Класифікація автомобілів

За пристосуванням до дорожних умов автомобілі діляться на дві групи:

– звичайні двох-триосні з приводом на задню (задні) вісь;

– всюдиходи, які можуть рухатись і в важких дорожніх умовах; до них відносяться двохосні автомобілі з приводом на обидві осі (колісна формула 4х4), а також триосні автомобілі з приводом на дві (три) осі (колісна формула 6х4 або 6х6).

За видом споживаного палива автомобілі класифікують:

– з двигунами, що працюють на рідкому паливі (бензин, гас, метанол, водневе паливо, дизельне паливо);

– з двигунами, що працюють виключно на газовому паливі (газогенераторні, газобалонні двигуни);

– з двигунами, що працюють на різного роду оливах, їх сумішах з дизельним і іншими видами палива (біодизелі).

Окремо виділяють електроавтомобілі, які споживають електроенергію, або автомобілі гібридного типу (можуть приводитись до руху як звичайним двигуном, так і електродвигуном).

За величиною осьового навантаження на опорну поверхню автомобілі діляться на три групи: дорожні групи «А», дорожні групи «Б» та позашляховики.

До групи «А»відносять автомобілі, в яких осьова маса, що припадає на найбільш навантажену вісь, становить від 6т до мас дорожніх обмежень.

До групи «Б»відносять автомобілі, у яких маса, що припадає на найбільш навантажену вісь, не перевищує 6 т.

За конструктивною схемою автомобілі ділять на: одиночні автомобілі і авто потяги.

Автопотяг- це автомобіль із одним або декількома причепами, а також сідельний автомобіль – тягач із напівпричепом.

Сідельні тягачі являють собою модифікацію вантажних автомобілів. Від базових моделей вони відрізняються незначними конструктивними змінами: укороченою рамою, відсутністю тягового крюка, наявністю додаткового паливного бака та вузлів з’єднання для роботи в зчіпці з напівпричепом.

Сідельний тягач може працювати тільки з напівпричепом у складі автопоїзда. На рамі сідельного тягача встановлюють сідельно – зчіпний пристрій, що з’єднує причіп з тягачем. Він складається з опорної плити, що приймає на себе частина маси напівпричепа, і зчіпного механізму, який передає тягове зусилля до напівпричіпа.

На рис 1 наведено розподіл автомобілів за конструктивними схемами автомобільного транспорту.

 

 

Рис. 1.1. – Розподіл вантажного автомобільного транспорту за конструктивними схемами : а - одиночний автомобіль, б - автопотяг ( б – автомобіль з одноосьовим причепом ; в – з двохосьовим причепом; г – сідельний тягач з напівпричепом; д – автомобіль із декількома осьовими причепами; е – з декількома двохосьовими причепами; ж – сідельний тягач із напівпричепом і причепом; з – тягач із напівпричепом – ваговозом).