Об’єкти регулювання.

Процеси отримання та розподілу теплової енергії на електростанціях і теплогенеруючих об’єктах відбуваються внаслідок взаємодії потоків речовин та енергії в спеціальних пристроях - теплообмінниках, якими є поверхня нагрівання парогенераторів, випарників, підігрівачів тощо.

До основних рівнянь, які відтворюють закони термодинаміки і описують процеси тепло- і масообміну в тепломасообмінниках, належать такі рівняння: нерозривності (збереження речовини), збереження енергії, теплового балансу, рівняння стану, руху тощо.

В реальних умовах завжди є коливання потоків енергії та речовини, але, якщо ці коливання малі, то режим об’єкту можна вважати стаціонарним. Стаціонарні режими описуються статичними характеристиками, які переважно описуються рівнянням Y = K*X, а нестаціонарні – динамічними характеристиками – Y (t)= f (Х(t)).

Теплові об’єкти є термодинамічними системами, які можна подати в вигляді пристрою з декількома вхідними та вихідними величинами, який буде спрощеною фізичною моделлю реального об’єкту. Сукупність математичних залежностей в вигляді алгебраїчних або диференційних рівнянь, які описують взаємозв’язок між вхідними Хі та вихідними Yі величинами фізичної моделі, утворюють математичну модель.

  При складанні математичних моделей теплових об’єктів застосовують моделі з зосередженими та розподіленими теплофізичними параметрами залежно від їх динамічних властивостей.