В митних цілях

Чинне законодавство передбачає проведення експертизи товарів в митній справі, якщо виникає потреба в спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки з метою встановлення характеристик, визначених у частині першій статті 356 Митного кодексу України [12].

Підставами для призначення експертизи товарів в митній справі є:

— здійснення верифікації (перевірки достовірності) сертифікатів про походження товарів з України (ч.4 ст. 47 Митного кодексу України);

— здійснення документальних виїзних перевірок (п.4 ч.1. ст. 347 Митного кодексу України);

— з’ясування питань, що виникають у справі про порушення митних правил, рішення яких потребує спеціальних знань з окремих галузей науки, техніки, мистецтва, релігії тощо (п.п. 7, 8 ч.2 ст. 508 Митного кодексу України).

Визначивши за необхідне проведення експертного дослідження, митний орган готує запит до експертного підрозділу ЦМУЛДЕР [12] за формою, наведеною у додатку Л.

У своєму запиті митний орган повинен надати обґрунтування та чітко визначити мету його направлення і завдання для проведення дослідження, тобто зазначити, які відомості про товар (склад, властивості тощо) необхідно перевірити або встановити.

При направленні запитів митним органом надаються:

— проби (зразки) товарів під митним забезпеченням разом з оригіналом акта про взяття проб (зразків) товарів та копіями акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу у разі його проведення;

— митної декларації або інших документів, які подаються митному органу для митного контролю;

— зовнішньоекономічного договору (контракту);

— інвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо);

— сертифікатів якості (аналізу);

— сертифікатів (висновків, реєстраційних посвідчень) уповноважених державних органів (якщо такі видавались);

— техніко-технологічної документації та документів і відомостей, необхідних для ідентифікації товарів (із зазначенням відомостей про склад, характеристики, призначення товару тощо), завіреними посадовою особою митного органу в установленому порядку.

Запит митного органу разом із супровідною документацією, пробами (зразками) товарів доставляється до експертного підрозділу ЦМУЛДЕР посадовою особою митного органу або поштою.

Згідно зі статтею 516 Митного кодексу України посадова особа митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, визнавши за необхідне проведення експертизи, виносить постанову, у якій визначаються підстави для призначення експертизи, прізвище експерта або найменування спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення, його відокремленого підрозділу чи іншої відповідної установи, в якій має проводитися експертиза[2]. У цій же постанові ставляться конкретні питання, які мають бути вирішені під час проведення експертизи, а також визначаються матеріали, що передаються у розпорядження експерта [9].

Згідно зі статтею 517 Митного кодексу України у випадку впровадження справ про порушення митних правил посадова особа митного органу, у провадженні або на розгляді якої знаходиться справа, виносить також постанову про взяття проб та зразків. До взяття проб та зразків у разі потреби може залучатися експерт. При цьому особа, щодо якої порушено справу про порушення митних правил, її представники або захисник, мають право клопотатися перед митним органом, посадова особа якого здійснює провадження у зазначеній справі, про взяття проб та зразків для проведення експертизи. У разі відмови у задоволенні такого клопотання митний орган повинен письмово повідомити про це особу, яка подала клопотання, з вмотивованим обґрунтуванням причин відмови.

У разі потреби взяття проб та зразків може проводитися також в інших осіб, свідчення та участь яких у вивченні та оцінці обставин порушення митних правил можуть мати істотне значення для провадження і розгляду справи.

Процедури взяття проб та зразків для проведення досліджень і самі дослідження (аналіз, експертиза) – належать до процесуальних дій, що здійснюються митними органами під час провадження справ про порушення митних правил. Під час проведення зазначених процесуальних дій складаються протоколи, форми яких встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів [9].

Нормами чинного законодавства [21] затверджено форми процесуальних документів (додаток К):

— Постанова про призначення експертизи;

— Постанова про взяття проб і зразків;

— Протокол про одержання проб і зразків для проведення експертизи;

— додаток до Протоколу про одержання проб і зразків для проведення експертизи.