Графік перевірки технічного стану КТЗ

Перевізник щокварталу складає графік перевірки технічного стану КТЗ, форму якого наведено в додатку 2 до цього Порядку. Цей графік узгоджують з датами виконання операцій технічного обслуговування і ремонту, які передбачено СТОІР автомобільного перевізника для кожного КТЗ.

Якщо перевізником у технологічних процесах з технічного обслуговування і ремонту за вимогами СТОІР передбачено контрольні операції технічного стану, відповідні операції перевірки (з числа наведених у додатку 1) до графіка включають вибірково і виконують не рідше ніж через: 30 тис.км пробігу для КТЗ категорій М (зокрема для КТЗ, які використовують в режимах таксі, через 20 тис.км); 40 тис.км для КТЗ категорій М та М ; 50 тис.км для інших категорій КТЗ.

Перевізник передбачає щозмінну перевірку технічного стану КТЗ водієм (до графіка такі операції не включають), а також вибіркову перевірку відповідності КТЗ вимогам пункту 2.2 цього Порядку контролером, контрольним майстром чи начальником ВТК.

Графік перевірки технічного стану КТЗ затверджує керівник автотранспортного підприємства перевізника. Цей графік зберігають не менше 3 років.

У графік уносять зміни винятково закреслюванням, завіряючи їх підписом керівника перевізника із зазначенням дати зміни.

Перевірка технічного стану КТЗ

Перевізник забезпечує своєчасну розробку і затверджує технологічний процес систематичної перевірки на території свого підприємства укомплектованості і технічного стану кожного КТЗ, який необхідно щозміни допускати до руху, або замовляє відповідні послуги.

У технологічному процесі перевірки технічного стану КТЗ перевізником передбачають щозмінну перевірку функціонування його складників і систем, періодичний плановий контроль укомплектованості КТЗ, періодичний контроль технічного стану під час процесів технічного обслуговування і ремонту КТЗ відповідно до вимог СТОІР, а також позапланове перевіряння технічного стану в разі виявлення істотних невідповідностей складників і систем або у випадку скоєння дорожньо-транспортної пригоди чи інших подій, що спричинили пошкодження КТЗ.

Щозміни технічний стан перевіряють після повернення КТЗ з рейсу переважно під час заїзду на підприємство. Для цього перевізник організовує контрольно-пропускний пункт (далі - КПП), який має необхідні засоби для перевірки КТЗ, з метою виявляння невідповідностей технічного стану КТЗ, фіксації невідповідностей, помічених водієм (водіями) КТЗ під час руху.

Діяльність КПП може бути складовою технологічного процесу, що забезпечує функціонування СТОІР, як первинне джерело інформації стосовно планування ремонту КТЗ.

Якщо створювати КПП економічно не доцільно, перевізник уживає інші адекватні заходи щодо перевірки технічного стану чи замовляє відповідні послуги.

Якщо пропускна здатність КПП недостатня, перевізник забезпечує перевірку технічного стану КТЗ у період між робочими змінами.

Перевірений КТЗ за вкомплектованістю і технічним станом перевізник зберігає без доступу сторонніх осіб.

Якщо перевізник не забезпечив охорону перевіреного КТЗ (унаслідок ДТП, тимчасової втрати працездатності водія, форс-мажорних обставин), перед виїздом на дорогу його перевіряють згідно з пунктом 2.2 цього Порядку.

Невідповідності технічного стану документують на КПП. Перевізник планує і забезпечує виконання необхідних операцій з ремонту і технічного обслуговування для убезпечення технічного стану КТЗ згідно із СТОІР або замовляє надання відповідних послуг.

Якщо КТЗ було пошкоджено внаслідок ДТП чи під час перебування на підприємстві, у конструкції КТЗ виявлено істотні чи небезпечні невідповідності, перевізник забезпечує позачергову (не передбачену графіком) перевірку КТЗ і відображає результати перевірки як доповнення до графіка.

Якщо технічне обслуговування і/чи ремонт КТЗ виконано за договором з надання відповідних послуг, перевізник у період дії гарантійних зобов'язань виконавця може не контролювати технічний стан тих складників, систем КТЗ, на які надано гарантії згідно з Правилами надання послуг з технічного обслуговування і ремонту автомобільних транспортних засобів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 11.11.2002 № 792, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 17.02.2003 за N 122/7443.

Перевізники, які здійснюють господарську діяльність без створення автотранспортного підприємства, можуть перевіряти технічний стан КТЗ без розробки відповідного технологічного процесу, керуючись вимогами ІЗВ.

Перевізник забезпечує обов'язкову перевірку технічного стану КТЗ водієм перед виїздом його на дорогу незалежно від виконання будь-яких інших перевірок.