Виконувати будь-які роботи в межах охоронної зони ЛЕП без наряд-допуску не дозволяється.

Небезпечна зона стрілових самохідних кранів виникає внаслідок можливих обривів строп і падіння вантажу. Габарити небезпечної зони визначають за формулою:

,

де r – максимальний робочий виліт стріли , м

h – висота можливого падіння, м, m – довжина стропи, a - кут між вертикаллю та віткою стропа, а – відстань від зовнішнього краю вантажу до його центра ваги, м.

При роботах на висоті небезпечними вважаються відкриті ділянки, розміщений під зоною виконання робіт, межі якого визначають за горизонтальною проекцією площини робіт, збільшеною на відстань Р=0,3 Н , де Р – відстань від межі горизонтальної проекції, м; Н – висота, на якій виконуються роботи.

Небезпечні зони при розміщенні будівельних машин біля котлованів і траншей. Допустима безпечна відстань від гусениці чи колеса машини до укосу виїмки, м:

де h – глибина котловану чи виїмки, м;a – коефіцієнт закладання укосу (для насипних, піщаних, гравійних 0.8, супіщаних – 0.5, суглинистих – 0.4, глинистих – 0.3).

1.2. Захист і профілактика працівників від дії небезпечних виробничих чинників.

Основною метою цих засобів є підвищення продуктивності праці і звільнення людини від виконання важких і трудомістких операцій.

Крім цього, безпека праці забезпечується використанням у конструкції спеціальних захисних засобів, виконанням ергономічних вимог, включення вимог безпеки в технічну документацію по монтажу, експлуатації і ремонту машин і обладнання.

До спеціальних захисних засобів відносять огороджувальні засоби захисту, які запобігають проникнення людини або частини її тіла в небезпечну зону.

Огороджувальні пристрої бувають стаціонарні, рухомі і переносні (огородження ям, котлованів і т.і.). Огородження із сіток (решіток) розміщують не ближче як 50 мм від рухомих деталей. Розрізняють: огородження, перила, кожухи, екрани, щити і ширми.

Крім огородження, щоб запобігти травмування людей в небезпечній зоні, застосовують різні технічні засоби: запобіжні, гальмівні і блокувальні пристрої, сигналізація і т.і.

Для привертання уваги до безпосередньої небезпеки, прийняття відповідних дій з метою забезпечення безпеки, а також для необхідної інформації застосовуються сигнальні кольори і знаки безпеки.

Кольори, як правило, мають таке значення:

Червоний – заборона, жовтий – увага, зелений безпека, синій - інформація.

Знаки безпеки

1. Заборонні знаки (забороняється курити, проходити і ті.).

2. Попереджуючі знаки (Обережно! Небезпека вибуху, електрична напруга)

3. Зобов’язуючі знаки (Працювати у касці, в захисних рукавицях).

4. Вказівні знаки (вогнегасник, місце для куріння).