Регулюючі органи.

Регулюючі органи – це пристрої, які дозволяють змінювати витрату або напрям потоку енергії чи речовини залежно від вимог технологічного процесу.

Регулюючі органи бувають трьох типів: дросельні, об’ємного і швидкісного типів

8.1. Дросельні регулюючі органи змінюють витрату речовини з допомогою зміни швидкості і площі перетину потоку при проходженні його через дроселюючий пристрій, гідравлічний опір якого є змінною величиною.

Розрізняють такі дросельні регулюючі органи: клапани, заслінки, шибери крани.

8.1.1. Регулюючі клапани бувають односідлові, двосідлові, трьоходові, голкові, тарілкові, золотникові, плунжерні, шиберні тощо.

Серед регулюючих органів найчастіше застосовуються регулюючі клапани, які можна розглядати, як регулюючі опори. Спрощені принципові схеми односідлового (див. рисунок зліва) та двосідлового (див. рисунок справа) регулюючих клапанів мають вигляд:

   

Корпус регулюючих клапанів ділиться перегородкою на дві частини. Потік речовини, який протікає з входу на вихід регулюючого клапана, проходить через отвір в перегородці, що називається сідлом (в двосідлових регулюючих клапанах таких отворів є два). Над сідлом розташований затвор (два затвори), прикріплений до штоку, який з допомогою сальникових ущільнень виводиться з корпусу клапана назовні. Прохідний переріз клапана, а відповідно і витрата через нього, залежить від віддалі між сідлом і затвором.

Двосідлові клапани застосовують для регулювання потоків з великими витратами. Зусилля, яке створюється потоком речовини одночасно діє на обидва затвори, нерухомо закріплені між собою, але в протилежні сторони. Тому в даних клапанах для переміщення штоку та зміни витрати потрібне менше зусилля, ніж в односідлових регулюючих клапанах.

Трьоходові регулюючі клапани служать для автоматичного регулювання та підтримування в визначених межах заданого параметру середовища у відвідному патрубку з допомогою змішування середовищ, які надходять до клапана двома підвідними патрубками.