Визначення параметрів маси автомобіля.

Повну масу АТЗ можна розрахувати за такими формулами:

- для вантажних автомобілів

mа = mo + mв + mn .(n+1) + mб ;

- для автобусів міського типу

mа = mо + mn .(nс + R + 1) + mб ;

- для автобусів міжміського типу

mа = mо + mn .(nс + 2) + mб ;

- для легкового автомобіля

mа = mo + mn . nс + mб ;

- для автопоїзда

mап = mо + mпр ;

де mо – споряджена маса автомобіля (заправлений з спорядженням, але без водія та пасажирів);

mn - маса водія або пасажира. В розрахунках приймають mn = 75 кг;

nс , R – число місць для сидіння пасажирів та для стояння;

mб - маса багажу;

mан , mпр – повна маса автопоїзда і причепа.

Число місць для проїзду пасажирів в автобусах міського типа стоячи визначають , виходячи з площі, на якій можливе їх розташування. На 1 м2 вільної від сидінь площі можна розташовувати до 5 чоловік, а у години "пік"- до 8.

У число місць для сидіння в легкових автомобілях включається місце водія. Масу багажу водія і пасажира вантажних автомобілів та міських автобусів приймають рівною 5 кг, а в автобусах міжнародного сполучення – 15 кг, а в легкових автомобілях – 10 кг на одного чоловіка.

Споряджена маса легкових автомобілів залежить від його класу і групи. Робочий об'єм двигуна – основний параметр, що визначає споряджену масу автомобіля.

 

Таблиця 4.2

Споряджена маса автомобіля

№ п/п Клас автомобіля Група Робочий об'єм двигуна, Vл, л Споряджена маса, mо, кг
до 0,849 до 699
0,85 1,099 700 - 854
1,1 1,299 865 969
1,3 1,499 970 1139
1,5 1,799 1115 1239
1,8 2,499 1240 1319
2,5 3,499 1390 1609
3,5 4,999 1610 2020
більше як 5 не регламентована

 

При відомій масі вантажу, що перевозиться (для вантажних автомобілів), повну масу автомобіля можна визначити через коефіцієнт вантажопідйомності – Кв.

Кв = , звідкіля mа = ;

Вибір здійснюється з рис.4.1

Рис.4.1 Залежність середніх значень коефіцієнта Кг від вантажопідйомності mв вантажних автомобілів

Споряджена маса автобуса залежить від його номінальної місткості. Номінальна місткість ( n = nc + R) – кількість пасажирів, які перевозяться автобусом при нормальних умовах руху (поза часом "пік"). Споряджена маса автобуса визначається за питомою спорядженою масою dmo , що є маса автобуса з розрахунку на одного пасажира.

dmo = , звідкіля mo = n· dmo .

З підвищенням якості конструкційних матеріалів, з яких виготовляється автомобіль, та технології його виготовлення, коефіцієнт вантажопідйомності буде збільшуватись, а питома споряджена маса – зменшуватись.

Розподілення повної маси вантажних автомобілів визначається за умови повного використання вантажопідйомності шин, а також з урахуванням нормативів, що обмежують максимально допустиме навантаження на дорогу. По одиничному на міст навантаженню автомобілі ділять на дві групи: А і В. Навантаження допустиме на одиночний міст автомобілів групи А складає 10кН, а групи В – 6 кН. Навантаження на мости позашляховиків не регламентується. Допустиме навантаження на міст возика залежить від відстані між осями суміжних мостів і складає 70-100% від навантаження, що допускається на два одиночних моста при відстані між ними 1,0 2,5м.

Масу, що припадає на ведучий міст з колесами, що мають подвійні шини, у автомобілів групи А можна приймати 0,65 0,70, а у автомобілів групи В – 0,7 0,8 повної маси автомобіля. Розподілення повної маси легкових автомобілів по мостах залежить від схеми автомобіля. При класичному компонуванні масу, що припадає на задній міст, приймають 0,53 0,55 повної маси, при передньоприводної схеми – 0,43 0,47, а задньомоторної – 0,56 0,60.

Розподілення повної маси у міських, приміських і міжміських автобусів приймають так само, як у автомобілів групи А. Для автобусів, що використовуються для місцевих перевозок – як у автомобілів групи В.

У повноприводних автомобілів з одинарними колесами розподілення повної маси вибирають так, щоб забезпечити приблизно рівне навантаження на всі мости. При цьому навантаження на передній міст приймається на 4 – 8% меншим ніж на інші.

Маса прицепу, що буксирується, залежить від призначення автопоїзда, маси тягача, кількості ведучих мостів тягача. Масу причепу визначають за допомогою коефіцієнта Кпр.

Кпр = ;

Вибір параметрів маси і габаритних розмірів автомобілів можна здійснювати з додатку 3.

У автопоїздів, що рухаються по дорогах з твердим покриттям Кпр = 0,5 1,2. Більше значення Кпр визначають для автомобілів групи А. Для автопоїздів з повноприводними тягачами при русі по ґрунтових дорогах Кпр = 0,3 0,6