Автомобілі

Автомобілі

Тенденції розвитку конструкції автомобіля на сучасному етапі.

Автомобильный транспорт является од­ним из основных потребителей нефтяного топлива, поэтому в результате энергети­ческого кризиса 1973 г.,… Директивно во всех странах первона­чально было введено ограничение… В ряде стран это привело к увеличению выпуска автомобилей малого и особо малого классов. Для производства грузо­вых…

Рис. 4 Основные компоновочные схемы грузовых автомобилей

 

 

преимущества: возможность уменьшения колесной базы и длины автомобиля, уме­ренная нагрузка на передний мост; недо­статки: повышение высоты пола кабины, затрудненный доступ к задней части дви­гателя, меньшая ширина двери, повы­шенный уровень шума.

Компоновки I и II применяют для авто­мобилей, предназначенных для движения по дорогам любой категории с выходом на грунтовые дороги. Нагрузка на дорогу от переднего моста должна соответство­вать 27...30 % полной массы и 50 % мас­сы снаряженного автомобиля. Это улуч­шает проходимость автомобиля.

///. Двигатель над передним мостом, кабина над двигателем (рис. 4, в), пред­ставитель — ГАЗ-66. Такая схема компо­новки называется кабина над двигателем; преимущества: возможность получить ми­нимальную колесную базу и длину ав­томобиля и увеличить нагрузку на перед­ние колеса для полноприводных автомо­билей, хорошая обзорность; недостатки: большая высота пола кабины, затруднен­ный вход и выход, невозможность раз­местить в кабине трех человек, необходи­мость откидывания кабины на шарни­рах передней опоры для доступа к дви­гателю.

IV. Двигатель сзади переднего моста, кабина максимально сдвинута впередпередняя кабина (рис. 4, г); преимуще­ства: хорошая обзорность, удобство входа и выхода, умеренная высота пола, ровный пол; недостатки: необходимость подъема кабины или капота, объединенного с крыльями, для доступа к двигателю, воздействие на водителя больших верти­кальных ускорений. Нагрузка на дорогу от переднего моста соответствует 33...35 % полной массы автомобиля, что прием­лемо для полноприводного автомобиля, но для автомобилей с колесной схемой 4X2 или 6X4 это приводит к ухудше­нию проходимости. Поэтому такая ком­поновка применяется для автомобилей, предназначенных для движения по хо­рошим дорогам. Увеличение полной мас­сы автомобиля, приходящейся на перед­ний мост, позволяет повысить грузо­подъемность, не выходя за пределы дорож­ных ограничений (автомобили МАЗ-5432 и МАЗ-6422).

Компоновочные схемы автобусов.По расположению двигателя автобусы быва­ют трех вариантов (рис. 5).

/. Двигатель впереди, представитель — ЛИАЗ-677 (рис. 5, а, б). Для городского автобуса вагонного типа эта схема обла­дает непреодолимыми недостатками и не перспективна; недостатки: перегрузка переднего моста, неудобная компоновка места водителя и салона; шум и загазо­ванность кабины, высокий уровень пола салона, невозможность размещения две­ри на переднем свесе.

Для автобусов, используемых в сельской местности, выполненных на шасси гру­зового автомобиля (КАвЗ-685), переднее расположение двигателя вне кузова под капотом вполне оправдано, так как при этом не перегружается передний мост.

Широко распространено переднее рас­положение двигателя на автобусах ма­лого класса универсального назначения, имеющих вагонную компоновку (ПАЗ-672). В этом случае преимуществом является возможность унификации двигателя и трансмиссии с этими агрегатами базового грузового автомобиля. Возможно исполь­зование шасси грузового автомобиля пол­ностью (школьные автобусы в США).

//. Двигатель под полом в пределах колесной базы, представитель — «Ика-рус-260» (рис. 5, в). Недостатки: необ­ходимость применения специального дви­гателя с горизонтальным расположением цилиндров, высокий уровень пола (сумма размеров дорожного просвета, высоты двигателя, просвета между двигателем и полом и толщины пола), уменьшение объема багажного помещения под полом (междугородные автобусы). Преимуще­ства: ровность пола, возможность при­менения стандартного заднего моста, удовлетворительное распределение на­грузки по мостам.

III. Двигатель сзади, продольно или поперек, вертикально или горизонтально (рис. 5, г—е); преимущества: наилучшее распределение нагрузки по мостам, наи­меньший уровень пола в передней зоне салона, наименьшие загазованность и уровень шума в салоне; недостатки: не­стандартный задний мост, необходимость подъема пола по заднему свесу над дви­гателем, затруднение размещения двери на заднем свесе. Схема компоновки с задним расположением двигателя имеет наибольшее распространение и наиболее перспективна для больших и средних го­родских и междугородных автобусов.

Ниже приведены сравнительные данные по трехбалльной системе (высший балл 1) трех компоновочных схем городских авто­бусов.

Рис, 5. Схемы расположения двигателя автобуса относительно осей:

а—перед передней осью; б—над передней осью; в — под полом в пределах колесной базы; г — у зад­него борта поперечно; д—на задней консоли про­дольно горизонтально; е— на задней консоли про­дольно вертикально

 

 

 

 

 

Додаток ( не обов’язково )

Розробка схеми загального компонування автомобіля

автомобіля, що проектується, мають умови його експлуатації. При розробці схеми загального компонування автомобіля перш за все визначають… При визначенні кількості осей вантажного автомобіля та автобуса визначають також кількість коліс на кожній осі.…

Види безпеки конструкції автомобіля, характеристика кожного з них.

Производственные требования — соот­ветствие конструкции технологическим возможностям завода или передовым тен­денциям перспективной технологии,… Эксплуатационные требования — топ­ливная экономичность, курсовая устойчи­вость, управляемость, маневренность,…

Сили, що діють на автомобіль у загальному випадку руху.

- дорожні умови під правими та лівими колесами кожного з мостів автомобіля однакові, тому всі сили, що діють на міст, можуть бути зведені до його… -автомобіль симетричний відносно поздовжньої ос;: - нормальні складові реакції дороги докладені до середини контактної поверхні, а їх зміщення враховане в моментах…

Рівняння силового балансу автомобіля. Умова руху автомобіля.

Фізичний зміст тягового балансу полягає в тому, що у будь-який момент руху автомобіля сила тяги автомобіля дорівнює сумі сил опору руху автомобіля.

Як було вже зазначено, у деяких випадках величина колової сили на ведучих колесах визначається зчепленням коліс з опорною поверхнею: колова сила на ведучих колесах не повинна бути більшою за силу зчеплення коліс з дорогою. Якщо ця умова порушується, колеса буксують.

З достатньою точністю можна вважати, що максимальне значення сили тяги автомобіля не повинно перевищувати силу зчеплення:

 

Динамічний фактор автомобіля. Визначення швидкості руху автомобіля на маршруті з використанням динамічної характеристики.

Трансмісія автомобіля, класифікація, вимоги. Призначення кожного з її складових елементів.

Трансмісія призначена для зв'язку двигуна з ведучими колеса­ми автомобіля, а також для зміни на них крутного моментуі частоти обертання відповідно до зовнішніх сил опору і швидкості руху автомобіля.

За конструкцією трансмісії сучасних автомобілів класифікують на механічні, гідравлічні, електричні та комбіновані (гідромеханічні, електромеханічні). За характером зміни крутного моменту, вони можуть бути ступінчастими і безступінчастими. За способом керування неавтоматичні, автоматичні та автоматизовані (напівавтоматичні).

Ступінчастими механічними трансмісіями з неавтоматичним керуванням обладнана більша частина сучасних легкових, вантажних та спеціальних автомобілів. До складу такої найбільш типової трансмісії належать зчеплення, коробка передач, карданна передача, головна передача, міжколісний диференціал, привод ведучих коліс.На деяких автомобілях до трансмісії дораховують також додатковіабо роздавальні коробки передач, подільники, міжосьові диференціалитощо.

Конструкція механічної трансмісії визначається здебільшого загальною схемою компонування автомобіля - розміщенням двигуна, кількістю та розташуванням ведучих коліс і мостів, а також тягово-швидкісними вимогами до автомобіля.

МЕХАНІЧНІ СТУПІНЧАСТІ КОРОБКИ ПЕРЕДАЧ

Основними елементами механічних коробок передач є пари цилінд­ричних зубчастих коліс (шестерень). Передаточне число /між ними звичайно дорівнює… і = zn+1 / zn

Двовальні коробки передач

3.1.2. Тривальні коробкипередач Тривальні коробки передач принципово відрізняються від двовальних наявністю… Синхронізаторикоробки передач призначені для полегшеного, безударного ввімкнення передач. їх робота грунтується на…

Додаткові коробки передач

Подільниксучасного автомобіля зазвичай має дві передачі - пряму і підвищуючу, що допомагає подвоїти кількість передач основної коробки. Керування подільником виконується на ходу автомобіля, дистанцій­но, за… Додаткова коробкаможе бути встановлена після основної коробки передач. В цьому випадку її називають…

Фрикційні зчеплення

За кількістю ведених дисків механізми зчеплення поділяють на одно-дискові, дводискові і багатодискові. За конструкцією пристроїв, що забез­печують тертя між ведучими та веденими елементами, зчеплення поділяють на багатопружинні і однопружинні, а також відцентрові й електромагнітні.

За конструкцією привода керування зчеплення можуть біти з меха­нічним, гідравлічним, пневматичним, електричним або комбінованим приводом. Для полегшення керування зчепленням застосовують меха­нічні, пневматичні або вакуумні підсилювачі.

Гаситель крутильних коливаньзахищає трансмсмісію від динамічних навантажень, що викликані нерівномірністю крутного моменту і частоти обертання колінчастого вала двигуна.

БЕЗСТУПІНЧАСТІ ТРАНСМІСІЇ

Основним призначенням безступінчастих трансмісій є автоматична зміна передаточного числа за законом, що забезпечує найкращі тягові і динамічні якості транспортного засобу при заданій характеристиці двигуна. Крім того, безступінчасті передачі з автоматичним керуванням полегшують роботу водія.

За принципом діїбезступінчасті передачі поділяють на механічні, гідравлічній електричні.

Механічнібезступінчасті коробки передач у свою чергу поділяють на фрикційніта імпульсні.

Безступінчасті передачі на автомобілях можуть замінювати тільки фрикційне зчеплення і коробку передач. У цьому випадку безступінчасту передачу… Гідротрансформатор, порівняно зі ступінчастою коробкою передач, має низку… - внутрішню автоматичність, тобто здатність автоматично, без участі водія, змінювати крутний момент відповідно до…

КАРДАННІ ПЕРЕДАЧІ

Крутний момент від силового блоку автомобіля, ілс об'єднує двигун, зчеплення і коробку передач, передається ведучим колесам асе мостам в умовах, коли взаємне розташування цих вузлів постійне змінюється.

Отже у конструкції пристрою для передачі крутного моменту необхідно забезпечити можливість зміни кута і відстані між агрегатами, що з'єднуються. Таку передачу називають карданною. Основними її елементами є карданний вал, карданні шарніри та шліцьове з'єднання.

Основою класифікації карданних передач є конструкція шарнірів. На сучасних автомобілях застосовують шарніри нерівних та рівних кутових швид­костей. Іноді їх ще називають асинхронними та синхронними. Шарніри не­рівних кутових швидкостей, у свою чергу, поді -ляються на пружні та жорсткі.

ГОЛОВНІ ПЕРЕДАЧІ

Залежно від кількості пар зубчастих коліс, що передають крутний момент, головні передачі поділяють на: одинарні, що мають одну пару коліс; подвійні,… Одинарніголовні передачі поділяють на передачі з циліндричними і з конічними… Подвійніголовні передачі (рис. 3.41) складаються з пари конічних і пари циліндричних зубчастих коліс. їх поділяють на…

Диференціали та привід ведучих коліс

На більшості автомобілів загального призначення переважно застосовують диференціали з конічними зубчастими колесами. їх встановлюють міжколесами… Вимоги до зчеплення: надежная передача крутящего момента от двигателя к трансмиссии;

Гальмування. Сили, що діють на автомобіль у загальному випадку гальмування. Гальмова діаграма автомобіля.

Гальмування-це процесс створення і зміни штучного опору руху авто., з метою зменшення його швидкості, або втримання нерухомим відносно дороги.

Особливості гальмування автопоїздів. Гальмові системи автопоїздів. Гальмова діаграма автопоїзда.

Особые требования к тормозным системам автопоездов определены принципиальными различиями в ха рактере торможений автомобильного поезда и одиночного…   Одной из характерных особенно­стей процесса торможения автомо­бильного поезда является неодновре­менность срабатывания…

Тормозные приводы автопоездов

В тормозных системах автопоездов в основном получили распространение пневматические тормозные приводы. Соединение тормозных магистралей тягача и прицепа при со­ставлении поезда осуществляется наи­более просто таким приводом. Из-за сложности соединения тормозных ма­гистралей звеньев гидравличе­ские тормозные приводы на автопоездах практически не применя­ют. На автомобильных поездах малой массы иногда применяют инерцион­ные тормозные приводы при­цепов. Принцип работы таких приво­дов заключается в том, что при накате прицепа на тягач специальным устрой­ством включаются тормоза прицепа. При этом интенсивность торможения прицепа зависит от интенсивности его набегания на тягач.

ТОРМОЗНЫЕ СИСТЕМЫ АВТОПОЕЗДОВ

для грузовых автомобилей любой грузоподъемности   В связи с этими требованиями, обеспечивающими безопасность движения, тормозные системы постоянно совершенствуются.…

Тенденції розвитку гальмових систем автомобіля на сучасному етапі.

Регулятор тормозных сил («колдун»).Клапан, отслеживающий перемещение кузова относительно заднего моста. Когда клапан срабатывает, давление в задних… Вентилируемые тормозные диски.Современные тенденции развития тормозных систем… Антиблокировочная система (АБС, ABS).Типичная АБС состоит из электронасоса, аккумулятора давления, электронного блока…

Паливна економічність автомобіля, її оцінні показники. Шляхи зменшення витрати палива.

Вартість палива становить до 24-30% від усіх витрат на автомобільні перевезення, тому необхідно його використовувати з максимальною ефективністю для виконання транспортної роботи. Із зниженням витрати палива автомобілями зменшуватимуться також викиди шкідливих речовин в атмосферу. Паливна економічність автотранспортного засобу визначає ступінь раціонального використання палива при перевезеннях у різних експлуатаційних умовах.

 

 

Рульове керування автомобіля, функціональні елементи та їх призначення.

Рульове (кермове) керування забезпечує необхідний напрямок руху автомобіля шляхом повороту його керованих коліс на задані кути. Рульове керування має рульовий привод, рульовий механізм.До системи рульового керування може також належати підсилювач.

Рульовий привод

Рульовий привод передає силу від рульового механізму до керованих коліс автомобіля і забезпечує їх поворот на задані кути. Основу рульового приводу складають поворотні важелі і рульові тяги. Ці деталі з'єднані у формі трапеції.

Зовнішні сили, що діють на автомобіль, відхиляють керовані колеса від положення, що відповідає прямолінійному руху. Щоб не допустити повороту коліс під дією випадкових сил (поштовхів від наїзду на нерівності дороги, поривів вітру і т. п.), керовані колеса повинні мати здатність зберігати своє положення, що відповідає прямолінійному рухові, і мимоволі повертатися до нього після повороту без допомоги водія. Така поведінка керованих коліс називається стабілізацією.

Стабілізація забезпечується нахилом шворня (осі повороту) у поперечній і подовжній площинах, а також створюється при коченні керованих коліс завдяки пружним властивостям пневматичних шин.

Рульові механізми

Тому передаточне число рульових механізмів легкових автомобілів становить звичайно 12-20, вантажних -15-25. Обмеження передаточного числа зв'язане… Щоб істотно зменшити зворотні удари на рульовому колесі при наїзді на… У процесі роботи робочі поверхні деталей рульового механізму зношуються, особливо в положенні, що відповідає…

РУЛЕВЫЕ ПРИВОДЫ

К рулевому приводу предъявляют сле­дующие требования: правильное соот­ношение углов поворота колес, отсутствие автоколебаний управляемых колес, а так­же самопроизвольного поворота колес при колебаниях автомобиля на подвеске.

Рулевой привод включает рулевую тра­пецию, рычаги и тяги, связывающие ру­левой механизм с рулевой трапецией, а также рулевой усилитель, устанавливае­мый на ряде автомобилей.

Основные элементы

При зависимой и независимой подвес­ках могут применяться как задняя (рис. 147, а), так и передняя (рис. 147, б) тра­пеции. На рис. 147, в—е… Для определения геометрических пара­метров рулевой трапеции используют в… В существующих конструкциях пере­сечение продолжения осей боковых тяг трапеции имеет . место приблизительно на…

Бокове відведення автомобільного колеса. Математичні та графічні залежності.

При русі автомобіля на повороті зі швидкістю понад Укер керовані колеса будуть ковзати в поперечному напрямі й поворот їх на більший кут не змінить напрямку руху автомобіля. Виходячи з цього можна зробити висновок про межі керованості автомобіля.

Радіус повороту автомобіля при еластичних колесах

Стабілізація керованих коліс автомобіля ( визначення, схеми способів стабілізації ).

Стабілізація забезпечується нахилом шворня (осі повороту) у поперечній і подовжній площинах, а також створюється при коченні керованих коліс завдяки… Поперечний нахилшворня (осі повороту колеса) створює так звану вагову або… При збільшенні ваги, що припадає на керовану вісь, або кута по­перечного нахилу шворня (осі повороту), стабілізуючий…

Підвіска автомобіля. Функціональні елементи та їх призначення.

У будь-якій конструкції підвіски виділяють три основні функціональні елементи: пружнийелемент, направляючийпристрій і пристрій, що гасить… У сучасних підвісках використовують як металеві, так і неметалеві пружні… Направляючий пристрій призначений для забезпечення заданої кінематики коліс (мостів) відносно рами або кузова…

Амортизатори

Найбільше сучасним вимогам, що їх пред'являють до конструкції підвісок, відповідають телескопічні амортизатори. Найчастіше засто­совують двотрубні… 5.4.2. Пневматичні та пневмогідравлічніпідвіски Підвіски, в яких функції пружних елементів виконує повітря і інертний газ), застосовують на всіх типах сучасних АТЗ.…

Плавність ходу автомобіля, вимірники плавності ходу.

Пружний пристрій підвіски, призначений для зменшення динамічних навантажень на несівну систему, при наїзді колеса на нерівність дороги стискається,… Нерівності дороги, які є основною причиною виникнення коливань автомобіля,… Коливання автомобіля суттєво впливають на фізичний стан водія і пасажирів, від їх інтенсивності залежить збереження…

Вільні коливання автомобіля

Підресорениминазивають маси, сили тяжіння яких передаються на опорну поверхню через пружні елементи підвіски та через колеса. Це маси двигуна, майже… Непідресорениминазивають маси, сили тяжіння яких не сприй­маються підвіскою, а… Вільні коливання мас автомобіля бувають низькочастотнимита високочастотними(вібрації). З високою частотою коливаються…

Прохідність автомобілів та автопоїздів. Вплив конструкції автомобіля на його прохідність.

При движении автомобиля или автопоезда в тяжелых дорож­ных условиях сопротивление качению значительно увеличивается по сравнению с движением по… Резкое переувлажнение грунта в периоды распутицы снижает коэффициент сцепления… Причинами потери подвижности автомобиля (автопоезда) мо­гут быть:

Колеса і шини. Маркування та основні оціночні параметри.

25. Кути встановлення керованих коліс автомобілів та методи їх перевірки.

КОЛЕСА І ШИНИ

Ведучіколеса сприймають вертикальні сили тяжіння автомобіля і перетворюють крутний момент, що підводиться до них трансмісією, на силу тяги, яка… Веденіколеса сприймають вертикальні сили тяжіння автомобіля і горизонтальні -… Найчастіше ведені колеса є й керованими - забезпечують зміну напрямку руху автомобіля. Передні і задні колеса кожного…

ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ АВТОМОБІЛЬНИХ КОЛІС

- опорні - забезпечують утримання автомобіля на поверхні кочення; - рушійні - перетворюють обертальний рух автомобіля на поступальний; - гальмові - реалізують сили тертя - зчеплення з опорною поверхнею для зміни швидкості руху автомобіля або утримання…

ГЕОМЕТРИЧНІ ПАРАМЕТРИ УСТАНОВКИ КОЛІС АВТОМОБІЛЯ

Взаємне розташування задніх некерованих коліс у більшості випадків (при залежній підвісці) не змінюється. Разом з тим передні керовані колеса, а… З метою уникнення цих негативних наслідків керован: колеса необхідно… Ці кути називають кутами розвалуколіс. Кут розвалу вважається позитивним, якщо колесо нахилене від автомобіля назовні,…

Сили які діють в кривошипному механізмі.

  Отношение полного объема цилин­дра к объему камеры сжатия называется степенью… автомобильных двигателей г = 6,5 10, а для дизеля г = 15 -4- 22.

Призначення ходової системи автомобіля, функціональні елементи. Призначення несучої системи автомобіля, вимоги до неї.

Ходова система .

Призначення– слугує для з’єднання в єдине ціле рами ( кузова ) , механізмів керування , підвіски , мостів , коліс та забезпечує передачу всіх сил і моментів від коліс до рами ( кузова ) або навпаки , при руху автомобіля прямо , на повороті дороги або при зупинці та гальмуванні .

Вимоги .

- забезпечення автоматичної адаптації ходової системи до умов руху та автоматичного керування рухом автомобіля і виключення (клювків , присідань , галопувань , надмірних кренів , пробоїв , тощо).

-забезпечення оптимального розподілу сил тяжіння на колеса .

- забезпечення заданих показників плавності ходу .

- забезпечення постійної найбільш оптимальної взаємодії коліс з дорогою при різноманітних умовах руху .

- мінімальна металоємність конструкції .

- дешевизна та технологічність виготовлення .

- простота та зручність технічного обслуговування .

- уніфікація .

Класифікація .

- За конструкцією підвіски ( за переміщенням коліс відносно рами і коливанням коліс , за підтриманням кузова на заданій висоті та в горизонтальній… Загальна будова – несівна система , підвіска , мости , колеса та шини . Несівна система .

Загальна будова автомобільного двигуна (механізми та системи).

По конструкции их разделяют на по­ршневые и роторные. В поршневых дви­гателях расширяющиеся при сгорании топлива газы перемещают поршень,… В роторных двигателях расширяю­щиеся при сгорании топлива газы воз­действуют… Общее устройство и основные пара­метры поршневых двигателей, автомо­бильный поршневой двигатель предста­вляет собой…

Система живлення карбюраторного двигуна: призначення, основні функціональні елементи, принцип дії.

В систему питания карбюраторного двигателя входят приборы и устройства для хранения топлива и контроля его количества; фильтрации и подачи топ- лива; фильтрации и подачи воздуха, а также приготовления горючей смеси и… На рис. 38 приведена принципиальная схема системы питания автомобильного карбюраторного двигателя 8. Топливо из бака…

Основні геометричні параметри поршневого двигуна внутрішнього згоряння.

Класифікація рухомого складу автомобільного транспорту. Маркування вітчизняних автомобілів.

По назначению автомобильный под­вижной состав разделяют на грузовой, пассажирский и специальный. К перво­му относят грузовые автомобили,… Легковые автомобили разделяют на классы в зависимости от рабочего объе­ма (в…  

Призначення коробки передач, вимоги до неї Типи коробок передач у залежності від характеру змінювання крутного моменту.

Вимоги : - забезпечення оптимальних тягово-швидкісних властивостей автомобіля . - наявність систем автоматизованого керування та контролю за роботою , відповідно до сил зовнішнього опору руху .

Призначення мостів автомобіля, вимоги до них. Типи мостів в залежності від розташування на автомобілі; призначення коліс, що на них встановлюються; конструкції.

Мости

Призначення – служать для підтримання несівної частини і передачі від неї до коліс вертикального навантаження , та для передачі від коліс на несівну частину товкаючих ( або гальмівних ) повздовжніх чи відцетрових сил що діють в горизонтальній площині .

Вимоги

1. Мінімальні габарити та масса .

2. Оптимальна жорсткість при мінімальній масі .

3. Надійність та довговічність.

4. Простота обслуговування .

5. Дешевизна та технологічність виготовлення .

6. Уніфікація .

Класифікація –

1. За призначеннямведучі , керовані , комбіновані , підтримуючі .

2. За конструкцією – роз’ємні та нероз’ємні .

3. За способом виготовлення – литі та штамповані .

4. За кількістю закріплених коліс – двух , чотирьох колісні .

5.За наявністю в конструкції моста елементів використання енергії гальмування

6.За формою перетину – трубчатий , прямокутний , двухтавровий .

Конструкція– балка на кінцях которої розташовані маточини ведучих коліс , фланці для кріплення опорних дисків , всередині - елементи трансмісії

( головна передача , диференціал , напівосі ) .

В керованих мостах на кінцях встановлюють поворотні цапфи . Елементи з’єднання ( шкворневі пальці , втулки , опорні підшипники тощо ) .

Колеса .

Призначення .Слугують дляпередачі сил і моментів , що діють між автомобілем і дорогою , забезпечують його рух в заданому напряму та зменшують в процесі руху ударні навантаження .

Вимоги .

2. Надійність та довговічність , в тому числі забезпечення безпеки при руху автомобіля на високих швидкостях . 3. Мінімальна маса та момент інерції . 4. Простота та легкість проведення монтажно-демонтажних робіт .

Класифікація коліс .

1. За призначенням – ведучі , в тому числі і мотор –колеса , ведені , керовані та некеровані , для легкових , вантажних автомобілів , автобісів , автомобілів підвищеної та високої прохідності , спеціальних всюдихідних машин .

2. За конструкцією – з розбірним та нерозбірним ободом , дискові та бездискові . варіоколеса .

3. За матеріалом виготовлення диска – залізні , сплав алюмінію , титанові , тощо .

Класифікація шин .

1. За призначенням – для легкових , вантажних автомобілів , автобусів , автомобілів підвищеної та високої прохідності , спеціальних всюдихідних машин .

2. За формою шини – звичайного профіля , широкопрофільні , низькопрофільні , наднизькопрофільні , арочні .

3. За способом герметизації – камерні та безкамерні , безповітряні дротові .

4. За конструкцією розташування ниток корду – радіальні та діагональні .

5. За максимальною швидкістю .

6. За вантажопід’ємністю .

7. За температурою використання .

8. За рисунком бігової доріжки .

9. За розмірами – великогабаритні , середньогабаритні , малогабаритні .

10. За значенням внутрішнього тиску – високого , низького , наднизького , з регульованим тиском .

Тип і конструкцію шин для автомобілів вибирають в залежності від умов переважної експлуатації .

 

Основи конструкції та робочий процес одинарної та подвійної центральної головної передачі, рознесеної головної передачі.

Призначення - слугує для постійного збільшення величини крутного моменту та передачі його до диференціалу та привідних валів ( напівосей ) коліс , що розташовані під кутом 90 градусів до повздовжньої осі автомобіля , а також для зменшення частоти обертання ведучих коліс .

Вимоги

- Безшумність в роботі та плавність передачі крутного моменту ,

- Забезпечення передачі необхідного крутного моменту при невеликих габаритних розмірах ,

- Надійність та довговічність роботи .

- Невелика металоємність та жорсткість конструкції ,

- Дешевизна та технологічність виготовлення ,

- Високий коефіцієнт корисної дії ,

- Простота обслуговування ,

- Уніфікація .

Класифікація –

- Одинарна (конічна з осями шестерень що пересікаються , та з осями , які схрещуються , гіпоїдна , червячна , циліндрична ),

- Подвійна ( центральна та рознесена ) .

-

- Рис 14 . Кінематичні схеми одинарних головних передач .

-

-

- Рис 15 . Кінематична схема подвійної головної передачі .

 

Призначення зчеплення. Типи зчеплень у залежності від способу звязку між ведучою та веденою частиною.

Вимоги – плавність включення та повна передача М kp , “чистота” включення , запобігання надмірних динамічних навантажень трансмісії ( перевантажень… Класифікація : - За з’єднанням функціональних елементів (постійно замкнені або розімкнені ).