Техніка безпеки при роботі на риштуваннях і підмостях.

Інвентарні засоби підмощування (ДЕСТ 24258 80)

за типами конструкцій поділяють на :

§ риштування

§ підмостки

§ допоміжні засоби (люльки, вишки, драбини)

Останні служать для безпечного виконання робіт на висоті понад 1 м над рівнем землі.

Риштування – це багатоярусні пристрої, які встановлюються ззовні будівлі.

Найпоширенішими зараз є металеві трубчасті риштування. Це об’ємна каркасна система, що складається з стійок і ригелів, поєднаних з одним хомутами чи за допомогою крюків.

Аналіз нещасних випадків при роботі на риштування свідчить, що нещасні випадки відбуваються, головним чином, із-за втрати стійкості риштувань, викликаної різними причинами:

a)неправильним і недостатнім кріпленням риштувань до стіни, нерівномірним спиранням стійок на грунт;

b)перевантаженням внаслідок накопичення матеріалів і будівельних деталей на вистилах риштувань, що перевищує допустимі величини;

c)динамічним впливом на елементи конструкцій, риштувань і втратою міцності їх окремих елементів.

Риштування і підмості всіх систем монтуються поетапно в послідовності, зазначеній в ПВР. Під керівництвом відповідального за експлуатацію риштувань.

Поверхня на яку встановлюють риштування і підмості, повинна бути рівною, вільною від будівельного бруду. Якщо риштування встановлюють безпосередньо на грунт, поверхня повинна бути спланованою і утрамбованою, повинен бути влаштований водовід. Якщо грунт дуже вологий чи недостатньо міцний, його слід ущільнити трамбуванням з насипкою щебенем і битою цеглою. Забороняється встановлювати риштування на льоду чи на нерівній поверхні, а також вирівнювати її за допомогою цегли, каміння обрізків дощок і будь-яких інших випадкових предметів.

Якщо укіс місцевості перевищує 5°С, то виконується планування горизонтальними площадками у вигляді уступів. Металічні опори повинні мати башмаки.

Настили на риштуваннях і підмостях повинні бути виготовлені з дрібноякісної деревини хвойних чи листяних порід товщиною не менш як 50 мм.

 

Якщо висота не інвентарних риштувань більш за 4 м, їх споруджують за затвердженим проектом.

Гранична висота риштувань визначається розрахунком і досягає для цегляної кладки 40 м, для оздоблювальних і ремонтних робіт на фасаді будівлі – 60 м.

 

Згідно СНіП ІІІ-4-80* риштування необхідно перевірити рівномірно розподіленим навантаженням – для кам’яної кладки 2500 Н/м2, для штукатурних робіт 2000Н/м2.

При роботі на риштуваннях необхідно перевірити, щоб щілини між стіною будівлі і робочим настилом риштувань чи підмощенням не перевищували б 50 мм при кам’яній кладці і 150 мм при виконанні штукатурних і малярних робіт.

Для забезпечення стійкості риштувань у поперечному напрямку їх необхідно надійно кріпити до стіни за допомогою анкерів.

для безпечного проведення робіт має огородження настилів. Там, де є неогороджені місця, робітники будуть відчувати скутість, боятися впасти з висоти. Робітник зосереджує увагу на цьому факторі, тому ритм праці і не встановлюється, виробіток його знижується, він швидко втомлюється.

Демонтаж риштувань проводиться у зворотній послідовності його монтажу, коли з настилів зняті всі матеріали, інструмент і транспортні засоби. Спуск елементів риштувань здійснюється за допомогою кранів.

 

Підмості– використовують для виконання будівельних робіт у межах одного поверху.

Їх встановлюють в середині будівлі і переносять кроком з одного поверху на інший. У будівництві використовуються близько шести основних типів підмостей, але найчастіше – збірно-розбірні чи панельні підмості.

Позитивними якостями підмостей є велика несуча здатність, невелика маса (750..1100кг), жорсткість, транспортабельність, довгий термін служби. Недолік полягає у тому, що працівник, який робить перший ярус кладки від настилу, повинен працювати у незручній позі – зігнувшись чи стоячи на колінах, а при закінченні робіт у межах одного поверху, витягнувшись на пальцях чи використовуючи допоміжні засоби підмощування, працюючи з витягнутими руками.

 

Після монтажупідмостки висотою до 4 м допускаються до експлуатації лише після прийняття їх виконробом робіт, а вище за 4 м – після технічного огляду їх комісією, що призначається наказом по будівельно-монтажній організації. До затвердження акту працювати з риштувань не дозволяють. Акт прийомки риштувань затверджує головний інженер.

Не інвентарні засоби підмощування використовують у виключних випадках з дозволу інженера будівельно-монтажної організації.

 

Люльки -Для виконання оздоблювальних робіт у багатоповерхових будівель використовують.

За конструкцією вони підвісні і підйомні. Працювати на них більш небезпечно ніж з риштувань. Стальні канати, на яких підвішують люльки, повинні мат не менш як дев’ятикратний на запас міцності.

¨ Після підвішування люльки у нижньому положенні протягом 10 хвилин проводять статичне випробування навантаженням, що на 50% більше за розрахункове, а потім динамічне випробування навантаженням на 10% більше номінального. Після випробування люльки оглядають всю систему і складають відповідний акт. На люльці повинна бути табличка з номером, вантажопідйомністю і датою випробування. Для запобігання від падіння люльки робітники забезпечується запобіжними поясами і страхувальними шнурами.