Ндексація типу і моделі автомобіля

Кожній новій моделі автомобіля, причепу і напівпричепу присвоюється індекс, який складається з ряду цифр.

Перша цифра означає клас дорожньо-транспортного засобу (ДТЗ):

- по робочому об’єму двигуна (л) – для легкового автомобіля;

· до 1,1 – 1,

· понад 1,1 до 1,8 – 2,

· понад 1,8 до 3,5 – 3,

· понад 3,5 – 4.

- по повній масі – для вантажного автомобіля;

· до 1,2 т – 1,

· від 1,2 до 2 т – 2,

· від 2 до 8 – 3,

· від 8 до 14 – 4,

· від 14 до 20 – 5,

· від 20 до 40 – 6,

· від 40 і більше – 7.

- за габаритною довжиною – для автобусів;

· до 5 м – 2,

· від 6 до 7,5 м – 3,

· від 7 до 9,5 – 4,

· від 9,5 до 12 – 5,

· від -12,0- и вище – 6.

Друга цифра вказує на тип кузова ДТЗ:

- легковий автомобіль позначається цифрою 1,

- автобус – 2,

- вантажний бортовий автомобіль або пікап – 3,

- сідельний тягач – 4,

- самоскид – 5,

- цистерна – 6,

- фургон – 7,

- цифра 8 резерв,

- спеціальні ДТЗ – 9.

Для причепів і напівпричепів друга цифра означає тип причіпного з’єднання у відповідності з типом автомобіля, тобто. 1 – причіп для легкового автомобіля, 2 – пасажирський причіп до автобусу тощо..

Третя і четверта цифри індексів вказують на порядковий номер моделі.

П’ята говорить про те, що це не базова модель, а модифікація.

Шоста цифра вказує на вид виконання:

- для холодного клімату – 1,

- експортне виконання – 6,

- експортне виконання для тропічного клімату – 7.

Деякі ДТЗ мають у своєму позначенні через тире приставку 01, 03, 04 і т.п., що вказує на те, що модель або модифікація являється перехідною або має якісь додаткові комплектації.

 

5. Основні технічні характеристики автомобілів:

- Колісна формула. Для всіх автомобілів основна колісна формула складається з двох цифр, розділених знаком множення, де перша цифра – загальне число коліс, а друга - число ведучих коліс (двоскатні колеса рахують за одне колесо). Виключення становлять передньоприводні автомобілі і автопотяги з одновісними тягачами, де перша цифра - число ведучих коліс, а друга – загальне число коліс.

Для легкових автомобілів, вантажопасажирських і малотонажних вантажних, створених на базі агрегатів легкових, застосовуються формули 4х2, 4x4.

Для вантажних автомобілів і автобусів в основну колісну формулу введена третя цифра «2» або «1», відокремлена від другої цифри точкою; «2» вказує, що провідна задня вісь (осі, візок) має двоскатну ошиновку, а цифра «1» вказує, що всі колеса односкатні, таким чином, для двовісних вантажних автомобілів і автобусів застосовуються формули 4x2.2; 4x2.1: 4x4.2 і 4х4.1. Для тривісних —6x4.2; 6x4.1; 6х6.1; 6х6.2; 6x2.2 і 6x2.1. Для чотиривісних - 8x4.2; 8x4.1; 8x8.2 і 8х8.1 зчленованих вантажних автопотягів з одноосними тягачами – 2х6.2 і 2x6.1. Для зчленованих автобусів у формулу введена четверта цифра «1» або «2», відокремлена від третьої цифри крапкою. Цифра «1» означає, що вісь причіпної частини автобуса має односкатну ошиновку, «2» - двоскатну. Для зчленованих автобусів застосовуються формули 6х6.2.1 і 6x2.2.2.

Споряджена маса автомобіля, причепу, напівпричепу визначається як маса повністю заправленого (паливом, мастилами, рідиною, що охолоджує, і ін.) і укомплектованого запасним колесом, інструментом, але без вантажу або пасажирів, водія, іншого обслуговуючого персоналу і їх багажу.

Повна маса автомобіляскладається із спорядженої маси, маси вантажу (по вантажопідйомності) або пасажирів (по числу місць), їх багажу, водія і іншого обслуговуючого персоналу.

Габаритна і вантажна висота, висота сідельно-зчіпного пристрою від рівня підлоги. Приводять для споряджених ДТЗ.

База автомобілівдля двовісних автомобілів і причепів – відстань між центрами передньої і задньої осей; для багатовісних ДТЗ – це відстань між всіма осями через знак «плюс», починаючи з першої осі. Для одноосних напівпричепів — відстань від шворні до центру осі. Для багатовісних напівпричепів додатково вказується база візка (візків).

Потужність і крутний момент двигуна. Приводять по ГОСТ 14846-81 в комплектації «брутто» (без навісного устаткування) або «нетто» {двигун з устаткуванням, що встановлюється на автомобіль). Для довідки: 1 кВт=1.36л.с: 1 Нм=0,098 кгсм).

Тиск в шинах. Для легкових автомобілів, малотоннажних вантажних і автобусів, виготовлених на базі агрегатів легкових і причепів до них допускається відхилення від вказаного на ±0,1 кгс/м2, для вантажних автомобілів, автобусів і причіпного складу до них - на ±0,2 кгс/см .

Кут вільного повороту рульового колеса (люфт) при положенні коліс для руху по прямій. Для рульових управлінь з підсилювачами — при працюючому двигуні на малих оборотах холостого ходу.

Радіус повороту. Приводять по осі сліду зовнішнього (відносно центру повороту) переднього колеса.

Дорожні просвіти. Нижчі точки під передніми і задніми мостами.