Транспортні вузли

Транспортні мережі з’єднуються між собою в транспортних вузлах. Транспортним вузлом називають комплекс транспортних пристроїв у пунктах стику декількох видів транспорту, що спільно виконують операції по обслуговуванню транзитних, місцевих і міських перевезень вантажів і пасажирів.

Кожний транспортний вузол уявляє собою окреме конструктивне рішення і має індивідуальну структуру.

Формування транспортних вузлів обумовлене необхідністю забезпечення безпосереднього зв'язку різних видів транспорту.

Транспортний вузол як система – це сполучення транспортних процесів і технічних засобів для реалізації транспортних операцій у місцях стику декількох видів транспорту.

Транспортні вузли підрозділяються на групи за характером експлуатаційних робіт:

1. Вузли, що обслуговують в основному транзитні вантажні і пасажирські потоки.

2. Вузли кінцеві (тупикові) із місцевою роботою (внутрішньовузлові перевезення, переробка вантажів і обслуговування пасажирів).

3. Вузли, у яких виконується і місцева робота, і обслуговування транзитних потоків при суттєвому їх сполученні.

За транспортним складом транспортні вузли підрозділяються на:

1) залізнично-автомобільно-авіаційні;

2) залізнично-водно-авто-авіаційні;

3) водно-авто-авіаційні.

Особливості транспортних вузлів:

1. Єдина ціль функціонування всіх видів транспорту, тобто забезпечення попиту на транспортні послуги за кількістю і якістю послуг у заданих технологічних і нормативних параметрах.

2. Складність функціонування і протікання процесів взаємодії.

3. Наявність системи керування з централізованими функціями.

4. Стійкість до коливань обсягів та інших характеристик транспортних потоків (при наявності резервів пропускних спроможностей).

5. Великі розміри транспортних вузлів як систем (рис. 1.3).

 

 

Рис. 1.3. Транспортний вузол як система

1. Вхідний потік. 2. Вихідний потік. 3. Відшкодовуючий вплив. 4. Керуючий вплив. 5. Інформація про роботу вузла. 6. Інформаційні системи вищого рівня. 7. Обмін інформацією з іншими системами

 

Параметри транспортних вузлів:

1. Число взаємодіючих видів транспорту.

2. Число типових технологічних ланок, що виконуються окремими підсистемами.

Прикладами технологічної ланки можуть бути: ланка обслуговування пасажирів, що відлітають, ланка завантаження контейнерів у вагон тощо.

3. Характеристики вхідних і вихідних транспортних потоків: обсяги і нерівномірність транспортних потоків у вигляді окремих одиниць і складів, а також відповідних вантажних і пасажирських потоків.

У транспортному вузлі можуть функціонувати такі структури як перевалочні райони – це ділянки територій, обладнані всіма необхідними пристроями і спорудженнями (причали, аеродроми, склади, перевантажувальні машини, під’їзні комунікації), що мають з’єднання з магістральною мережею і виконують операції з передачі вантажів змішаного сполучення.