Теоретичні положення.

Навігаційно-гідрографічне обладнання (надалі для скорочення - навігаційне обладнання, НО) є складовою частиною навігаційно-гідрографічного забезпечення (НГЗ) безпеки мореплавання і призначено для створення сприятливої в навігаційному відношенні обставин для визначення місця судна й рішення наданих йому завдань.

НО являє собою комплекс заходів, проведених з метою підтримки або розгортання і запровадження в дію різних засобів навігаційного обладнання (ЗНО).

Навігаційне обладнання океанів, морів і внутрішніх водних шляхів здійснюється шляхом:

- перспективного і поточного планування розвитку ЗНО;

- техніко-економічного обгрунтування і проектування розміщення ЗНО;

- виробництво будівельно-монтажних робіт зі спорудження нових, а також реконструкції діючих ЗНО;

- експлуатація, технічне обслуговування і ремонт ЗНО.

У процесі навігаційного обладнання можуть проводитися гідрографічні, гідрометеорологічні, геологічні і інженерні вишукування.

ЗНО - це спеціальні спорудження, конструкції або пристрої, розташовані звичайно поза судном і призначені для орієнтування або визначення місця судна в морі, а також для огородження каналів, фарватерів і навігаційних небезпек.

ЗНО призначені також для:

- забезпечення виконання судами спеціальних завдань і визначення маневрених елементів (проходження мірних ліній, розмагнічування, девіаціонних і радіодевіаціонних робіт);

- базування, плавання по рекомендованих шляхах, системам поділу руху судів і на акваторіях портів, позначення полігонів і окремих крапок на воді.

Всі перераховані вище завдання вирішуються:

- раціональним розміщенням ЗНО на березі й на воді;

- забезпеченням безперебійної дії ЗНО у встановленому режимі;

- постійним удосконалюванням засобів і методів навігаційного обладнання відповідно до безперервного процесу підвищення вимог до ефективності НГЗ;

- своєчасною інформацією мореплавців про склад, місцеположення, режим дії ЗНО, умови їхнього використання, а також про всі зміни в навігаційній обстановці.

Сучасні ЗНО поділяються на наступні види:

- зорові;

- космічні;

- радіотехнічні;

- гідроакустичні;

- електромагнітні;

- звукосигнальні.

Зорові ЗНО - це спеціальні стаціонарні або плавучі спорудження характерної форми й фарбування, призначені для візуального визначення напрямків і відстані до них.

Для використання в темний час доби зорові ЗНО обладнуються світлооптичними апаратами, що створюють кругове, спрямоване або секторне висвітлення, а також певний колір і характер вогню.

До зорових ЗНО відносяться:

- маяки;

- світлові і не світлові навігаційні знаки;

- навігаційні створи;

- навігаційні вогні;

- плавучі застереженні знаки (ПЗЗ).