рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

КОЛЕСА І ШИНИ

КОЛЕСА І ШИНИ - раздел Транспорт, Автомобілі Колеса Здійснюють Зв'язок Автомобіля З Дорогою І Забезпечують Його Рух У Бажа...

Колеса здійснюють зв'язок автомобіля з дорогою і забезпечують його рух у бажаному напрямі. За режимом робо™ колеса автомобілів поділяють на ведучі і ведені.

Ведучіколеса сприймають вертикальні сили тяжіння автомобіля і перетворюють крутний момент, що підводиться до них трансмісією, на силу тяги, яка забезпечує поступальний рух автомобіля.

Веденіколеса сприймають вертикальні сили тяжіння автомобіля і горизонтальні - штовхаючі зусилля від рами (остова), які забезпечують кочення автомобіля по дорозі.

Найчастіше ведені колеса є й керованими - забезпечують зміну напрямку руху автомобіля. Передні і задні колеса кожного автомобіля за типом та конструкцією в більшості випадків однакові і взаємозамінні.

Кожне автомобільне колесо складається з двох основних частин: внутрішньої-жорсткої і зовнішньої - пружної.

Зовнішня частина - це гумова шина 1 (рис. 3.52), до внутрішньої частини належать обід 4, диск 2 і маточина 3.

Ободиколіс легкових автомобілів виготов­ляють нерозбірними, глибокими. Вантажні автомо­білі переважно комплектують колесами із розбір­ними, знімним бортом і неглибокими ободами.

Глибокий обід у середній частині має поглиб­лення, яке полегшує монтаж шини. По обидва боки від поглиблення розташовані конічні полиці, які за­кінчуються бортами. Кут нахилу полиць становить приблизно 5°, завдяки чому поліпшується посадка шини на ободі. Глибокі ободи відрізняються ве­ликою жорсткістю, малою масою і простотою ви­готовлення. Однак на таких ободах можна встанов­лювати шини лише невеликих розмірів з високою еластичністю бортів.

Для коліс вантажних автомобілів найчастіше використовують розбірні ободи.

 

 

Маточина колеса, крім колісного диска, несе на собі диск гальмівного барабана, який затискається між диском колеса і маточиною або притягується до маточини з внутрішнього боку.

Подвійні задні колеса вантажних автомобілів звичайно мають спеціальне кріплення дисків до маточини, яке дає змогу знімати зовнішнє колесо, не торкаючи внутрішнє. Таке кріплення здійснюється за допомогою двох гайок і шпильки (рис. 3.53, б). Внутрішня гайка б, яку навертають на шпильку 2, своїм торцем кріпить диск 3 внутрішнього колеса до маточини 1; зовнішня гайка 5, що навертається на внутрішню, своєю конусною поверхнею притискає диск 4 зовнішнього колеса до диска внутрішнього колеса.

На автомобілях великої вантажопідйомності і на автобусах часто засто­совують бездискові колеса. їх з'єднувальна частина виготовлена спільно з маточиною. Самі колеса роз'ємні у подовжній та поперечній площинах. Зразок такого колеса показаний на рис. 3.54. Воно складається з трьох секторів 1, з'єднаних у єдине кільце за допомогою спеціальних вирізів на торцях. При монтажі сектори колеса складають у певній послідовності всере­дину шини, що лежить горизонтально, а потім разом із шиною прикріплю­ють до маточини 2 спеціальними затискачами 3, шпильками 4 і гайками 5.

Порівняно з дисковими, бездискові колеса простіші за конструкцією, мають на 10-15% меншу масу, більш довговічні і дешеві. Крім того, при їх застосуванні поліпшується охолодження гальмівних механізмів автомобіля. Але трудомісткість їх монтажу дещо вища, ніж коліс із суцільними дисками.

Шининалежать до числа найбільш важливих і дорогих частин автомобіля. Так, вартість комплекту шин становить приблизно 20-30% первісної вартості автомобіля, а в процесі експлуатації із загальних витрат близько 10-15% припадає на витрати по відновленню шин. Сучасні автомобільні шини можуть бути камерними і безкамерними.

Камерна шина(рис. 3.55, а) складається з покришки 9, камери 10 і ободної стрічки 7 (у шинах легкових автомобілів ободна стрічка відсутня). Покришка шини сприймає тиск стиснутого повітря, що знаходиться у камері, охороняє камеру від ушкоджень і забезпечує зчеплення колеса з дорогою. Покришки шин виготовляють із гуми і спеціальної тканини корду.

Гума, що застосовується для виробництва покришок, складається з каучуку (натурального, синтетичного), до якого додаються сірка, сажа, смо­ла, крейда, а також перероблена стара гума й інші домішки та наповнювачі.

Покришкаскладається з протектора 1, подушкового шару (брекера) 2, каркаса 3, боковий 4 і бортів 5 із сердечниками 6. Каркасє основою покришки: він з'єднує всі її частини в одне ціле і додає покришці необхідну твердість, маючи при цьому високу еластичність іміцність.

Каркас покришки складають декілька шарів корду товщиною 1-1,5 мм. Кількість шарів корду є парною для рівноміцності конструкції і дорівнює звичайно 4-6 для шин легкових автомобілів і 6-14 для шин вантажних автомобілів й автобусів. Зі збільшенням числа шарів корду підвищується міцність шини, але водночас збільшується її маса ізростає опір коченню.

Корд- це спеціальна тканина, що складається, в основному, з подовжніх ниток діаметром 0,6-0,8 мм із дуже рідкими поперечними нитками. Залежно від типу і призначення шини корд може бути бавовняним, віскозним, капроновим, перлоновим, нейлоновим, а також металевим. Найбільш дешевим з усіх є бавовняний корд, але він має найменшу міцність, яка, крім того, істотно зменшується при нагріванні шини. Міцність капронового корду приблизно удвічі вища, ніж бавовняного, а перлонового і нейлонового ще вища. Проте, найбільш міцним є металевий корд, нитки якого скручені з високоякісного сталевого дроту діаметром 0,15 мм. Порівняно з бавовняним кордом міцність металевого вища більш ніж у 10 разів і не знижується при нагріванні шини. Покришки з такого корду мають невелике число шарів (1-4), меншу масу і втрати на кочення. Крім того, вони більш довговічні.

Нитки корду у покришці розташовують під деяким кутом до площини, проведеної через вісь колеса. Кут нахилу ниток залежить від типу і призначення шин. Він становить 50-52° для звичайних шин, 56-58° для аркових шин і пневмокатків.

Залежно від розташування ниток корду у каркасі покришки шини поділяють на діагональніта радіальні.У каркасі діагональних шин нитки сусідніх шарів корду перетинаються під кутом 95-115°, а кількість шарів завжди парна. При контакті з поверхнею дороги кут перехрещування ниток корду змінюється, що сприяє підвищеній деформації, теплоутворенню та зношуванню шини. Тому діагональні шини забезпечують автомобілю кращу плавність ходу, але строк служби у них нетривалий.

Для найбільш розповсюджених сьогодні радіальних шин типу Рта РСнитки корду в каркасі розташовані від борта до борта - по радіусу, і не перетинаються одна з одною. Така конструкція каркасу зменшує теплоут­ворення іопір коченню при роботі шини та значно продовжує строк';':' служби.

Протекторзабезпечує зчеплення шини з дорогою і охороняє каркас від ушкодження. Його виготовляють з міцної, твердої, зносостійкої гуми. У протекторі розрізняють розчленовану частину (малюнок протектора) і підканавковий шар. Ширина протектора становить 0.7—3.5 ш/рини профілю шини, а товщина приблизно 10-20 мм для шин легкових і '5-30 мм для шин вантажних автомобілів й автобусів. Малюнок протектора залежить від типу і призначення шини. Малюнок протектора може бути дорожнім, універсальним, підвищеної прохідності, кар'єрним і зимовим.

Подушковий шар(брекер) зв'язує протектор з каркасом іохороняє каркас від поштовхів і ударів. Порівняно з іншими елементами шини, брекер працює в найбільш напружених температурних умовах (до 110-120 °С). Він звичайно складається з декількох шарів розрідженого корду, товщина гумового шару в якого значно більша, ніж у каркасного корду. Товщина подушкового шару дорівнює 3-7 мм, а число шарів корду залежить від типу іпризначення шини. Найбільшу кількість шарів мають шини високої прохідності. У шин легкових автомобілів подушковий шар інколи відсутній.

Боковиниохороняють каркас від ушкодження і дії вологи. їх звичайно виготовляють із протекторної гуми товщиною 1,5-3,5 мм.

Бортинадійно кріплять покришку на ободі. Зовні борти мають один-два шари прогумованої стрічки, що охороняє їх від стирання об обід і від ушкоджень при монтажі і демонтажі шини. Усередині бортів розміщені сталеві дротові сердечники б. Вони збільшують міцність бортів, охороняють їх від розтягування і запобігають зіскакуванню шини з обода колеса. Експлуатація шини з ушкодженим сердечником неприпустима.

Камераутримує стиснене повітря усередині шини. Це еластична гумова оболонка у формі замкнутої труби. Камери виготовляють з високоміцної гуми. Для щільної посадки (без складок) усередині шини розміри камери трохи менші, ніж внутрішня порожнина покришки. Тому заповнена повітрям камера перебуває в покришці в розтягнутому стані. Товщина стінки камери шин легкових автомобілів звичайно становить 1,5-2,5 мм; камери шин вантажних автомобілів й автобусів мають 2,5-5 мм товщини. На їх зовнішній поверхні зроблені радіальні риски, що сприяють відведенню назовні повітря, що залишається між камерою і покришкою після монтажу шини.

Для накачування і випуску повітря камера має спеціальний клапан -вентиль 8.

Безкамерні шини(рис. 3.55, б) одночасно виконують функції покришки і камери. За конструкцією така шина близька до покришки камерної шини, а за зовнішнім виглядом майже не відрізняється від неї. Особливістю безкамерної шини є наявність на її внутрішній поверхні герметизуючого повітронепроникного гумового шару 11 товщиною 1,5-3,5 мм. Герметизуючий шар привулканізований до внутрішньої поверхні покришки. Він виготовлений із суміші натурального і синтетичного каучуку, що має підвищену газонепроникність.

На бортах шини, крім того, є шар гуми, який ущільнює місце з'єднання бортів і ободи колеса. Матеріал каркасу безкамерної шини також характеризується високою повітренепроникністю. Для його виготовлення використовують віскозний, капроновий або нейлоновий корд, повітрене-проникність якого в 5-6 разів вища, ніж у бавовняного корду.

Посадковий діаметр безкамерної шини зменшений, порівняно з розміром герметичного обода, на якому вона встановлюється. При втраті герметичності бортів чи обода безкамерні шини можна використовувати як звичайні камерні покришки.

Безкамерні шини, порівняно з камерними, підвищують безпеку руху автомобіля, їх легко ремонтувати, під час роботи вони менше нагріваються, більш довговічні, мають меншу масу. Проте ціна безкамерних шин дещо вища, ніж камерних.

Умовні позначки, що вказують марку і розміри шини, проставлені на її бічній поверхні. Основними параметрами шини (рис. 3.56) є ширина В і висота Н її профілю, а також посадковий d і зовнішній D діаметри покришки.

Розміршини позначають двома числами у вигляді сполучення цифр В -d. Для вітчизняних шин, що випускалися минулими роками, була прийнята дюймова (міжнародна) система позначення, тобто розміри В-d давалися у дюймах: наприклад, (6,70-15). Для деяких вантажних шин використовувалася змішана система позначення: розмір Вдавався у міліметрах, а розмір d -у дюймах: наприклад, (260-20). У наш час для більшості вітчизняних шин прийнята метрична система позначення: основні числа - у міліметрах, а у дужках - розміри у дюймах, наприклад 170-380 (6,70-15). Розміри шин спеціальних типів позначаються також у міліметрах і зображаються у вигляді сполучень: Dх В - d для широкопрофільних шин (наприклад, 1200 х 500-508); Dх В-для аркозих шин (наприклад, 1140 х 700); D х В х d-для пневмокатків (наприклад, 1000 х 1000 х 250).

Крім розмірів, у маркуванні шини вка­зується: завод-виготовлювач, дата випуску (місяць, рік), модель шини, її порядковий номер, номер ДОСТ або ТУ на шини, індекс швидкості, індекс вантажопідйомності - для шин легкових автомобілів, норма шарів корду - для ван­тажних шин і т. ін.

Індекс швидкості- прийнята умовна позначка максимальної швидкості руху. Його вказують латинськими буквами: L. -до 120 км/ год.; Р-до 150 км/год.; Q-до 160 км/год.; S-до 180 км/год.

Індекс вантажопідйомності— умовна позначка максимального навантаження на шину. Його вказують цифрами: індекс 75відповідає 3870 Н; індекс 85- 5750 Н: індекс 103-8750 Н.

Подеколи на шинах наносяться додаткові позначення: напис „РасІіаІ" -для радіальних шин, „ТиЬеІезз" - для безкамерних, „Север" - для морозостійких; літера Ш - для зимових шин з шипами і багато інших. На деяких шинах позначають також назву фірми. що їх виготовила.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Автомобілі

Рис Основные компоновочные схемы грузовых автомобилей... преимущества возможность уменьшения колесной базы и длины автомобиля уме ренная нагрузка на передний мост недо статки повышение высоты пола...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: КОЛЕСА І ШИНИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тенденції розвитку конструкції автомобіля на сучасному етапі.
Конструкции автомобилей непрерывно совершенствуются. Тенденции развития конструкций автомобилей обусловлены как экономическими, так и социальными при­чинами. Экономические причины опреде­ляют тенде

Розробка схеми загального компонування автомобіля
Визначальний вплив на вибір схеми загального компонування автомобіля, що проектується, мають умови його експлуатації. При розробці схеми загального компонування автомобіля перш за

Види безпеки конструкції автомобіля, характеристика кожного з них.
К конструкции автомобиля предъяв­ляют производственные, эксплуатацион­ные, потребительские требования и тре­бования безопасности. Производственные требования — соот­ветствие конструкции те

Сили, що діють на автомобіль у загальному випадку руху.
Схема сил, що діють на автомобіль у загальному випадку руху наведена на рис. 4.2.Для аналізу цих сил зробимо такі припущення: - дорожні умови під правими та лівими колесам

МЕХАНІЧНІ СТУПІНЧАСТІ КОРОБКИ ПЕРЕДАЧ
Коробка передач є головним агрегатом трансмісії, який допомагає змінювати крутний момент на ведучих колесах і частоту їх обертання у широкому діапазоні відповідно до сил зовнішнього опору і швидкос

Двовальні коробки передач
Двовальні коробки передач найчастіше застосовують на легкових автомобілях з передніми ведучими колесами. 3.1.2. Тривальні коробкипередач Тривальні коробки передач

Додаткові коробки передач
Для поліпшення тягових властивостей сучасних автомобілів кількість передач в їх трансмісіях намагаються підвищити. Для цього, крім основної коробки передач, до трансмісії включають додатков

Механічнібезступінчасті коробки передач у свою чергу поділяють на фрикційніта імпульсні.
Гідравлічніпередачі можуть бути гідродинамічнимиабо гідро-об'ємними(гідростатичними). Гідрооб'ємні (гідростатичні) й електричні передачі використо

ГОЛОВНІ ПЕРЕДАЧІ
На сучасних автомобілях застосовують швидкісні двигуни великої питомої потужності. Але крутний момент цих двигунів у кілька разів менший того моменту, котрий необхідно прикладати до ведучих коліс д

Диференціали та привід ведучих коліс
Диференціал забезпечує можливість обертання ведучих коліс однієї осі з різною кутовою швидкістю, що необхідно під час руху автомобіля на повороті (рис. 3.48)та по нерівностях дороги. Крім цього, ди

Особливості гальмування автопоїздів. Гальмові системи автопоїздів. Гальмова діаграма автопоїзда.
Тормозные системы автопоездов как и одиночных автомобилей, состоя из тормозных механизмов и тормозного привода. Тормозные механизмы, используемые на автопоездах и одиночных автомобилях, выполняются

ТОРМОЗНЫЕ СИСТЕМЫ АВТОПОЕЗДОВ
В связи с увеличением грузоподъемности автопоездов и ско­ростей их движения возрастают требования к их тормозным систе­мам. В соответствии с рекомендациями Совета Экономической Взаимопомощи (СЭВ) т

Тенденції розвитку гальмових систем автомобіля на сучасному етапі.
Тормозная система.Разделение тормозных контуров.Сейчас тормозные приводы на всех легковых автомобилях выполняются по двухконтурной схеме, которая помогает остановить машину

Рульові механізми
Призначенням рульового механізму є забезпечення повороту керованих коліс при невеликій силі, що покладається водієм до рульового колеса. Це можливо при значній величин; передаточного числа рульовог

Основные элементы
Рулевая трапеция.В зависимости от компоновочных возможностей рулевую трапецию располагают перед передней осью (передняя рулевая трапеция) или за ней (задняя рулевая трапеция). При

Стабілізація керованих коліс автомобіля ( визначення, схеми способів стабілізації ).
Зовнішні сили, що діють на автомобіль, відхиляють керовані колеса від положення, що відповідає прямолінійному руху. Щоб не допустити повороту коліс під дією випадкових сил (поштовхів від наїзду на

Підвіска автомобіля. Функціональні елементи та їх призначення.
Підвіска призначена для пружного з’єднання несівної системи автомобіля з колесами. Таке з'єднання необхідне для забезпечення заданої плавності ходу. У будь-якій конструкції підвіски виділя

Амортизатори
Рух автомобіля по нерівностях дороги супроводжується коливаннями остова автомобіля (рами, кузова, кабіни тощо). Ці коливання тривають деякий проміжок часу після переїзду колеса (коліс) через перешк

Плавність ходу автомобіля, вимірники плавності ходу.
При коченні колеса з пневматичною шиною по дорозі у нижній частині, і особливо у місці контакту з опорною поверхнею, еластична шина деформується. При цьому невеликі нерівності збільшують деформацію

Вільні коливання автомобіля
Автомобіль або причіп є механічною системою, що складається з великої кількості мас із різними зв'язками між ними. Маси окремих частин автомобіля поділяють на підресореніта

Прохідність автомобілів та автопоїздів. Вплив конструкції автомобіля на його прохідність.
Проходимостью называется способность технически исправно­го и нагруженного в пределах номинальной грузоподъемности (для заданных дорожных условий) автомобиля или автопоезда

ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ АВТОМОБІЛЬНИХ КОЛІС
Автомобільні колеса називають рушієм автомобіля. Під час взаємодії з опорною поверхнею вони виконують такі функції: - опорні - забезпечують утримання автомобіля на поверхні кочення;

ГЕОМЕТРИЧНІ ПАРАМЕТРИ УСТАНОВКИ КОЛІС АВТОМОБІЛЯ
Для створення найменшого опору руху, для зменшення зношування шин, а також для зниження витрати палива і поліпшення стійкості автомобіля його колеса повинні котитися по паралельних траєкторіях при

Сили які діють в кривошипному механізмі.
Рис. 8 Поршневой одноцилиндровый двигатель внутреннего сгорания: а — продольный разрез; о — схема сил (поперечный разрез)

Класифікація .
- За конструкцією несівної системи ( рамна або кузовна ) . - За конструкцією підвіски ( за переміщенням коліс відносно рами і коливанням коліс , за підтриманням кузова на заданій висоті та

Загальна будова автомобільного двигуна (механізми та системи).
Основные типы автомобильных двига­телей. На современных автомобилях преимущественное распространение по­лучили двигатели внутреннего сгорания» (ДВС). По конструкции их разделяют на по­ршне

Система живлення карбюраторного двигуна: призначення, основні функціональні елементи, принцип дії.
Назначение, схема и основные при­боры/Система питания карбюраторного двигателя служит для приготовления горючей смеси, состоящей из паров топлива и воздуха, подачи ее в ци­линдры двигателя, а также

Класифікація рухомого складу автомобільного транспорту. Маркування вітчизняних автомобілів.
Классификация подвижного состава. Подвижной состав автомобильного транспорта состоит из автомобилей различных типов, а также прицепов и полуприцепов, буксируемых автомо­билями. Автомобиль и буксиру

Призначення коробки передач, вимоги до неї Типи коробок передач у залежності від характеру змінювання крутного моменту.
Призначення – слугує для змінювання в широкому діапазоні величини і напряму передачі крутного моменту на ведучих колесах відповідно до сил зовнішнього опору руху і швидкості руху а

Вимоги .
1. Відповідність колеса призначенню автомобіля . 2. Надійність та довговічність , в тому числі забезпечення безпеки при руху автомобіля на високих швидкостях . 3. Мінімальна маса

Призначення зчеплення. Типи зчеплень у залежності від способу звязку між ведучою та веденою частиною.
Призначення – плавне підвищення передачі крутного моменту від двигуна до коліс при рушанні та розгону автомобіля і тимчасове роз’єднання ( з’єднання ) передачі крутного моменту від

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги