Розрахунок коефіцієнта екологічної стабільності земельних ресурсів.

Структура і екологічна незбалансованість земельного фонду України погіршує ефективність використання та охорони земель, природну здатність ґрунтового покриву до самовідновлення, призводить до збіднення видового різноманіття флори і фауни у ландшафтах. Тому важливим питанням сьогодення єоптимізація структури земельних угідь сільськогосподарського призначення.

Екологічна стабільністьземельних ресурсів України розраховується як відношення сумарної площі умовно-стійких земельних угідь до площі ріллі на території області. Тобто екологічна стабільність земельних ресурсів характеризується за розораністю земель. Вважають, що найбільш нестійкими в екологічному відношенніє чорні пари, поля з просапними культурами, тобто ті території, де розораність землі значно переважає над умовно-стабільними угіддями (сіножатями, пасовищами, перелогами, лісами, болотами). Найбільш стійкими є земельні ресурси північних і західних областей України (Закарпатська, Львівська, Чернівецька, Івано-Франківська області), а найбільш вразливими - південні області (Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Кіровоградська).

Коефіцієнт екологічної стабільностіземельних угідь (Кст) розраховується за формулою:

Кст = S ст /Sріллі

де - S ст., площа стабільних угідь, га; S ріллі - площа ріллі, га.

 

Ступінь екологічної стабільностіземель певного району чи області оцінюють за результатами розрахунку за шкалою:

Ксг> 1 - стійкі угіддя;

0,7-1 - умовно-стійкі;

0,6-0,7 - середньостійкі;

0,3-0,6 - слабостійкі;

< 0,3 - нестійкі угіддя.

На підставі розрахунків коефіцієнтів екологічної стабільності земельних угідь по областях України оцінюють ступінь стійкості земельних ресурсів та прогнозують шляхи їх поліпшення.

За ступенем сільськогосподарської освоєності землі областей України умовно поділяють на три групи: І - < 60%; II - 80% і III - > 80% .

Таблиця 1

Структура сільськогосподарських земель по областях України, тис.га

(за даними Держкомзему)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Група земель Область Площа земель с.-г. викори­стання Рілля % ріллі від площі с.-г. угідь Сіножаті Пасовища Багаторічні насадження
І Закарпатська
Івано-Франківська
Львівська
Волинська
Рівненська
Чернівецька
II Житомирська
Чернігівська
Черкаська
Тернопільська
Полтавська
Вінницька
Хмельницька
Сумська
Луганська
Донецька
Київська
Харківська
III Запорізька
Херсонська
Дніпропетровська
Одеська
Кіровоградська
Миколаївська