Елементи транспортного процесу

 

Вантажем називають предмети з моменту прийняття їх до транспортування до здачі одержувачеві. Вантаж може складатися з власне товару і тари.

Транспортний процес можна розглядати як операції з предметами перевезень, тобто вантажем, і операції з транспортними засобами. Сукупності обов'язкових елементів - навантаженню, переміщенню та розвантаженню вантажів (операції з вантажем) відповідають простій транспортних засобів, рух з вантажем і простій під розвантаженням (операції з транспортними засобами). Елементам операцій з вантажем і транспортними засобами, що виконуються сумісно, передують підготовчі елементи операцій з вантажем — накопичення і формування партій вантажів, їх підготовка до перевезення, та з транспортними засобами — подання транспортних засобів до місця їх навантаження. Якщо розвантаження характеризує закінчення циклу перевезень, то цикл доставки вантажу ще продовжується і містить операції, пов'язані з розформовуванням партії вантажу, переміщенням до місця складування тощо.

Процес переміщення вантажу не відокремлюється від транспортного засобу. Рух з вантажем (операція з транспортними засобами) і переміщення вантажу (операція з вантажем) — сумісні операції, що збігаються у часі та просторі.

Простій транспортних засобів у пункті навантаження складається з часу очікування навантаження і часу обслуговування, тобто власне навантаження, а також часу оформлення документів, якщо ця операція повністю не суміщається з часом очікування навантаження і обслуговування. В свою чергу, навантаження (розвантаження) вантажів пов'язано з можливим очікуванням прибуття транспортних засобів. Це саме стосується і операцій розвантаження.

Простої транспортних засобів в очікуванні навантаження (розвантаження), при оформленні документів і простої навантажувально-розвантажувальних засобів в очікуванні прибуття транспортних засобів мають різну тривалість і не збігаються в часі. Раціонально організувати транспортний процес, що є сукупністю операцій з вантажем (з використанням навантажувально-розвантажувальних засобів) і транспортними засобами, можна тільки на основі єдиної технології.

Сутність організації товарного руху полягає в доставці виробленого продукту від виробника до споживача з певними властивостями, у зазначеній кількості у визначене місце. Досягнення цієї мети здійснюється на основі логістичної концепції системного підходу до керування матеріальним, інформаційним та фінансовим потоками.

Виробник може вибрати два принципові підходи у доставці споживачам свого товару: або брати на себе функції збуту, або скористатися послугами посередницьких фірм (ця форма застосовується зараз все більше і більше з метою зменшення кількості контактів). При другому підході виробники для вирішення питань рівномірної доставки продукції споживачам залучають спеціалістів-логістів і доручають їм управління транспортним процесом, а також іншими супутніми процесами.

Транспортним процесом називається сукупність операцій з вантажем та рухомим складом, які здійснюються з метою постачання товару споживачам.

Витрати товарного руху:

- опрацювання замовлень;

- адміністративні витрати;

- упаковка товарів;

- отримання і відвантаження товарів;

- підтримка товарно-матеріальних запасів;

- складування;

- транспортування товарів на замовлення покупців і формування оптимальних з позицій транспортування партій;

- упаковка товару згідно з вимогами транспортних служб;

- оформлення митних документів і страхування;

- відвантаження і контроль за рухом вантажу.