обов'язковою вимогою є оцінка негативного впливу дії пестицидів на ріст і розвиток рослин (пригнічення сходів та росту, зміна забарвлення рослин, наявність опіків, надання присмаку і запаху продукції врожаю).

Розрізняють гостру і хронічну фітотоксичність. Гострапроявляється у вигляді некрозів, опіків, деформування та пожовтіння листкової пластинки, стебел, бруньок, опаданням та засиханням листків, квіток або в цілому рослини через певний період після застосування препарату. Хронічна- зумовлена впливом пестициду на процеси обміну речовин у рослині, що обробляється. Вона проявляється постійно і виражається у зниженні інтенсивності асиміляційних процесів (накопиченні цукру, білків), пригніченні росту, зниженні обсягу врожаю, погіршенні його якості чи загибелі рослин. Всі ці ознаки встановлюють за допомогою біохімічних і агрохімічних аналізів у період вегетації культур чи за показниками врожайності та якості продуктів урожаю.

Фітотоксичність препаратів, що застосовують для обробки насіння, визначають за їх впливом на польову схожість, енергію проростання. Наприклад, для обробки насіння цукрових буряків інсектицидами визначають початок появи сходів та повну польову схожість, густоту рослин на 1 м рядка, масу 100 проростків у фазу добре розвинутих сім'ядолей. Також визначають наявність опіків, наростів на корінцях і підземної частини стебла.

Для зернових колосових культур визначають густоту рослин на обліковій ділянці 50x50 см контрольного і дослідного варіантів не менше двох разів. Перший облік проводять при появі перших сходів, що дає змогу оцінити енергію проростання; другий - через 5-8 днів для визначення польової схожості насіння. При цьому визначають загальну і пригнічену кількість рослин.

Фітотоксичність при обприскуванні рослин частіше проявляється як гостра, переважно через добу і може тривати до 15 діб. Для її визначення на 2-3-й день після обприскування оглядають рослини і відмічають кількість листків з опіками та візуально оцінюють ступінь опіків за шкалою. Через тиждень обліки повторюють.

Таблиця 1

Шкала визначення прояву фітотоксичності пестицидів для рослин

Бал Ступінь прояву фітотоксичності Площа листкової пластинки охоплена опіком, %
Відсутній
Ледь помітний до 10
Слабкий 1-25
Середній 26-50
Сильний 51-75
Дуже сильний > 75 та опале листя

Пошкодження листя опіками визначають за формулою:

де А — загальна кількість листків у досліді, шт.;

а - кількість листків з опіками, шт.

Інтенсивність фітотоксичної дії препарату визначають за формулою:

де Іф - інтенсивність прояву фітотоксичності, %; А - загальна кількість листків в обліку, шт.; а×Ь - добуток кількості пошкоджень листків на відповідний бал.

Таблиця 2

Форма 6.5. Результати оцінки фітотоксичності препарат

Препарат, норма витрати, кг(л)/га Повтор­ність Загальна кількість листків в обліку, шт Кількість пошкоджень листків за балами, шт Листя з опіками, шт Сума частот балів Інтенсивність прояву фіто­токсичності, %
                       
    А а Іф