Риски в банковской практике

Резервування один з напрям в м н м зац ризик в Економ чна нестаб льн сть змушу кер вництово банку останн м часомприд ляти особливу увагу можливостям оц нки та контролю банк вського ризику. Чим вищ й ступ нь ризику бере на себе банк, тим вищ м повинен бутиприбуток, на який в н може розраховувати.Тому основна задача банк всько орган зац заключа ться в досягненн оптимального по днання ризиковост таприбутковост , викону мих банком операц й. Дляефективного функц онування банк в важливо передбачити, зважувати страхуватиможлив ризики.

Передус м це стосу ться ризик в за активними операц ями, як т сно вза мопов язан один такий ризик тягне за собою ц лу низку нших.Велике значення ма виб р якметод в розрахунку ризик в, так метод в х м н м зац . Серед основнихметод в регулювання або зменшення ризик в так систематичний анал з пост йний контроль за ф нансовимстаном кл нта банку, його платоспроможн стю резервування страхування ризику використання застави розпод л ризику у випадку, коли загальна сума кредиту, ав дпов дно ризик, розпод ля ться м ж к лькома банками диверсиф кац я ризик в обмеження ризику шляхом дотримання економ чнихнорматив в, як встановлюються Нац ональним банком зважування ризик в використання плаваючих процентних ставок.

Таким чином, ключове завданнякожного банку пов язано з управл нням ризиками з метою х м н м зац , один зшлях в яко поляга у створенн резерв в. Зараз у робот комерц йнихбанк в Укра ни використовуються наступн види та типи резерв в статутний,обов язковий, страхування вклад в ф зичних ос б та компенсац й втрат в дактивних операц й, який, у свою чергу, под ля ться на резерви - п д кредитн операц п д оперц з ц нними паперами - п д деб торську заборгован сть - резерв подальших витрат, платеж в та збитк в див. табл. 2.1 .Статутн резерви банку Статутн резерви це резервний фонд акц онерного товариства,заф ксований його статутом. Тобто при створенн акц онерного товариства в йогоустановчих документах та статут ф ксу ться розм р резервного фонду, завжди якпевний в дсоток статутного фонду, та розм р щор чних в драхувань на йогостворення або поповнення.

Статутн резерви банку це частина йогокап талу, сформована за рахунок прибутку, що залиша ться в розпорядженн банк всько установи, яка може використовуватися на покриття непередбаченихзбитк в тобто збитк в, виникнення яких не можна було передбачити заздалег дь списати за рахунок витрат та проведення нших платеж в, що зг дно з вимогамизаконодавства повинн в дбуватися за рахунок цього фонду.

Резервн фонди поряд з статутним фондом та нерозпод леним прибутком установи становлятьосновне джерело кап талу для банку входять до суми основного кап талу.Статутний резерв банку виступа додатковою гарант ю для кредитор в тавкладник в щодо в дшкодування можливих збитк в в д банк всько д яльност , атакож власник в прив лейованих акц й щодо стаб льност доходност таких ц ннихпапер в. Сл докремо зазначити, що резервний фонд за умов нормального, розумного веденнябанк всько д яльност використовуватися практично не повинен тобто його сумама бути пост йною . Резервний фонд, фактично, потр бно використовувати т лькидля компенсац непередбачених збитк в пост йно намагатися зб льшувати йогообсяг.Обов язков резерви банку Обов язков резерви банку це кошти комец йного банку, що збер гаються в центральному банку в дпов дно до норматив в,передбачених чинним законодавством, для забезпечення деяких сво х операц й. Привизначенн суми резерв в цього виду вир шальне значення ма норма обов язковихрезерв в. Обов язков резерви можутьобночасно виступати як нструментом грошово-кредитно пол тики, так нструментом п дтримання л кв дност комерц йних банк в. Сутн сть х як нструменту грошово-кредитно пол тики проявля ться в тому, що вони зв язуютьзалучен кошти банку дозволяють йому використовувати як ресурси длязд йснення активних банк вських операц й т льки певну частину сукупнихбанк вських ресурс в. Кр м того, обов язков резерви можуть виступатимехан змом п дтримки л кв дност банк всько установи на м н мально заданомур вн тому вважатися нструментом банк вського нагляду.

У деяких кра нахзам сть норм обов язкових резерв в нав ть використову ться лише економ чнийнорматив д яльност банку п д назвою митт ва л кв дн сть.Наданому сторичному етап в Укра ни норма обов язковогорезервування використову ться як нструмент впливу на обсяги банк вськогокредитування та контролю над пропозиц ю грошей.

Протягом останнього десятир ччя в ндустр ально розвинутих кра нах обов язков резерви пост йно зменшувалися, а нод нав ть доходили до нуля див. таблицю 2.1 У деяких кра нахгрошово-кредитна пол тика усп шно проводиться взагал без обов язковогорезервування це насамперед Канада, Англ я, Нова Зеланд я . Резерв страхування вклад в ф зичних ос б За сво ю економ чною сутн стю резерви страхування вклад в ф зичних ос б це кошти, отриман комерц йним банком в д ф зичних ос б безстроков тастроков депозити зарезервован в л кв дн й форм для забезпеченням н м зац ризику.

Сл д зазначити, що в св тов йпрактиц к лька вар ант в страхування вклад в ф зичних ос б цецентрал зован та децентрал зован схеми страхування.

Централ зован схемистрахування передбачають створення м жбанк вського фонду страхування або гарантуваннядепозит в, що форму ться за рахунок внеск в комерц йних банк в, як ведутьроботу з вкладами ф зичних ос б. Вкладникам ус х без вийнятку комерц йнихбанк в, як являються учасниками фонду в раз пог ршення становища банкугаранту ться повернення вкладу в межах певного л м ту. При цьому, якщо потерпа один банк, претенз його вкладник в можуть бути задоволен зарахунок внеск в нших банк в тобто спрацьову схема сол дарного страхування . Децентрал зована схемапередбача створення страхового резерву пулу безпосередньо на р вн самогокомерц йного банку. ндив дуальний принцип страхування , у раз недостатност зарезервованих кошт в виника проблема з компенсац ю рештивкладник в. Як видно з наведеного,найб льш продуктивним механ змом централ зована схема страхування.

Ран ше в Укра н д яла практикадецентрал зованого резервування в розм р 11 в д суми залучених вклад вф зичних ос б. Але зараз д Положення Про Фонд гарантування вклад в ф зичнихос б , яким передбачено використання централ зовано схеми формуваннястрахового фонду.

Резервкомпенсац втрат в д активних операц йНасьогодн шн й день комерц йн банки створюють резерви майже п д ус активн операц . снують два види резерв в на в дшкодування збитк в в д активнихоперац й загальний та спец альний.

Загальний резерв створю ться т льки п додин вид активних операц й банку п д стандартн кредити, спец альн резервиформуються п д ус активн операц , за якими банк може достов рно оц нити сумузбитк в.Резервдля в дшкодування можливих втрат в д деб торсько заборгованост КБвикористову ться для покриття можливих втрат в д деб торсько заборгованост ,якщо вона визнана безнад йною. Розм р резерв в диференцю ться залежно в дкласиф кац деб торсько заборгованост за групами ризику окремо длязаборгованост , що виникла виходячи з договор в, з урахуванням к лькост дн впрострочення для заборгованост , що виникла не на п дстав договор в, азалежно в д часу знаходження на баланс . В дпов днодо Положення Про порядок розрахунку резерву на в дшкодування можливихзбитк в банк в в д операц й з ц нними паперами НБУ наполегливо вимага в д КБ, як купують та продають ЦП, формувати резерви п д ц операц . Алеположення багатьох момент в не врахову .1 неврахован особливост нвестиц й банк в до статутних фонд в юридичнихос б.Справа в тому, що за бух. Обл ком в 320 груп Плану рахунк в КБ-ки разом закц ями враховують вкладення до статутних фонд в юридичних ос б. Останн нев дносяться до ЦП не обертаються на ринку ЦП. Але резерви п д ц вкладенняповинн формуватися. 2 неврахован особливост банк вських нвестиц й в акц закритих акц онернихтовариств, п д куп влю продаж яких банк повинен сформувати резерв, р вний сум договору, оск льки зг дно Положенню 100 резервуванню п длягають ЦП, як немають активного ринку 3 неврахован особливост банк вських вкладень в нфраструктуру фондового ринку 4 не врахован особливост об гу державних ЦП. Окремимвипадком спец ального резерву вважа ться резерв подальших витрат,платеж в та збитк в. В н ма свою особлив сть, оск льки обл кову тьсяне як контрарний рахунок, а як рахунок зобов язань.

Це продиктовано тим, що такий резерву баланс неможливо в днести до яко сь конкретно категор актив в показатияк скорочення балансово вартост . Сл д звернути увагу на формування резерв в для покриттякредитних ризик в, оск льки кредитн операц в дносяться до базовихоперац й. Найризиков шими являються кредити, гарант та депозити, надан СГД.А серед них найризиков шими для банк в кредити, надан заекспортно- мпортними операц ями, внутр шньоторг вельними операц ями, такредити, спрямован на поточну д яльн сть див. Табл. 3.6.2 У випускн й робот використан дан , отриман п д час практики,наведен у таблиц 3.6.3. С це системн банки.