ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ПИТАНЬ ТБ В ПРОЕКТНІЙ ДОКУМЕНТАЦІЇ.

Створення високопродуктивних і безпечних умов праці насамперед залежить від правильного вирішення питань охорони праці в проектних документах. Питання техніки безпеки, виробничої санітарії та пожежної безпеки розробляються в проектах організації будівництва (ПОБ) і проектах виконання робіт (ПВР).

Заходи, щодо охорони праці, які розробляються в організаційно-технологічній документації, можна поділити на три основні групи: загальні для будівельного майданчика, технологічні і спеціальні.

Загальні заходи: огородження будівельного майданчика і безпечних зон на ньому, обладнання проходів і проїздів, що забезпечують доступ до всіх об’єктів будівництва; забезпечення електробезпеки робіт на майданчику. Сюди належить також встановлення місць розташування санітарно-побутових приміщень для працівників, добір системи освітлення, розміщення протипожежних пристроїв, зон складування, тимчасових доріг, що забезпечують безпечний рух транспорту.

Технологічні питання: розрахунки риштувань, кріплення, розробка заходів, що забезпечують безпеку цих робіт; розробка монтажно-технологічного устаткування; схеми стропування конструкцій і т.і.

Спеціальні заходи: спрямовані на вирішення питань, що пов’язані з метеорологічними умовами, застосуванням токсичним матеріалів, санітарними і протипожежними умовами, в яких характер робіт вимагає відповідного сумісництва їх у часі.

ÉПроект організації будівництва розробляється відповідно до СНіП 3-01.01-85.

В ПОБ як організаційно-економічному документі розробляються такі основні питання охорони праці:

- заходи щодо забезпечення санітарно-гігієнічного обслуговування;

- забезпечення обладнання і пристроями для безпечного виконання будівельно-монтажних робіт (риштування, інвентарні захисні огородження і т.і.);

- розміщення тимчасових доріг на території будівництва, інженерних мереж, складів і інш.;

ПОБ об’єкту розробляють на весь об’єм будівництва, а питання охорони праці відбиваються як на генеральному плані, так і в пояснювальній записці.

ПВР(Проект виконання робіт) розробляє будівельно-монтажна організація чи спеціальні проектні організації за завданням будівельних організацій. В ПВР передбачаються такі питання з техніки безпеки, вирішення яких вимагає попередніх проектних розробок.

В проекті виконання робіт (технологічній карті) повинні бути зазначені:

- способи виконання робіт, які забезпечують максимальну безпеку праці робітників

- оснащення, пристрої для забезпечення тимчасового закріплення конструкцій, деталей, способи їх установки

- схеми строповки і підйому, пересування конструкцій

- засоби сигналізації і зв’язку

- конструкції захисних козирків, місця і засоби їх установки і демонтажу

- схеми освітлення будівельного майданчика

Проекти організації будівництва і проекти виконання робіт, в тому числі технологічні карти та інша документація повинні бути розглянуті і затверджені головним інженером будівельно-монтажної організації до початку будівництва.

Затверджені проекти виконання робіт передаються для вивчення всім інженерно-технічним працівникам, які будуть брати участь у будівництві не пізніше як за два місяці до початку робіт.

До питань охорони праці, які повинні бути вирішені в проектній документації, належить визначення умов та обставин виникнення небезпечних ситуацій при виконанні будівельних робіт.

Важливим питанням, яке також повинно бути вирішене в проектній документації, є визначення границь зон, в яких постійно діють небезпечні виробничі чинники, а також зон, у яких вони можуть виникати тимчасово.

1.1. Небезпечні зони, умови та обставини.

Небезпечна зона – це простір, в якому на працівника може діяти небезпечний або шкідливий виробничий чинник (ДЕСТ 12.0.002-80).

Небезпечні зони бувають постійними та змінними. Постійно діють небезпечні чинники в зонах переміщення машин, переміщення вантажів вантажопідйомними машинами. Прикладами небезпечних зон також є роботи на висоті, в місцях інтенсивного руху транспортних засобів, райони проходження підземних і наземних енергетичних мереж, підривні роботи і т.і.

Небезпечні умови – це такі, за яких існує загроза дії на людину небезпечного виробничого чинника.

Наприклад, електричний струм може викликати небезпечні умови праці при пошкодженні ізоляції провідника; деталь, що рухається, створює загрозу захопити одяг працівника у разі відсутності захисного огородження; отруйна речовина може потрапити в організм людини, якщо в ній немає необхідних засобів індивідуального захисту.

Межі небезпечних зон слід сприймати згідно СНіП ІІІ-4-80*. Однак в ряді випадків необхідно робити спеціальний розрахунок меж небезпечних зон з урахуванням дії всіх можливих чинників.

В місцях проходження електромереж встановлюються охоронні зони.