Роботи в колодязях, шурфах і колекторах.

Ці роботи небезпечні тому, що в колодязях, шурфах і колекторах часто утворюються і накопичуються отруйні, задушливі чи вибухонебезпечні гази.

Роботи в колодязях, шурфах і колекторах відносяться до робіт підвищеної небезпеки і для їх виконання необхідно видаватинаряд-допуск згідно з правилами та інструкціями з техніки безпеки.

До початкуробіт у колодязях слід оглянути місце проведення робіт і виставити відповідні знаки з техніки безпеки.

Перед спуском у колодязь необхідно перевірити наявність в ньому газів.

· Для перевірки наявності метану в колодязі використовують газоаналізатори, а вуглекислого газу - бензинові лампи, які опускаються в колодязь за допомогою мотузки.

· Якщо у колодязі було виявлено наявність газу то перед початком робіт його необхідно видалити примусовим нагнітанням повітря чи природним провітрюванням.

· У випадку, коли поруч є інший колодязь, після відкриття люків можна здійснювати природне провітрювання.

· Якщо зазначеними способами видалити газ з колодязя не вдається, його заповнюють водою, яку потім відкачують.

Забороняється видаляти газ з колодязя методом випалювання.

Після чергового етапу роботи необхідно проводити повторну перевірку наявності газу в колодязі.

Роботи в колодязях виконуються бригадою з трьох осіб, при цьому один повинен перебувати у колодязі, а двоє – на поверхні у готовності при аварійних ситуаціях в будь-яку хвилину підняти його з колодязя. При необхідності роботи у колодязі двох робітників – бригада повинна складатися з п’яти осіб.

Для допуску у колодязі робочі повинні мати справний верхолазний пояс з наплічними поясами і кільцем на їх перетині з боку спини для кріплення кінця вірьовки. Другий кінець вірьовки повинен знаходитись на поверхні і мати довжину не менш як 2 м, щоб за нього могли вільно взятися 2 чоловіки.

Роботи в колодязях виконуються у касках і в шлангових протигазах зі шлангом, довжина якого перевищує глибину колодязя. У колодязь спускаються скобами, при відсутності використовується драбина, верхній кінець якої надійно закріпляється за край колодязя.

Для стаціонарного освітлення колодязів, а також для переносного освітлення робочих місць використовуються акумуляторні світильники напругою не вище за 12 В у вибухонебезпечному виконанні.

Взуттядля роботи в колодязях повинне бути без цвяхів і стальних підківок, у противному разі на нього необхідно надівати колоші.

Керівник робіт і робітники повинні вміти надати першу долікарняну допомогу потерпілим від отруєння газом чи інших ушкоджень.

Спуски (лази) у колодязі повинні закриватися стаціонарними щитами, що запобігають випадковому падінню людей у колодязі.