Товарне виробництво та його ознаки

Товарне виробництво та його ознаки. Ф.Борсов зазнача, що товарне виробництво така система органзацйно-економчних вдносин, за яко корисн продукти створюються для хнього продажу на ринку1103. Система товарного виробництва ма три найважливш специфчн ознаки - вдкрите господарство - розподл прац - непрям звязки.

Ц ознаки визначають вдповд на основн проблеми будь-яко економчно системи що створювати, як застосовувати для цього фактори виробництва для кого призначаються вироблен продукти. Розгляну докладнше кожну з вищезгаданих основних рис товарного господарства. По-перше, товарне виробництво грунтуться на суспльному подл прац, що склався мж окремими господарськими одиницями.

Розвиток подлу прац передбача прогрес виробництва зростання квалфкац вмння працвникв, а також винайдення машин, що полегшують скорочують працю, дозволяють однй людин виконувати роботу деклькох. Збльшення виробництва благ на спецалзованому пдпримств створю можливсть необхднсть обмнювати х надлишок на масу корисних речей, створених на ншому виробництв. Ще один з класикв полтично економ Адам Смт високо оцнював значення подлу прац для зростання добробуту всх одноосбних власникв Кожен працвник може мати значну кльксть продуктв сво прац понад ту кльксть, яка необхдна для задоволення його власних потреб оскльки вс нш працвники опиняються в такому самому становищ, вн виявляться спроможним обмняти бльшу кльксть свох продуктв на бльшу кльксть виготовлених ними продуктв Цит.за1104. Таким чином, можна зробити висновок, що товарне господарство да широкий простр загальному економчному закону подлу прац. У вдповдност до цього закону економка прогресу внаслдок дедал яксншо диференцац трудово дяльност.

Зрештою виника деклька форм подлу прац 1 мжнародний подл порац мж кранами 2 загальний мж великими секторами нацонально економки промисловстю, сльським господарством тощо 3 особливий подл всередин секторв на окрем галуз види виробництва 4 одиничне всередин пдпримств на окрем пдроздли.

Звичайно, одинична диференцаця прац на пдпримств, пов язана з незакнченим виготовлення якось частини готового продукту, не може породжувати товарного обмну, Такий обмн виника внаслдок нших видв подлу прац. Мжнародний подл прац породжу зовншню торгвлю, загальний та особливий внутршню торгвлю.

По-друге, товарне господарство уявля собою вдкриту систему органзацйно-економчних вдносин. За умов тогварного виробництва працвники створюють корисн продукти не для власного споживання, а для продажу ншим людям. Весь обсяг новостворених речей за звичай виходить за меж кожно виробничо одиниц надходить на ринок для задоволення попиту покупцв. По-трет, товарному господарству притаманн непрям, опосередкован зв язки мж виробництвом споживанням.

Вони розвиваються за формулою виробництво обмн споживання. Виготовлена продукця спочатку надходить на ринок для обмну на нш вироби чи на грош й тльки потрм потрапля у сферу споживання. Ринок пдтверджу або не пдтверджу необхднсть виготовлення даного виду продукц. Саме за допомогою ринкового обмну встановлюються економчн вдносини мж виробниками споживачами товарв. Отже, розвиток подлу прац, вдкритсть ринковий характер господарських зв язкв зняли т перешкоди для прогресу економки, на як приркало натуральне господарство.

Потенцйн можливост протилежного йому товарного виробництва так, що йому властивий закон розширеного вдтворення 1105. 3.