Еволюця товарного виробництва

Еволюця товарного виробництва.

Товарне виробництво снувало вже 5-7 тисячолть тому, за часв первсного суспльства. Тою чи ншою мрою воно було поширене в рзних соцально-економчних системах.

Так, автори посбнику Украна свт, характеризуючи економку Стародавньо Грец, звертають увагу нате, що широкого розмаху набули у грецьких мстах грошовий обг товарне виробництво 3,16. Щодо нашо крани, то тут вже на початку Х ст. з являться тенденця товарного ремесла, коли предмети вироблялися не тльки на замовлення, а й на продаж 3,71. Отже, снують спльн для рзних сторичних епох причини виникнення товарного виробництва. Першою з цих причин слд вважати суспльний подл прац, який змнються у вдповдност до вдосконалення знарядь прац. Технчний прогрес не ма часових меж, отже необмеженим розвиток подлу прац в суспльств, а отже вдосконалення товарного виробництва.

За сучасних умов науково-технчна революця спричинила появу нового, поглибленого подлу прац подетального виготовлення складних виробв на рзних заводах, мж якими склалися взамн торговельн вдносини. У другй половин ХХ ст. для багатьох пдпримств стала характерна не спецалзаця на виготовленн одного виду продукц, а диверсифкаця виробництво деклькох товарв.

Другою причиною появи товарного виробництва господарське вдокремлення виробникв, кожен з яких займаться виготовленням якогось певного товару. Такий вид органзацйно-економчних вдносин органчно доповню суспльний подл прац. Людина обира якийсь вид роботи перетворю його на самостйну дяльнсть. Це, звичайно, пдсилю залежнсть цього товаровиробника вд нших, спричиня необхднсть обмнюватися рзнордною продукцю та встановлювати господарськ зв язки за допомогою ринку.

В цьому раз вдпада всякий позаекономчний примус до прац. Працвник сам вдчува потребу матеральну зацкавленсть в тому, щоби збльшити яксно полпшити виготовлення корисних речей. Господарське вдокремлення виробникв пов язано з формами власност на засоби виробництва. Воно найбльш простим навть абсолютним, коли товаровиробник це приватний власник. Меншою мрою воно досягаться, коли якесь майно даться в оренду тимчасове володння користування. Тод орендар набува права тимчасово володти розпоряджатися чужим майном.

Проте слд зазначити, що приватна власнсть сама по соб не породжу товарно-ринкового господарства. Це помтно на прикладах рабовласницького та феодального суспльств, коли попри снування в обмежених масштабах товарного виробництва панвним у суспльств залишаться натуральне. .Ф.Борсов зауважу, що виробництво товарв не може нормально розвиватися в межах загально спльно власностЯка утрудню господарське вдокремлення виробникв корисних речей, х вльну пдпримницьку дяльнсть.

Воно повнстю паралзуться, коли держава ста диним власником засобв результатв виробництва 1106. Зважаючи на ступнь розвитку вдносин власност органзацйно-економчнг вдносини можна видлити два види товарного виробництва просте товарне виробництво та розширене розвинуте товарне виробництво. сторично першим було просте товарне господарство, Вже в давнину та за часв середньовччя ним займалися селяни та ремсники, як використовували при виготовленн продуктв свою працю порвняно прост знаряддя.

Тод через ниьку продуктивнсть прац працвникв сфера товарного виробництва обгу була розвинута недостатньо почасти снувала поряд з натуральним виробництвом, яке посдало панвне положення в економц. Другим з явилося розширене товарне виробництво, засвдчивши, таким чином, появу капталстично системи економки, при якй наста кнець пануванню натурального, вс продукти перетворюються на товари. За розширеного товарного виробництва предметом купвл-продажу ста робоча сила людей.

Розвинуте товарне виробництво швидко прогресу за умов класичного капталзмув межах приватнокапталстичного привласнення. В ХХ ст. розвиток товарного виробництва вдбувався також за умов акцонерно, кооперативно та нших форм колективно власност. Впродовж ХУ-ХХ ст. розширене товарне виробництво поступово набуло загального характеру. Вс створен корисн предмети мали форму товара. Проте в другй половин ХХ ст. пд впливом науково-технчно революц державного втручання в господарське життя в економц кран Заходу виокремився нетоварний сектор. До нього увйшли виробництва тих продуктв послуг, реалзаця яких вдбуваться без допомоги ринку.

Прикладами цих виробництв фундаментальн науков дослдження, безкоштовн види освти та нших послуг, галуз вйськово-промислового комплексу т Роль неринкових форм нацонального багатства в суспльств чимдал зроста. Зрештою, сучасна економка змшаною в тому вдношенн, що подну товарн як провдн визначальн та нетоварн зв язки 1106. Список використано лтератури. 1. Борисов Е.Ф. Экономическая теория Учебник.

М. Юристъ, 1997. 568 с. 2. Калина А.В Осокна В.В. Економчна теоря практика господарювання Навч. посбник. 2-ге видання. К. МАУП, 1998. 308 с. 3. Украна свт. сторя господарства вд первсно доби перших цивлзацй до становлення ндустрального суспльства Навчальний посбник для вузв Б.Д.Лановик, З.М.Матисякевич, Р.М.Матейко, О.Д.Зубалй, В Гринчуцький, Я.С.Глогусь, В.Л.Андрущенко, Л.А.Родонова, О.В.Богонс. За загальною редакцю заслуженного працвника народно освти Украни професора Б.Д.Лановика.

К. Генеза, 1994. 368 с.