Нервова система (Нервная система)

М н стерство осв ти Укра ниЛьв вський державний ун верситет мен .Франка Факультет Педагог чний коледж ЛЕКЦ Яна тему НЕРВОВА СИСТЕМА Виконаласт. гр. Задорожна З.В.Льв в, 2001ПЛАН1. Еволюц я нервово системиа загальний план будови функц й нервово системи б основна форма д яльност нервово системи.2. Загальнахарактеристикаа вища нервова д яльн сть б вища нервова д яльн сть людини.3. Класиф кац янервово системи.4. Нейронна теор ябудови нервово системи.5. Рефлекторнатеор я д яльност нервово системи.1. Еволюц я нервово системиНервова система в д гра найважлив шу роль у регуляц функц й орган зму. Вона узгоджу функц онуваннякл тин, тканин, орган в та систем, що дозволя орган зму д яти як дине ц ле,забезпечу вза мозв язок орган зму з навколишн м середовищем.

У ц лому функц нервово системи полягають в нтеграц ц л сного орган зму включаючикоординац ю та регуляц ю функц й ус х його орган в та доц льн й реакц назовн шн впливи.

До складу входять нерви, нервов вузли та сплет ння,головний та спиннний мозок, а також органи чуття.Структурною одиницею нервово системи нервова кл тина нейрон, що склада ться з т ла, к лькох короткихв дростк в дендрити та одного довгого аксон . За структурою функц ямирозр зняють три типи нейрон в рецепторн або чутлив , вставн , рухов . Упершенервова система з явля ться у прим тивних багатокл тинних тварин кишковопорожнинн . З рчаст нейрони, зв язан один з одним в дростками,р вном рно розпод лен в зовн шньому ектодермальному шар , утворюють такзваний дифузний тип нервово системи.

З п двищенням р вня орган зац у ф логенез тварин в дбувалася концентрац я нейрон в у певних частинах т ла, звичайно б ляспец ал зованих орган в чуття, головним чином у передньому к нц т ла. Першиметапом цього процесу стало формування системи поздовжн х нервових стовбур в аботяж в, в яких розм щуються т ла нейрон в та деяк х в дростки. нш в дросткинейрон в утворюють к льцев перемички, що зв язують нервов стовбури один зодним, нерви, що в дходять до р зних орган в. У передн й частин т ла тваринпоздовжн нервов стовбури зв язан м ж собою навкологлотковим нервовимк льцем.

Тут же в дбува ться скупчення нервових кл тин утворення головних абомозкових нервових вузл в. Такому р вню орган зац в дпов да нервов й систем плоских круглих черв в. Подальша концентрац я елемент в нервово системипризвела до розташування нейрон в в окремих нервових вузлах гангл ях ,зв язаних м ж собою поздовжн ми поперечними перемичками, утворенимив дростками нервових кл тин. Нервов вузли можуть бути розташованими в р знихв дд лах т ла. Нервовасистема хордових у багатьох в дношеннях в др зня ться в д будови НСбезхребетних тварин.

У вищих хордових, в тому числ в людини, нервова системаумовно под ля ться на центральну нервову систему, в як й вид ляють спинний головний мозок, периферичну, до складу яко входять 10-12 парчерепно-мозкових та 31 пара спинномозкових нерв в. Функц онально вся нервовасистема под ля ться на соматичну ннерву скелетн м язи та органи чуття вегетативну регулю обм нн процеси, роботу внутр шн х орган в та центрально нервово системи . Вегетативна нервова система под ля ться на симпатичну тапарасимпатичну, д я яких на один той самий орган протилежна.

Дв частинивегетативно нервово системи зд йснюють тонку регуляц ю ф з олог чнихпроцес в, забезпечуючи сво часну реакц ю орган зм в на зм ну умов середовища.Основнаформа д яльност нервово системи рефлекс, тобто реакц я-в дпов дь орган змуна будь-який сигнал, що поступа з зовн шнього середовища або в д внутр шн хорган в. Шлях, по якому проходять нервов мпульси, назива ться рефлекторноюдугою. Рефлекторна дуга склада ться з п яти частин рецептора сприйманняподразнення перетворення його на нервов мпульси , чутливого шляху надходять мпульси по чутливих нейронах до центрально нервово системи ,д лянки центрально нервово системи, рухового шляху передача мпульс в в дд лянки центрально нервово системи до робочого органа робочого органа м язи, залози та н До складу б льшост рефлекторних дуг входять такожвставн нейрони, що м стяться як у спинному, так в головному мозку.

Рефлексилюдини р зноман тн . Нервовасистема обумовлю д яльн сть людини не т льки як б олог чно стоти, але яксоц ально . За допомогою псих чних процес в навчання, пам ят , мислення, воснов яких лежить д яльн сть нервово системи, людина не т льки п зна св т, ай активно зм ню його.2. Загальна характеристикаВища нервова д яльн сть цесукупн сть умовних безумовних рефлекс в, що забезпечують найдосконал ш вза мозв язки тварин людини з навколишн м середовищем. Вища нервова д яльн стьзд йсню ться за участю вищих в дд л в центрально нервово системи коривеликих п вкуль головного мозку, п дк рки . Основувищо нервово д яльност становлять умовн рефлекси, що утворюються на основ безумовних.

Вища нервова д яльн сть зд йсню ться за рахунок двох нервових процес в збудження гальмування.

П д час д умовних безумовних подразник в ц процеси виникаютьу кор мозку, де вони можуть поширюватися або концентруватися в обмежен йд лянц . Формування характер вищо нервово д яльност р зних тварин людини залежить в д типу хньо нервово системи.

Основою пристосувань орган зм в до умов снування здатн сть кори головного мозку швидко утворювати нов рефлекси гальмуватистар . Утварин вища нервова д яльн сть проявля ться на основ першо сигнально системи.Перша сигнальна система це система, яка через рецептори сприйма безпосередн , конкретн подразники сигнали зовн шнього св ту предмети абоявища.

Вищанервова д яльн сть людини сформувалась у процес прац соц альних в дносин, тому вона проявля ться на основ як пеершо , так друго сигнальних систем. Улюдини перша сигнальна система забезпечу матер альну основу для в дчутт в,уявлень, вражень, сприйняття оточуючого природного та сусп льного довк лля, що основою для конкретного мислення.Друга сигнальна система т льки у людини вона виникла в процес колективно трудово д яльност пов язана з функц юмови.

За допомогою слова передаються сигнали про конкретн подразники, словоу даному випадку виступа як принципово новий подразник - сигнал сигнал в. Для людсько мовихарактерний дуже високий ступ нь узагальнення. Людини узагальню не т льки поняттяпро предмети, хн властивост й ознаки, про явища природи, а й сво в дчуття,почуття, переживання.Словесне мислення да й змогу абстрагуватися в дконкретних обставин д йсност . Мова людини ста засобом абстрактного мислення визнача повед нку людей. Усна писемна мова, а також пам ять комплекспроцес в, що в дбуваються в центральн й нервов й систем забезпечуютьнагромадження, збер гання та в дтворення ндив дуального досв ду допомагаютьлюдин ознайомитись з досв дом нших ндив дуал в, соц ально- сторичнимдосв дом людства, що забезпечу наступн сть покол нь та безперервн сть у розвитку науки, техн ки культури.3. Класиф кац я нервово системи. сну дв основн класиф кац нервово системи I. За топограф ю 1. Центральнанервова система Systema nervosum centrale цеспинний мозок головний мозок.2. Периферичнанервова система - Systema nervosum periphericum цеспинномозков нерви 31 пара черепн нерви 12 пар . II. Зафункц ю 1. Соматичнанервова система - Systema nervosum somaticum викону рухов моторн та чутлив сенсорн функц ,зв язу орган зм з зовн шн м середовищем. 2. Вегетативнанервова система - Systema nervosum autonomicum викону обм нн функц , в дпов да за внутр шн середовище орган зму гомеостаз .Вегетативна нервова системапод ля ться на дв частини симпатичну парасимпатичну. 4. Нейронна теор я будови нервово системи.

Структурною одиницею нервово системи нервова кл тина нейрон-нейроцит.

Нейрон кл тина, яка склада ться з т ла в дростк в. Т ло с ра речовина, в дростки б ла речовина.

В дростки мають нервов зак нчення.Видинервових зак нчень 1 рецептор нервове зак нчення,яке сприйма подразнення 2 ефектор нервове зак нчення, якеперетворю мпульс в д ю скорочу м яз 3 синапс контакт, нервовезак нчення, через яке переда ться нформац я.Види в дростк в нервових кл тин 1 дендрид в дросток, по якому нформац я переда ться до т ла кл тини 2 аксон в дросток, по якому нформац я де в д т ла кл тини. Типи нейрон в 1 протонейрон чутливий нейрон,сенсорний, рецепторний, вузловий гангл онарний , аферентний,псевдоун полярний.

Протонейрон завжди знаходиться у периферичн й нервов йсистем . Протонейрон перший нейрон, який одержу нформац ю 2 мотонейрон руховий нейрон,моторний, ефекторний, еферентний.Мотонейрон переважно знаходитьсяу центральн й нервов й систем .3 Дейтеронейрон нтернейрон вставний нейрон, пром жний, асоц ативний знаходиться у центральн й нервов йсистем .5. Рефлекторна теор я д яльност нервово системи.З викладеного вище виплива , щокожний нейрон викону т льки одну, спецеф чну для нього функц ю чутливий -сприйма нформац ю, вставний переда цю нформац ю, руховий викону в дпов дь на подразнення . Для того, щоб нервова система працювала, необх днасукупн сть принаймн двох тип в нейрон в протонейрона, який сприйма нформац ю мотонейрона, який в дпов да на цю нформац ю . Така сукупн стьнейрон в, як сприймають нформац ю зд йснюють в дпов дь на подразненняназива ться рефлекторною дугою.

Отже, функц ональною одиницею нервово системи рефлекторна дуга. Рефлекторна дуга це шлях рефлексу рухово в дпов д наподразненя, яка зд йсню ться при участ центрально нервово системи . Використана л тература 1. Б олог я Пос бник для вступник в до вуз в М. .Кучеренко, П.Г.Балан, Ю.Г.Вервес та н. К. Либ дь, 1994 336с.2. Матущук-ВацебаЛ.Р. Навч метод.пос бник Льв в Поклик сумл ння, 1997 269с.3. СтрашнюкН М щук Н. Б олог я. 11 клас. Випускний екзамен Терноп ль П дручники пос бники, 2001. 128с.