Особливості взаємовідносин працівників міліції з водіями, що не є громадянами України, встановлені законодавством України

Міліція поважає гідність особи й виявляє до неї гуманне ставлення, захищає права людини незалежно від її соціального походження, майнового та іншого стану, расової та національної належності, громадянства, статі, віку, мови й освіти, ставлення до релігії, політичних та інших переконань.

Іноземці, які перебувають на території України, несуть адміністративну відповідальність за порушення Правил дорожнього руху на спільних з громадянами України засадах.

Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземцями, які згідно із законами та міжнародними договорами користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України (далі імунітетом), вирішується дипломатичним шляхом.

Імунітетом користуються члени дипломатичного корпусу, співробітники адміністративно-технічного та допоміжного персоналу посольств. Засоби пересування дипломатичного й консульського корпусу теж користуються імунітетом від обшуку, реквізиції, арешту та інших виконавчих дій.

У разі порушення правил особою, яка користується імунітетом, після перевірки документів, що засвідчують особу та її статус, який підтверджується дипломатичним паспортом чи спеціальним посвідченням, що видається Міністерством закордонних справ України (дипломатична чи консульська картка), складається протокол, а документи повертаються власникові.

Забороняється вживати щодо зазначеної особи будь-яких заходів затримання або інших примусових дій, за винятком випадків, коли надання свободи призведе до продовження правопорушення.

Якщо особа, яка користується імунітетом, керує транспортним засобом з явними ознаками сп'яніння, їй пропонується припинити керування. Огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння в медичних закладах провадиться в разі її згоди. У цьому випадку працівник міліції повідомляє чергового підрозділу Державтоінспекції (органу внутрішніх справ) і діє згідно з його вказівками.

У разі відмови від проведення медичного огляду і спроби продовжити керування транспортним засобом особою, яка порушила Правила дорожнього руху, але користується дипломатичним імунітетом, подальший рух цього транспортного засобу не допускається і в присутності двох свідків складається адміністративний протокол з вичерпними відомостями про особу правопорушника. У протоколі в обов'язковому порядку фіксується, що зазначена особа керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння (вказуються ознаки сп'яніння), відмовилася на прохання працівників ДАІ вийти з автомобіля, пояснити свою поведінку і пройти медичний огляд. Після складання протоколу забороняється вживати будь-яких заходів для затримання або інших примусових дій стосовно цієї особи. Їй пропонується скористатися послугами таксі або попутного транспорту, надається можливість викликати телефоном іншу машину або водія. Про факт затримання автомобіля особи, яка користується імунітетом, негайно інформується чергова частина підрозділу ДАІ (органу внутрішніх справ).

У разі порушення Правил дорожнього руху іноземцем, який не користується імунітетом, у встановленому порядку оформляється протокол, у порушника вилучається посвідчення водія (а в разі, якщо використання талона до посвідчення передбачено законодавством країни проживання порушника, - з талоном до нього) і видається тимчасовий дозвіл (на 30 діб) на право керування транспортним засобом.

Під час оформлення відповідних документів про вчинене іноземцем правопорушення він попереджається про те, що виїзд за межі України особи, яка не сплатила призначеного штрафу, буде розцінено як ухилення від його сплати, що дозволяє, згідно із законодавством України, затримати транспортний засіб до сплати штрафу. У зв'язку з викладеним порушникові пропонується вирішити всі питання щодо провадження справи про вчинене ним порушення за місцем вчинення цього порушення. Працівники ДАІ повинні використати всі передбачені законодавством можливості для стягнення накладеного штрафу.

У разі затримання іноземного водія, який не сплатив накладеного відповідно до вимог чинного законодавства штрафу (це підтверджується записом у виданому тимчасовому дозволі) безпосередньо перед виїздом за межі України або після закінчення встановленого п'ятнадцятиденного строку, його дії необхідно кваліфікувати як ухилення від сплати штрафу. У цьому випадку відповідно до вимог законодавства України транспортний засіб порушника до сплати штрафу може бути затримано. При цьому складається протокол огляду й затримання транспортного засобу, а сам засіб розміщується на спеціальному майданчику чи стоянці.

Під час оформлення відповідних документів про ДТП з транспортними засобами іноземних власників у протоколі, в рядку "Номерний знак", копіюються реєстраційні національні номери автотранспорту (літерні та цифрові символи).